Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowska pielgrzymka na Jasną Górę wraca do tradycyjnej formy, sprzed pandemii. Pątnicy będą iść przez dziewięć dni i nocować na trasie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę odbywać się ma w tradycyjnej formie - 9-dniowego marszu
Jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę odbywać się ma w tradycyjnej formie - 9-dniowego marszu Archiwum
Choć do rozpoczęcia tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę zostało jeszcze ponad pół roku, zapadła już decyzja o tym, że pątnicy będą iść przez dziewięć dni wspólnie, a nie w formie sztafety, jak to miało miejsce przez minione dwa lata.

Pielgrzymka zTarnowa wyruszy po raz 40.

Powrót do tradycyjnej formy pielgrzymowania będzie dla organizatorów Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej nie lada wyzwaniem. Wciąż trwa bowiem pandemia i obostrzenia związane z koronawirusem.

- Mam nadzieję, że do sierpnia sytuacja pod względem epidemicznym zdecydowanie się poprawi. Niemniej jednak trudno będzie wrócić do sytuacji sprzed pandemii, zwłaszcza jeśli chodzi o noclegi i o otwartość gospodarzy na przyjęcie pod swój dach pielgrzymów – przyznaje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Ta w tym roku będzie jubileuszowa - wyruszy na Jasną Górę już po raz 40.

Przez ostatnie dwa lata, ze względu na zagrożenie koroanwirusem, pielgrzymka tarnowska miała formę sztafety. To znaczy każda dnia pielgrzymowały po trzy wybrane grupy, pokonując konkretny odcinek trasy z Tarnowa do Częstochowy. Na początek wędrówki pielgrzymi byli dowożeni autobusami, a po całym dniu przywożeni nimi z powrotem do swoich parafii. Nocowania po drodze nie było.

Prysznice na polach namiotowych

Sposobem na powrót do tradycyjnej formy pielgrzymowania przez dziewięć dni ma być m.in. nowa organizacja pól namiotowych, na których noc spędzać będzie teraz prawdopodobnie większa część pątników niż to miało miejsce wcześniej. Choć dyrektor PPT liczy na to, że mimo wszystko nadal otwarte będą dla nich drzwi stodół, a także wielu domów.

- W związku z tym dostęp do samej bieżącej wody nie wystarczy. Będą ustawiane przenośne toalety, a dodatkowo myślimy również o mobilnych prysznicach, w których woda ogrzewana byłaby przez agregaty prądotwórcze oraz solary – wyjaśnia ks. Szostak.

Termin pielgrzymki pozostaje ten sam. Czyli od 17 do 25 sierpnia. Pątnicy pójdą z Tarnowa dwoma trasami. Część grup skieruje się na nowy most na Dunajcu w Ostrowie, który ma być otwarty na wiosnę, a część pójdzie w kierunku Łęgu Tarnowskiego i Niedomic, tak jak to miało miejsce przez ostatnie dwa lata. To powinno rozładować szybciej problemy komunikacyjne na drogach w samym Tarnowie.

Hasłem tegorocznej PPT są słowa „Chrystus naszą paschą”, a rozważania na 9 dni pielgrzymowania przygotowuje bp Artur Ważny. 17 lutego planowana jest premiera wideoklipu zachęcającego do udziału w sierpniowej pielgrzymce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto