Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bochni nadszedł rok wielkich inwestycji

MAŁGORZTA WIĘCEK
To jeden z najlepszych budżetów ostatnich lat - tak zgodnie twierdzą koalicyjni, ale też opozycyjni radni z bocheńskiego magistratu. I pewnie mają rację, bo nigdy jeszcze nie inwestowano tak dużo, jak planuje się w ...

To jeden z najlepszych budżetów ostatnich lat - tak zgodnie twierdzą koalicyjni, ale też opozycyjni radni z bocheńskiego magistratu. I pewnie mają rację, bo nigdy jeszcze nie inwestowano tak dużo, jak planuje się w obecnym roku. Po zrealizowaniu tego budżetu Bochnia ma być inna. Lepsza, bogatsza i bardziej interesująca nie tylko dla mieszkańców...

W tym roku w mieście planuje się realizację inwestycji za 15 milionów złotych. To bardzo dużo - o jedna trzecią więcej niż rok temu. Nic więc dziwnego, że w głosowaniu nad budżetem miasta, które odbyło się w ostatnich dniach starego roku, wszyscy radni byli jednomyślni.

Ile wyda burmistrz?
Dochody miasta w 2008 r. zaplanowano 62,5 mln złotych - wydatki na 67 mln zł. Różnicę pokryją kredyty. Największa część tegorocznego budżetu zostanie przeznaczona na: oświatę - 35 proc, ochronę zdrowia i opiekę społeczną - 16 proc. oraz transport - 16 proc. Gospodarka komunalna i mieszkaniowa to 11 proc., kultura i sztuka oraz kultura fizyczna - 11 proc., administracja - 9 proc., bezpieczeństwo publiczne - 1 proc., obsługa długu - 1 proc. W 2008 roku na inwestycje realizowane na terenie miasta burmistrz wyda w sumie 15 mln złotych. Najwięcej bo blisko 9 mln zł pochłoną zadania drogowe. A wśród nich budowa KN-2.

Najważniejsza droga...
KN-2 zwana popularnie drogą donikąd, poprowadzi od osiedla Niepodległości do przemysłowej części miasta. Dzięki niej wszystkie osoby, które będą chciały dostać się z zachodniej części miasta do północnej ominą centrum i bezkolizyjnie dotrą do celu. Ta droga ma być bajpasem, który nie zlikwiduje korków w centrum, ale je zminimalizuje i - co najważniejsze - pozwoli spokojnie i bezpiecznie dalej funkcjonować. Gospodarze Bochni mają już wstępny projekt tej inwestycji. Potrzebna jest jeszcze decyzja lokalizacyjna.

Wszystko wskazuje na to, że prace budowlane rozpoczną się w pierwszej połowie tego roku. Na realizacje tego zadania w budżecie zapisano 3,5 mln złotych. To wystarczy na wykonanie wszystkich prac zaplanowanych na ten rok. Cała inwestycja według wstępnych szacunków pochłonie 10 mln złotych. Miasto chce zdobyć środki z zewnątrz. Między innymi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Z myślą o młodych...
Z zapisów tegorocznego budżetu powinni być zadowoleni młodzi ludzie. W tym roku zaplanowano bowiem budowę i modernizację boisk i placów zabaw. A także rozpoczęcie budowy hali widowisko-sportowej. Obiekt ma być gotowy w 2010 roku. Będzie to niewątpliwie największa hala nie tylko w Bochni, ale na terenie całego powiatu. Sala widowiskowa, o powstaniu której mówiło się od dawna, pomieści nawet ponad tysiąc osób.

Obiekt ma zaspokoić potrzeby mieszkańców Bochni (koncerty, przedstawienia, widowiska), ale także drużyn sportowych, które nie mają odpowiedniego zaplecza. Budowa hali pochłonie około 12 milionów złotych. Miasto nie ma tylu pieniędzy. O wsparcie finansowe będzie się więc ubiegać na zewnątrz. Burmistrz liczy na wsparcie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego albo też Ministerstwa Sportu. W pierwszym przypadku dotacja liczy 70 procent inwestycji - w drugim zaledwie 10 procent. Gospodarz Bochni jest przekonany, że miasto pozyska środki na realizację tej inwestycji.

Gdyby jednak się nie udało, rozważane jest zaciągniecie kredytu. W budżecie na ten cel zapisano ponad milion złotych. Pierwsze prace inwestycyjne rozpoczną się w drugiej połowie roku. - Ruszymy z pracami niezależnie od tego, czy otrzymamy wsparcie z zewnątrz, czy też nie. Na pewno zostaną wykonane prace geodezyjne - zapewnia Kosturkiewicz. Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa powstanie przy ulicach Wojska Polskiego i Poniatowskiego. To bardzo dobre miejsce. Obok znajduje się bowiem basen oraz duży hotel. Nie bez znaczenie jest także bliskość dworca PKP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto