Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie przeprowadzili sekcję ...skrzydełka drobiowego, oryginalna lekcja w szkole podstawowej w Bogucicach koło Bochni. Zdjęcia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Innowacyjna lekcja w ramach zajęć pozalekcyjnych w Zespole Szkół Gminnych im. H. Sienkiewicza w Bogucicach
Innowacyjna lekcja w ramach zajęć pozalekcyjnych w Zespole Szkół Gminnych im. H. Sienkiewicza w Bogucicach arch. Zespołu Szkół Gminnych im. H. Sienkiewicza w Bogucicach
Uczniowie Zespołu Szkół Gminnych w Bogucicach koło Bochni na jednej z lekcji przeprowadzili sekcję skrzydełka drobiowego. Zabieg miał na celu poznanie mechanizmu pracy mięśni i ścięgien. Choć zajęcia przeprowadzono w jednej z sal lekcyjnych, nauczycielka zadbała o profesjonalne wyposażenie dzieci w stroje medyków, rękawiczki i okulary ochronne.

Lekcja odbyła się w ramach zajęć dodatkowych i dotyczyła układu kostnego i mięśniowego. Wzięli w niej udział uczniowie klas V-VII. Przeprowadziła ją Krystyna Bytnar, nauczycielka biologii w Zespole Szkół Gminnych im. H. Sienkiewicza w Bogucicach w gminie Bochnia.

Wstępem do przeprowadzonych zajęć była część teoretyczna na temat układu kostnego i mięśniowego. - Ale „mięsem” tych innowacyjnych zajęć (gra słów zamierzona!) była sekcja skrzydełka kurczaka! Uczniowie mieli okazję zobaczyć wszystkie części, o których się uczyli: ścięgna, więzadła, chrząstki, kości, stawy, mięśnie, a także skórę i tłuszcz - relacjonuje Krystyna Bytnar na profilu facebookowym szkoły.

Dzięki chirurgicznej "operacji na skrzydełku" dzieci miały okazję zrozumieć, w jaki sposób poszczególne jego części współpracują ze sobą. - Uważnie, postępując zgodnie z instrukcjami laboratoryjnymi, byli w stanie faktycznie poruszyć skrzydełkiem kurczaka i zobaczyć, jak części współpracują ze sobą, aby je poruszyć - dodaje Krystyna Bytnar.

Zajęcia laboratoryjne w szkole podstawowej koło Bochni

Studia ukończyła na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w 2011 r. na kierunku biologia w specjalności biologia z nauczaniem przyrody i chemii. Do tej pory Krystyna Bytnar pracowała jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. W obecnym roku szkolnym zaczęła uczyć biologii, a zarazem prowadzi „Biologiczne Koło Zainteresowań”. W styczniu 2023 w ramach tych zajęć wdrożyła zajęcia innowacyjne „Przyszli Medycy – fascynujące odkrycia w szkolnym laboratorium wiedzy”.

- Innowacja ta powstała w odpowiedzi na duże zainteresowanie uczniów klas V-VII tajnikami funkcjonowania organizmu człowieka, jak również zawodami medycznymi. W trakcie tych zajęć uczniowie zdobywają i poszerzają wiedzę w sposób kreatywny, samodzielnie tworzą modele (np. kręgosłupa, dłoni, krwi, płuc itd.), wykonują doświadczenia i eksperymenty, wcielają się w różne role (np. lekarz-pacjent, poszkodowany - przechodzień) odgrywając różne scenki - wyjaśnia nauczycielka.

Za swoją dewizę traktuje słowa B. Conklina: "W pracy z dziećmi zawsze wykorzystuj swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania i działania".

Innowacyjne zajęcia potrwają do wakacji

Do tej pory Krystyna Bytnar prowadziła zajęcia związane z układem szkieletowym i mięśniowym. Omówiła budowę układu szkieletowego, a nawet udzielanie pierwszej pomocy przy złamaniach. - "Gipsowaliśmy" ręce, w dalszych planach mam realizację układu krążenia, układu pokarmowego, układu oddechowego i wydalniczego.

W ramach zajęć uczniowie z Bogucic poznają również zasady działania wirusów i uczą się im przeciwdziałać. - Podstawą zajęć związanych z medycyną są oczywiście kwestie udzielania pierwszej pomocy, znajomość telefonów służb ratowniczych w Polsce oraz kształtowanie postawy wyrażającej się w gotowości niesienia pomocy innym i od tego rozpoczęliśmy naszą przygodę z „medycyną”. Zdobywamy wiedzę działając zgodnie z zasadą „Jeśli chcesz się czegoś nauczyć – wykonuj to”.

Innowacyjny program będzie realizowany w Bogucicach do końca roku szkolnego 2022/23, nadal metodą laboratoryjną. - Najbardziej zależy mi na jak najbliższym zapoznaniu moich uczniów z zawodami medycznymi poprzez jak najbliższy kontakt z dostępnym materiałem mogącym jak najbardziej ich zbliżyć do tego zawodu - podsumowuje nauczycielka.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Nie będzie chipów w mózgu. Kolejna klęska Muska?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto