MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje Barbórkowe oraz kult Św. Kingi wśród górników na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Barbórka 2022 w Kopalni Soli Bochnia
Barbórka 2022 w Kopalni Soli Bochnia Paweł Michalczyk
Tradycje Barbórkowe oraz kult Św. Kingi wśród górników Kopalni Soli Bochnia i Kopalni Soli Wieliczka zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Taką decyzję podjął minister kultury Piotr Gliński. Dla górników to nobilitacja, bo zarówno kult Kingi, jak i tradycje barbórkowe są podtrzymywane od wielu pokoleń.
od 16 lat

Wpisanie Barbórki oraz kultu Św. Kingi wśród górników z Bochnia i Wieliczki na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to jednak dopiero punkt wyjścia do dalszych planów obu kopalń.

- Chcemy wpisać na listę UNESCO z tego powodu, że są to piękne tradycje, które - obawiamy się - z czasem mogą zanikać, a które chcielibyśmy zachować dla przyszłych pokoleń - mówi Zymund Dobrowolski, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Chociaż oficjalny kult Kingi w Bochni i Wieliczce zapoczątkowany został w 1670 r., źródła historyczne podają, że górnicy z Bochni już w 1441 roku odbyli pielgrzymkę błagalną do grobu św. Kingi w Starym Sączu. Prosili wówczas swoją patronkę o ocalenie Bochni od pożaru, który wybuchł w kopalni soli.

Znacznie młodszą tradycją jest Barbórka. Datuje się ją na XVIII-XIX wiek. Dla braci górniczej to okazja do podsumowania roku pracy i planów na przyszłość, przyjęcia nowicjuszy do stanu górniczego, a także wspólnej biesiady.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

W Polsce rejestr elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego tworzony jest od 2014 r. według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO.

Kopalnia Soli Bochnia i jej zabytki materialne zostały wpisane na listę UNESCO w 2013 roku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto