Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodniowy przegląd prasy 3.12.2023: Bochnia, 26.11-2.12.2023. Poznaj najważniejsze informacje z Bochni

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Bochni czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Bochni czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Bochni, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 26.11 a 2.12.2023. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Podupadły Zamek Żupny w Bochni przed gruntownym remontem. Prace "ratunkowe" rozpoczną się w 2024 roku”?

Przegląd tygodnia: Bochnia, 3.12.2023. 26.11 - 2.12.2023: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Podupadły Zamek Żupny w Bochni przed gruntownym remontem. Prace "ratunkowe" rozpoczną się w 2024 roku

Choć brano pod uwagę jego wyburzenie, dawny Zamek Żupny w Bochni doczeka się solidnej rewaloryzacji. Jego historia sięga XIV. wieku, jednak do dziś zachowało się jedynie skrzydło północne, gruntownie zmienione w 1875 r. W ostatnich latach budynek pełnił funkcje mieszkalne, ale z powodu fatalnego stanu technicznego został wycofany z eksploatacji w 2009 roku.

📢 Zakończono V Synod Diecezji Tarnowskiej, w tarnowskiej katedrze odbyła się uroczysta sesja plenarna. Zobacz zdjęcia

Z powodu ataku zimy nie było procesyjnego wejścia do tarnowskiej katedry na zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Procesja przeszła jedynie boczną nawą i środek świątyni. W uroczystościach wzięli udział świeccy członkowie Synodu, księża, siostry zakonne, nie zabrakło też najwyższych kościelnych dostojników z abp. Markiem Jędraszewskim na czele.

📢 Najpopularniejsze influencerki z Tarnowa i regionu. Profile tych modelek, aktorek, blogerek i trenerek fitness obserwują tysiące osób

Media społecznościowe w XXI wieku odgrywają istotną rolę w różnych dziedzinach życia. Znani influencerzy prowadzący swoje profile na różnych portalach oprócz tego, że pokazują swoje codzienne życie, to dodatkowo reklamują różne produkty, wyznaczają trendy modowe, czy inspirują do prowadzenia określonego stylu życia. Przedstawiamy influencerki z Tarnowa oraz okolic, które na Instagramie zdobyły rzeszę fanów. W naszym zestawieniu znajdują się modelki, blogerki, aktorki czy artystki, których profile obserwuje minimum 10 tysięcy osób. Zobaczcie, które influencerki z naszego regionu cieszą tak dużą popularnością w sieci.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 3.12.2023: 26.11-2.12.2023 Bochnia: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Bochni. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Rolnicy z gminy Lipnica Murowana uczyli w Krakowie, jak samodzielnie wypiekać chleb

Stowarzyszenie Lipnickie Dary Natury z Lipnicy Górnej zakończyło cykl warsztatów plenerowych „Sami chleb pieczemy, ideę Zero Waste stosujemy!”. Miały one miejsce w Krakowie na Targu Pietruszkowym. Wydarzenie było współfinansowane z funduszy wojewódzkich.

📢 Lodowisko w Brzesku już gotowe, w sobotę wielkie otwarcie nowego sezonu. Wstęp wolny

W sobotę 2 grudnia w Brzesku zostanie uruchomione odkryte lodowisko. Ślizgawka została już zainstalowana na Placu Kazimierza Wielkiego. W dniu otwarcia zaplanowano wiele atrakcji, m.in. pokaz łyżwiarstwa, mikołajkowe animacje dla dzieci, nie zabraknie też małej gastronomii.

📢 Mobilne płuca w Bochni z białych zmieniły się w szare, akcja przed I LO zakończona. Jakie wnioski?

Mobilne płuca zainstalowane przed gmachem Im LO w Bochni ze śnieżnobiałych w ciągu dwóch tygodni zmieniły się szare. Dwutygodniowe badania jakości powietrza wykazały, że jego stan zdecydowanie pogarszał się przy bezwietrznej pogodzie. W niedzielny wieczór stężenie przekraczało normy WHO, w przypadku PM 2,5 wynosiło 293 proc.!

📢 Zakończył się wywóz beczek z niebezpiecznymi substancjami z Królówki, kosztowało to ponad 0,5 mln zł

W Królówki (gm. Nowy Wiśnicz) wywieziono już wszystkie pojemniki zawierające niebezpieczne odpady, które od 2019 roku były składowane na jednej z nieruchomości. Było to 57 zbiorników o pojemności tysiąca litrów oraz 40 metalowych beczek o pojemności 200 litrów. Utylizacja ich zawartości kosztowała ponad pół miliona złotych.

📢 Barbórkę świętuje kilkanaście kopalni w Małopolsce. Są obchody u górników podziemnych i tych z zakładów odkrywkowych

Górnicy szykują się do obchodów Barbórki, które przypadają na 4 grudnia. W Małopolsce mamy kilkanaście kopalni, a w nich tysiące pracowników. Większość to odkrywkowe kopalnie, w których wydobywa się różnego rodzaju kamień. Są też wyjątkowe kopalnie turystyczne - to kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz dwie kopalnie węgla kamiennego w zachodniej części województwa.

📢 Nowy przetarg Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie. Czego tym razem pozbywa się wojsko?

Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie ogłosił przetarg pisemny publiczny na sprzedaż samochodu, który już nie jest potrzebny armii. To dwunastoletnia skoda kombi. Przetarg odbędzie się w grudniu. Warto przypomnieć, że krakowski oddział AMW prowadzi także sprzedaż bezprzetargową przedmiotów z demobilu - w swoim sklepie przy ul. Księży Pijarów 3. Od wojska można też kupować przez Internet. Sprawdziliśmy, jakie nowości oferuje tu AMW.

📢 Ginekolog zatrzymany przez policję w szpitalu w Tarnowie po anonimowym telefonie. Lekarz był na dyżurze pod wpływem alkoholu i narkotyków

58-letni lekarz pełnił dyżur na oddziale ginekologiczno-położniczym Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie będąc pod wpływem alkoholu. Policjanci, którzy interweniowali w placówce znaleźli także – w jego rzeczach, narkotyki a badanie mężczyzny narkotesterem dało wynik pozytywny.

📢 400 m od wieży widokowej na Bocheńcu w Jadownikach stanęła wieża radiokomunikacyjna. Zdjęcia i wideo

Na wzgórzu Bocheniec w Jadownikach stoi już druga z planowanych wież. Chodzi o obiekt radiokomunikacyjny, który wybudowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ma pomóc w nawigacji samolotów. Ku niezadowoleniu mieszkańców i władz gminy, nowa wieża stoi w odległości 400 metrów od otwartej 14 października wieży widokowej.

📢 Brzescy radni pracują nad uchwałą o reparacjach wojennych, głosowanie nad projektem odłożono o miesiąc

W porządku obrad listopadowej sesji rady miejskiej w Brzesku była uchwała "w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji". Mimo długiej dyskusji i kilku wniosków formalnych do głosowania nad projektem nie doszło. Trafi on pod dalsze obrady komisji, a następnie wróci na sesję w grudniu.

📢 W Bochni zakończono konserwację nagrobka Wincentego Pilcha, byłego posła do Sejmu Krajowego

Na cmentarzu przy ulicy Orackiej w Bochni zakończono prace konserwatorskie przy nagrobku Wincentego Pilcha. Sfinansowało je Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej ze środków zebranych podczas kwesty organizowanej przez Komitet Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza przy ulicy Orackiej w Bochni.

📢 Trudne warunki na drogach z powodu śniegu w powiecie bocheńskim i brzeskim

Kilkanaście godzin opadów śniegu spowodowało liczne utrudnienia na drogach w rejonie Bochni i Brzeska. Najtrudniejsze warunki były między Bochnią a Nowym Wiśniczem na drodze wojewódzkiej nr 965. Ciężarówki nie mogły sobie poradzić na stromych podjazdach.

📢 Społeczność Mszanki pożegnała swojego proboszcza. Śp. ks. Jacek Mikulski zostanie pochowany dzisiaj w rodzinnym Nowym Wiśniczu

Rzesze parafian, kilkudziesięciu księży z dekanatu gorlickiego łużniańskiego i zakliczyńskiego, dzieci z miejscowej szkoły, strażacy z Ochotniczej Staży Pożarnej w Mszanka, samorządowcy. Wszyscy od wczoraj czuwali przy trumnie ks. Jacka Mikulskiego, który przez czternaście lat był proboszczem tutejszej parafii. A dzisiaj zebrali się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, by pożegnać drogiego im proboszcza, katechetę, kolegę.

📢 Pożar składu opału w Tymowej koło Brzeska, z ogniem walczyły w nocy cztery zastępy strażaków

W nocy z niedzieli na poniedziałek (26/27.11) w Tymowej w powiecie brzeskim doszło do pożaru budynku gospodarczego, w którym składowano opał na zimę. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Przyczyny zdarzenia wyjaśnia policja.

📢 Projektantka mody z Tarnowa ubiera gwiazdy. Kurtki, koszule, płaszcze od Anny Nowak-Curyło noszą Sara Chmiel-Gromala i Gromee. WIDEO

Tkanina na zasłonę, obicie sofy czy fotela? Dla Anny Nowak-Curyło projektantki mody z Tarnowa to idealny materiał na kurtkę czy płaszcz. Jej oryginalne pomysły i talent doceniają gwiazdy polskiego show-biznesu i występują w jej kreacjach na koncertach, festiwalach czy w teledyskach. Fanami jej projektów są m.in. Sara Chmiel-Gromala, wokalistka zespołu Łzy i producent muzyczny Gromee. 

📢 Lokalne smaki zagościły w Tarnowie. Na Targu Regionalnym królują pierogi z dziczyzną, zupa fasolowa i inne specjały. Mamy zdjęcia i WIDEO!

Blisko trzydziestu lokalnych wystawców prezentuje w niedzielę (26 listopada) swoje produkty przy ulicy Giełdowej w Tarnowie, gdzie odbywa się kolejna odsłona Targu Regionalnego. Mieszkańcy mogą wybierać w smakach regionu. Począwszy od chlebów, wędlin, po miody, pierogi z dziczyzną czy nawet kakao z rozgrzewającą wkładką.

📢 Małopolanki z tytułami Polska Miss i Polska I Wicemiss 2023. One zawładnęły podium

Gala finałowa wieńcząca kolejną edycję Narodowego Konkursu Piękności Polska Miss 2023 odbyła się w sobotni wieczór. Najpiękniejsze mieszkanki Polski, które reprezentowały wybrane miasta i województwa stanęły do walki o tytuł i koronę Polskiej Miss 2023. Tytuł Polska Miss 2023 oraz korona trafiły do Justyny Haberki z Olkusza, natomiast tytuł I Wicemiss 2023 do reprezentantki Krakowa Inez Ciałowicz.

📢 Koszmarny wypadek na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem i Brzeskiem. Samochód osobowy zderzył się z łosiem. Droga jest zablokowana

Zablokowana jest autostrada A4 na 477. kilometrze (pas na Kraków) pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Trwają działania ratownicze w związku z wypadkiem, w którym samochód osobowy zderzył się z łosiem. Są osoby ranne.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto