Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski misjonarz, ks. Maciej Fleszar buduje w Afryce kościół, szkołę i ośrodek zdrowia imienia św. Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Ks. Maciej Fleszar buduje w stolicy Kongo kościół, szkołę i ośrodek zdrowia im. św. Jana Pawła II
Ks. Maciej Fleszar buduje w stolicy Kongo kościół, szkołę i ośrodek zdrowia im. św. Jana Pawła II archiwum ks. Macieja Fleszara
Do Kongo, trafił w 2015 roku. Dwa lata później został proboszczem i rozpoczął przygotowania do budowy zaplecza nowo powstającej parafii. Jeszcze zanim do niej trafił, wierni zdecydowali, że jej patronem zostanie św. Jan Paweł II. Gdy dowiedzieli się, że ich duszpasterzem będzie Polak, dostrzegli w tym działanie polskiego papieża.

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

Ks. Maciej Fleszar pochodzi z Tarnowa, z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Święcenia przyjął w 2009 roku. Wcześniej, jako kleryk, był na praktyce w Gierczycach koło Bochni. Jego pierwszą placówką duszpasterską był Zaborów w powiecie brzeskim. Pracował tam w latach 2009-2011. Po roku pracy na kolejnej parafii, w Ochotnicy Dolnej, zdecydował o wyjeździe na misje.

Proboszcz w dwumilionowym mieście

Ksiądz Maciej Fleszar jest proboszczem parafii w Brazzaville. Stolica Konga liczy ok. 2 milionów mieszkańców, a do jego parafii należy ok. tysiąca katolików. Gdy trafił do tej wspólnoty, dowiedział się, że tworzący ją wierni wybrali za patrona parafii św. Jana Pawła II. Decyzję poprzedzili nowenną o dobry wybór.

- Chcieli, by to był ktoś współczesny i związany z Kongiem. Padło na Jana Pawła II, który odcisnął swój ślad na ziemi kongijskiej. W czasie jego pierwszej pielgrzymki do Afryki przybył również do Konga i to zapadło w pamięć Kongijczyków - mówi ks. Maciej Fleszar.

Gdy dwa tygodnie po ogłoszeniu patrona biskup skierował tam księży z Polski, odczytali że to Ja Paweł II przysyła im swoich księży. Oprócz pochodzącego z Tarnowa księdza Macieja, w parafii Brazzaville pracuje również jako wikariusz ks. Karol Kuźma, pochodzący z Tęgoborzy.

Kościół, szkoła, przychodnia

Pomysł budowy kompleksu parafialnego zrodził się spontanicznie. Gdy ks. Maciej Trafił do parafii św. Jana Pawła II, już miała ona zorganizowaną wspólnotę oraz wiatę, pod którą odprawiane były nabożeństwa.

Da nowego proboszcza było jasne, że jeśli parafia ma należycie funkcjonować, potrzebuje bardziej rozbudowanego zaplecza. Zapadła decyzja o budowie kompleksu parafialnego, który pomieściłby kościół, szkołę, ośrodek zdrowia oraz plebanię.

- Trudno ewangelizować, jeśli się najpierw nie nauczy czytać i pisać. Trudno nauczyć czytać i pisać, jeśli się najpierw nie wyleczy. Dlatego tradycyjna misja w Afryce to szpital, szkoła i kościół - wyjaśnia ks. Fleszar.

Projekt kompleksu ksiądz Maciej przygotował we współpracy z prof. Czesławem Dźwigajem, pochodzącym z Nowego Wiśnicza profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. - Makieta kościoła przypomina trochę Bazylikę św. Piotra, na środku zlokalizowany jest kościół, okrągły plac i wokół niego budynki z podcieniami. To pewne nawiązanie do osoby patrona.

Budowa rozpoczęła się w 2018 roku. 15 grudnia 2018 plac budowy poświęcił biskup Leszek Leszkiewicz i abp Anatole Milandou. Ponieważ działka, należąca do parafii jest pochyła, konieczne było jej ustabilizowanie. To ogromnie ważne ze względu na intensywne opady w porze deszczowej. Dlatego wokół posesji wybudowano mur oporowy. Stanowi on jednocześnie fundamenty kościoła i szkoły.

Na murze kościoła zawisł już dzwon

Obecnie gotowy jest parter szkoły, prezbiterium świątyni, grota Matki Bożej z Kibeho (miejscowość w Rwandzie), a na murach świątyni we wrześniu 2020 zamontowano dzwon. Budowa w znacznym stopniu jest realizowana dzięki wsparciu wiernych z Polski. Przeciętny mieszkaniec Brazzaville pracuje za 4 dolary dziennie, dlatego parafianie tylko w ograniczonym stopniu są w stanie sfinansować inwestycję.

Pomoc z Polski jest zresztą odczuwalna w Kongo na co dzień. Dzięki kolędnikom misyjnym diecezji tarnowskiej, na terenie parafii św. Jana Pawła II w Brazzaville została wybudowana studnia.

- Ma ona ogromne znaczenie, bo w parafii nie ma wody pitnej. Studnia jest otwarta przez dwie godziny rano i dwie godziny wieczorem. Ludzie przychodzą i czerpią wodę za darmo. Gdzie indziej wodę pitną trzeba kupować - wyjaśnia proboszcz.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnowski misjonarz, ks. Maciej Fleszar buduje w Afryce kościół, szkołę i ośrodek zdrowia imienia św. Jana Pawła II [ZDJĘCIA] - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto