Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczna ofensywa Kopalni Soli w Bochni. Szyb Sutoris, elektryczna kolejka i nowa trasa mogą uszczknąć zwiedzających Wieliczce

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W 2023 roku Kopalnia Soli w Bochni uruchomi nową trasę turystyczną, która będzie miała początek w Szybie Sutoris w centrum miasta
W 2023 roku Kopalnia Soli w Bochni uruchomi nową trasę turystyczną, która będzie miała początek w Szybie Sutoris w centrum miasta Paweł Michalczyk
Kopalnia Soli Bochnia przywróciła ruch turystyczny szybem Sutoris w centrum miasta. Na razie dotyczy to tylko tzw. trasy ekstremalnej, ale wielkimi krokami zbliża uruchomienie nowej trasy, na potrzeby której szyb będzie wykorzystywany w pełnym zakresie. Kopalnia chce również uruchomić kolejkę elektryczną do przewozu turystów po mieście, własną restaurację na powierzchni oraz plac zabaw.

Wszystko wskazuje, że 2023 rok będzie przełomowy pod względem ruchu turystycznego w bocheńskiej kopalni soli. Przygotowywana od 2017 roku nowa trasa z elementami multimedialnymi jest już na ukończeniu. Prace wstrzymano z powodu załamania ruchu turystycznego w 2020 roku po wybuchu pandemii COVID-19.

Od tamtego czasu kopalnię odwiedza jednak coraz więcej turystów. O ile w 2020 roku kopalnię było to tylko ok. 50 tysięcy osób, to już w 2022 roku zanotowano 161 tys. turystów. To ciągle daleko do rekordu z 2017 roku, gdy podziemne wyrobiska zwiedziło 192 445 osób, ale prezes Zygmunt Dobrowolski uważa, że jeszcze w tym roku możliwe jest ustanowienie nowego rekordu.

- Początek roku 2023 mamy zdecydowanie lepszy, jak w 2022 r. i o ile ta tendencja się utrzyma, to w tym roku spokojnie będziemy w stanie osiągnąć lepszy wynik. Po cichu liczę na przekroczenie magicznej liczby 200 tys. turystów - przyznaje Zygmunt Dobrowolski.

Ruch turystyczny w Bochni na dwa szyby: Campi i Sutoris

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadza kopalnia, jest prowadzenie ruchu turystycznego przez oba istniejące w Bochni szyby: Campi (nieco na obrzeżach) i Sutoris (w ścisłym centrum). Ten ostatni, choć najstarszy, od 2006 roku został zmarginalizowany. Turystów zwożono pod ziemię szybem Campi, który ma wyższą przepustowość i - co najważniejsze - duży parking.

W najbliższym czasie kopalnia zaoferuje gościom, którzy zjadą pod ziemię szybem Campi, wyjazd szybem Sutoris, kilometr od miejsca zjazdu. - Na rynku, pod Muzeum St. Fischera będzie na nich czekała kolejka elektryczna, która przewiezie ich z powrotem pod szyb Campi, szlakiem prowadzącym przez najbardziej atrakcyjne miejsca Bochni. Bochnia jest pięknym miastem, ale niestety zbyt mało znanym - uważa Zygmunt Dobrowolski.

Uruchomienie nowej trasy zapowiedziano na koniec września 2023 roku. Wejściem na nową trasę będą schody z Szybu Sutoris do Poziomu Danielowiec (70 metrów pod ziemią). Są one gotowe już w 2018 roku. Następnie turyści będą przemierzać kolejne wyrobiska wyposażone w nowoczesne multimedia. Koncepcję nowej trasy w bocheńskiej kopalni opracował Marcin Pietruch, autor trasy pod Rynkiem w Krakowie. Można się więc spodziewać wielu oryginalnych rozwiązań.

- Nowa trasa turystyczna zostanie uruchomiona z końcem września, jednak ruch turystyczny na dwa szyby chcemy wprowadzić wcześniej i nie będziemy czekali na nową trasę. Może jeszcze w pierwszym półroczu br. dokonamy zmian, które w konsekwencji spowodują ożywienie ruchu turystycznego w centrum miasta. Zależy to od zakupu kolejki do transportu turystów - wyjaśnia Zygmunt Dobrowolski. Niewykluczony jest zakup kolejki z własnych funduszy kopalni. - Jak na razie mamy frekwencję wyższą niż rok temu, więc ta inwestycja wydaje się całkiem realna.

Choć niecodziennie, Szyb Sutoris obsługuje już turystów, korzystających z Trasy Historycznej Wyprawa w Stare Góry. Obejmuje ona najstarsze wyrobiska we wschodniej części. - Jest to trasa trudniejsza, wymagająca specjalnego przygotowania, tzn. odpowiednich ubrań i butów oraz dobrej kondycji fizycznej. Jest na nią mniejsze zapotrzebowanie, dlatego nie działa codziennie - mówi prezes.

Zygmunt Dobrowolski uważa, że ruch na dwa szyby będzie stanowił atrakcję samą w sobie. W trakcie pobytu jednej z delegacji miał okazję przetestować to rozwiązanie. - Miałem okazję osobiście przekonać się, jakie wrażenie robi na turystach taki sposób organizacji ruchu turystycznego. Zjazd nastąpił szybem Campi, a wyjazd szybem Sutoris. Wyszliśmy na Rynek, który wzbudził podziw naszych gości, a następnie przeszliśmy pod Muzeum St. Fischera. Byli zachwyceni. Stamtąd grupę odwieźliśmy do nadszybia Campi własnym busem. Myślę, że będzie to niewątpliwa atrakcja dla naszych turystów.

Jeszcze w tym roku kopalnia zamierza uruchomić własną restaurację, trwają ostatnie ustalenia co do jej lokalizacji. Niewykluczone, że państwowa spółka odkupi pomieszczenia po dawnej Restauracji Grota przy Szybie Sutoris. W najbliższych tygodniach natomiast powinien zostać uruchomiony plac zabaw przy Szybie Campi.

Kopalnia Soli w Bochni zagrozi tej w Wieliczce?

Czy nowe atrakcje bocheńskiej kopalni mogą zagrozić frekwencji w siostrzanej Wieliczce? W 2022 roku Kopalnię Soli Wieliczka zwiedziło ponad 1,1 mln osób, choć rekord padł w 2019 roku: 1,8 mln.

Uzyskanie podobnych wyników w Bochni jest niemożliwe, chociażby z powodu przepustowości podziemnych wyrobisk. Maksymalny zakładany poziom ruchu turystycznego to ok. 300 tys. osób rocznie. Każda z kopalń ma również inną specyfikę. Ta wielicka, za sprawą bliskości Krakowa, jest znacznie bardziej rozpoznawalna, zwłaszcza wśród turystów zagranicznych.

Atutem bocheńskiej kopalni jest fakt, że jest starsza od wielickiej, a nawet najstarsza w całej Europie (sól kamienną odkryto w Bochni w 1248 roku). Dlatego w Bochni od lat stawia się na ukazywanie najstarszych wyrobisk, które niewiele różnią się od czasów średniowiecznych. W Bochni możliwe są również pobyty nocne.

Zarówno Kopalnia Soli Wieliczka, jak i Kopalnia Soli Bochnia znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto