Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Wielki Tydzień 2021. Więcej dyżurów w konfesjonałach, święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła i brak procesji rezurekcyjnej

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W liturgii wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaszło sporo zmian z powodu obowiązujących obostrzeń zwiazanych z nasileniem zachorowań na Covid-19
W liturgii wydarzeń Wielkiego Tygodnia zaszło sporo zmian z powodu obowiązujących obostrzeń zwiazanych z nasileniem zachorowań na Covid-19 archiwum
Rozpoczął się Wielki Tydzień. Tegoroczne święta będą inne niż poprzednie, a jednocześnie wciąż różnić się będą od tych, które co roku gromadziły w kościołach tłumy wiernych. Wielkanoc znowu upłynie pod znakiem pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń.

Więcej kapłanów w konfesjonałach w Tarnowie. Kolejek nie ma

Znakiem tego, że zbliżają się święta wielkanocne były co roku długie kolejki, które ustawiały się przy konfesjonałach, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu. Rozładować je pomagały organizowane w parafiach całodzienne spowiedzi.

- Z powodu pandemii takich zbiorowych spowiedzi w tym momencie już nie ma, ale kapłani zostali zobligowani do tego, aby częściej i dłużej pełnić dyżury w konfesjonałach – mówi ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Nie powinno być problemów z tym, aby pojednać się z Bogiem przed świętami. Kapłani przekazują bowiem, że chętnych do spowiedzi jest dużo mniej, a związane jest to przede wszystkim z wprowadzonymi obostrzeniami, dużą liczbą zakażeń i obawami o swoje zdrowie.

Adoracja krzyża w Wielki Piątek na odległość, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę na zewnątrz kościołów

W Wielki Piątek nie będzie możliwości ucałowania krzyża, a jego adoracja odbywać się będzie poprzez przyklęknięcie lub skłonienie się, z zachowaniem odpowiedniej odległości od krzyża i między uczestnikami.

Rok temu największe wzburzenie wśród wiernych, jak przyznaje ks. Kantor, wzbudziła decyzja o rezygnacji ze zbiorowego święcenia pokarmów. W niektórych parafiach odbywało się to w ten sposób, że kapłani jeździli po parafiach różnymi środkami lokomocji i kropili wodą święcona koszyczki wystawiane przez parafian przy posesjach. W tym roku święcenia mają się odbywać na placach przykościelnych. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa.

- Ci, którzy będą obawiać się o swoje zdrowie mogą, podobnie jak przed rokiem odmówić stosowną modlitwę przed śniadaniem wielkanocnym i w gronie rodzinnym samemu pobłogosławić pokarm na świąteczny stół – tłumaczy ks. Robert Kantor.

Treść modlitwy jest udostępniona na stronie diecezji (www.diecezja.tarnow.pl).

Limity wiernych w kościołach

Ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie zwraca się do wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. Zachęca jednocześnie do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji.

Co z procesjami rezurekcyjnymi?

Ze względu na obostrzenia nie będą organizowane, podobnie jak przed rokiem, procesje rezurekcyjne

. - Trudno byłoby zachować odpowiedni dystans w trakcie takiej procesji – wyjaśnia ks. Kantor.

Sam kapłan może jednak wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół, aby pobłogosławić parafię.
Im bliżej świąt tym sytuacja może się zmienić i wraz ze wzrostem zachorowań mogą pojawiać się kolejne ograniczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto