Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te górskie schroniska zamieniają się zimą w chatki z bajki. Warto się wybrać w Beskidy, Pieniny i Gorce. Zobacz zdjęcia

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Schronisko na Łabowskiej Hali to jedna z najpopularniejszych turystycznych "miejscówek" w Beskidzie Sądeckim. Wygląda magicznie w śnieżnej szacie
Schronisko na Łabowskiej Hali to jedna z najpopularniejszych turystycznych "miejscówek" w Beskidzie Sądeckim. Wygląda magicznie w śnieżnej szacie arch. schronisko PTTK Łabowska Hala, FB
Sądecczyzna i okoliczne regiony to znakomite miejsce na górskie wycieczki o każdej porze roku. Szczególnie pięknie przedstawiają się góry w swojej zimowej odsłonie, wymagają jednak od potencjalnego piechura o wiele lepszej kondycji niż w przypadku wiosenno - letnich wypraw. Na szczęście wędrując po zaśnieżonych szlakach zawsze można odpocząć w lokalnym schronisku - posilić się przed dalszą drogą lub zostać na noc. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii prezentującej 10 schronisk w Beskidach, Pieninach i Gorcach. W razie gdyby zainteresowała Was oferta któregoś ze schronisk, pod każdym zdjęciem podajemy także dane kontaktowe.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wybierając się w góry, i to nie tylko zimą warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ich znajomość może zadecydować nie tylko o zdrowiu, ale w wielu wypadkach także i życiu turystów.

Telefony ratunkowe w górach - podstawowe informacje

Wybierając się w góry nalezy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz zapoznać się ze sposobami wzywania pomocy. W górach obowiązują dwa numery ratunkowe:

  • 985
  • 601 100 300

Pamiętajmy również, że można również skorzystać z międzynarodowego numeru ratunkowego 112

Co zrobić po nawiązaniu połącznia z dyspozytorem?

  • Przedstaw się
  • Określ miejsce w którym się znajdujesz, trasę w górach która szedłeś
  • Dopiero teraz powiedz co się stało, ile osób potrzebuje pomocy i co im dolega
  • Odpowiadaj na wszystkie pytania dyspozytora

WAŻNE: To ratownik dyspozytor pierwszy zakończy rozmowę, nigdy wcześniej nie odkładaj słuchawki

  • Kolejnym sposobem wezwania pomocy jest aplikacja RATUNEK którą możemy pobrać ze strony www.ratunek.eu lub ze sklepu Play.

Jeśli nie mamy możliwości nawiązania połączenia, a nie jesteśmy sami wysyłamy kogoś najlepiej dwie osoby albo do najbliższego schroniska, dyżurki GOPR, Stacji kolejki itp. po pomoc bądź do miejsca skąd ta osoba będzie miała możliwość nawiązania połączenia telefonicznego.

Główne zagrożenia w górach zimą to:

  • WIATR - wiejący w górach z dość znaczną siłą powoduje obniżenie sprawności fizycznej organizmu, nieraz również psychofizycznej. Skutkiem działania wiatru jest utrata - wyższa niż normalnie - ciepła w organizmie ludzkim. Silny wiatr działa na sylwetkę ludzką. Plecak lub niesione narty jak żagiel powodują utratę równowagi, a niekiedy mogą utrudniać oddychanie. Należy wtedy osłonić usta, ręką, szalikiem, chustką lecz nie odwracać się do wiatru plecami gdyż spowoduje to jeszcze większe trudności w oddychaniu.
  • MGŁA - w górach, zwłaszcza na otwartych halach utrudnia, często wręcz uniemożliwia orientację w terenie i ustalenie miejsca pobytu i dalszej drogi. Mgła rozprasza fale akustyczne powodując, że na stokach i kotlinach nawoływanie będzie bardzo słabo słyszalne, a ponadto może być odbierane mylnie, to znaczy nie z tego kierunku gdzie znajduje się nawołujący. Na terenach płaskich - podszczytowe płaskie hale - głos we mgle rozchodzi się z siłą zwielokrotnioną, powodując złudzenie akustyczne, iż rozmawiający lub nawołujący znajduje się bardzo blisko, odwrotnie niż w rzeczywistości. Bardzo często na otwartym terenie - hale, polany - w gęstej mgle zaczynamy zataczać duże koło i dlatego tego rodzaju teren należy przemierzać bardzo ostrożnie i całą uwagę skupiać na przebiegu szlaków turystycznego. Można ten fragment szlaku w takiej sytuacji przebyć tyralierą utrzymując kontakt wzrokowy z współtowarzyszami. W terenie wysokogórskim - zwłaszcza Tatry - jedynym bezpiecznym wyjściem z takiej sytuacji jest zawrócenie i powrót już znanym szlakiem.
  • ZIMNO - długie przebywanie w warunkach obniżonej temperatury powietrza, przy wysiłku fizycznym jakim jest marsz, jazda na nartach czy wspinaczka powoduje osłabienie organizmu ludzkiego, a w konsekwencji prowadzi do wychłodzenia organizmu a zimą do odmrożeń. Duże wychłodzenie organizmu objawiać może się apatią - brakiem chęci do kontynuowania marszu - i osłabieniem fizycznym.
  • SŁOŃCE - operacja promieni słonecznych w górach tak w lecie jak i w zimie jest niebezpieczna nie tylko przy bezchmurnym niebie. Udar cieplny może również wystąpić w dni bezsłoneczne, lecz wilgotne i gorące. Upał i promieniowanie słońca najbardziej odczuwa nasz organizm w kotłach i na osłoniętych stokach, zimą firnowych, małych kotlinkach. Słońce silnie operujące zimą na stoki górskie może spowodować duże zagrożenie lawinowe, obrywy nawisów itp. Nakładanie grubych warstw kremów, które powodują rozmiękczenie skóry i zatkanie porów jest niewskazane, ponadto woda zawarta w kremach w zimie przyspiesza odmrożenia, a w lecie oparzenia, gdyż każda kropelka wody działa jak soczewka..
  • CIEMNOŚĆ, PRZYMUSOWY BIWAK - w zimie biwak można przygotować w jamie śnieżnej, która pozwala przeczekać noc w bardzo dobrze osłoniętym pomieszczeniu i chroni przed niskimi temperaturami na zewnątrz. Kopanie jamy śnieżnej jest czynnością pracochłonną, lecz przy dużym mrozie praca jest w efekcie opłacalna.
  • NAWISY, LAWINY, PŁATY ŚNIEGU - nawisy powstają pod wpływem wiatru na górach i grzbietach górskich. Poruszając się po tych formacjach górskich nie wolno wchodzić na wysięg nawisu.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto