Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie. Nad Dunajcem niczym w dolinie Loary. Odbudowywane zamki magnesem na turystów [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Melsztynie trwa odbudowa wieży mieszkalnej na ruinach średniowiecznego zamku. Zwieńczy ją taras widokowy, z którego można będzie podziwiać panoramę doliny Dunajca
W Melsztynie trwa odbudowa wieży mieszkalnej na ruinach średniowiecznego zamku. Zwieńczy ją taras widokowy, z którego można będzie podziwiać panoramę doliny Dunajca archiwum UM w Zakliczynie
Najpierw z ruin udało się wznieść warownię Tropsztyn w Wytrzyszczce. Potem na częściową rekonstrukcję zamkowych pozostałości porwały się władze gminy Czchów. Okazało się, że był to turystyczny strzał w dziesiątkę. Jeżeli wszystko pójdzie z planem, to za kilka lat nad Dunajcem odtworzone zostaną również dwa kolejne zamki – w Melsztynie i Rożnowie.

FLESZ - Kto dostanie bon turystyczny?

Cztery urokliwie położone zamki znajdują się nad Dunajecem w promieniu ok. 20 kilometrów. Swoją świetność przeżywały wprawdzie w czasach Średniowiecza, ale jest duża szansa na to, że niedługo - po latach popadania w ruinę – wszystkie znowu będą górować nad okolicą i cieszyć oko odwiedzających ten malowniczy rejon Małopolski.

Polska może być atrakcyjna

- Obostrzenia i obawy związane z koronawirusem spowodowały, że bardzo dużo osób zdecydowało się spędzić urlopy i wakacje w Polsce, odwiedzając miejsca, które dla nich wcześniej wydawały się mało atrakcyjne. Widać było to w tym roku doskonale na przykładzie Tarnowa i regionu tarnowskiego, które upodobali sobie wręcz mieszkańcy Krakowa i aglomeracji krakowskiej – przyznaje Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Sporo osób można było spotkać w podtarnowskich winnicach a także w licznych na naszym terenie obiektach na szlaku architektury drewnianej.

- Wydawałoby się, że każdy taki drewniany kościółek jest taki sam i po co jeździć od jednego do drugiego, a tymczasem – po wejściu do środka okazuje się, że każdy kryje w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Podobnie może wyglądać sprawa z zamkami. Niby będą takie same, a jednak każdy z nich będzie miał co innego do zaoferowania turystom – zauważa Marcin Pałach.

Nie miałby nic przeciwko temu, aby w niedalekiej przyszłości region tarnowski był kojarzony z krainą zamków, tak jak dolina Loary. Wprawdzie nasze zamki nie są tak imponujące, jak te we Francji, ale mają równie bogatą historię i są atrakcyjne architektoniczne.

Odbudowali bramę z mostem, teraz myślą o zamku

O tym, że historia to dobry sposób na turystkę przekonuje przykład zainteresowania odbudowanym pod koniec ub. stulecia zamku w Wytrzyszczce (w tym roku ze względu na COVID-19 obiekt był zamknięty dla zwiedzających) oraz wzgórze zamkowe w Czchowie. W tym ostatnim, do baszty dołączyła niedawno zrekonstruowana brama z mostem zwodzonym i murami obwodowymi, a obok nich można oglądać ekspozycje armat i machin oblężniczych.

- Mamy gotowe plany i wydane pozwolenia na kolejne prace, które zakładają budowę małej architektury między innymi pod gastronomię, ale też odbudowę części mieszkalnej zamku. Czekamy tylko na odpowiednie programy i jak tylko pojawią się środki zewnętrzne to na pewno będziemy o nie aplikować – zapowiada Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

Poprzednio udało się je zdobyć dzięki wspólnemu projektowi okolicznych gmin i Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Nie miałby nic przeciwko temu, aby ziściły się zapowiedzi polityków sprzed trzech lat o planach odbudowy zamków kazimierzowskich w całym kraju. Czchowski wówczas miałby szansę na rządowe wsparcie.

Zamkowe wzgórze w Czchowie to w tym momencie jedna z największych atrakcji regionu, którą odwiedza mnóstwo turystów. Dla jednych jest to cel podróży, dla innych przystanek w trasie na południe – w kierunku Sądecczyzny i Krynicy.

Widoki na Dolinę Dunajca z wieży zamkowej

Na to, że część osób, po wizycie w Czchowie zdecyduje się przejechać kilkanaście kilometrów dalej – do Melsztyna liczy również burmistrz sąsiedniego Zakliczyna. Gmina, przy pomocy środków z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, od kilku lat prowadzi intensywne prace zmierzające do odbudowy zamku Leliwitów Melsztyńskich zniszczonego podczas Konfederacji Barskiej. Finalizowany jest właśnie trzeci etap prac przy wieży mieszkalnej. Kosztem ponad pół miliona powstało właśnie kolejne piętro, nad którym wykonywany jest strop. Przy okazji prowadzone są badania archeologiczne, które rzucają nowe światło na to, jak kiedyś wyglądało to miejsce.

- Właścicielami zamku były ważne postacie w historii Polski, stali bywalcy dworu królewskiego. To kiedyś była bardzo okazała budowla. W całości jej od razu nie odbudujemy, bo to byłby koszt co najmniej kilkunastu milionów złotych. Na początek chcemy odtworzyć wieżę. Znajdzie się na niej punkt widokowy, z którego podziwiać można będzie całą panoramę doliny Dunajca. Potem, w miarę środków, zajmiemy się resztą – zapowiada burmistrz Chrobak.

Sprawą, którą chce jak najszybciej uregulować jest kwestia własności hektarowej działki z zamkowym wzgórzem. Formalnie jej właścicielem jest Skarb Państwa, a zarządza nią Nadleśnictwo Brzesko. Gmina tylko użytkuje ten teren, a chciałaby mieć prawo do pełnego dysponowania nim.

Zamki i pałace w Tarnowie i okolicy. Który najpiękniejszy? [GALERIA]

Dopełnieniem całości ma być odbudowa zamku w Rożnowie, należącego niegdyś do słynnego Zawiszy Czarnego. Przeprowadzone zostały już prace archeologiczne i odkrywkowe oraz przygotowano projekt. Powołano fundację, która ma wziąć na siebie realizację zadania. Na razie do pełni szczęścia brakuje jeszcze odpowiednich funduszy.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnowskie. Nad Dunajcem niczym w dolinie Loary. Odbudowywane zamki magnesem na turystów [ZDJĘCIA] - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto