Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Kobylcu w gm. Łapanów powstaje nowy most na Stradomce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 966. Zobacz zdjęcia i wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
W gminie Łapanów trwa budowa nowego mostu na rzece Stradomka. Obiekt powstaje na terenie Kobylca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 966. Stara przeprawa była już w bardzo złym stanie technicznym i miała duże ograniczenia tonażowe. Nowy most spowoduje odblokowanie możliwości przejazdu ciężkich samochodów, na co czekają władze gminy oraz przedsiębiorcy.

Stary most na Stradomce w Kobylcu został już rozebrany, a od kwietnia 2023 ruch odbywa się wahadłowo przeprawą tymczasową. Kierowcy muszą stosować się do sygnalizacji świetlnej.

Prace przy budowie nowego mostu obejmują m.in. umocnienie koryta rzeki, rozbudowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 966 wraz z przebudową chodników, zjazdów i poboczy, budowę oświetlenia drogi. - Nastąpi m.in. zmiana ustroju nośnego na żelbetowy łukowy sprężony w celu podniesienia nośności, a także usunięcie podpór w nurcie, co poprawiło bezpieczeństwo powodziowe - mówi Agnieszka Ćwiertniewicz, rzeczniczka Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Andrzej Śliwa, wójt gminy Łapanów, uważa, że nowy most będzie oznaczał rozwój gospodarczy dla regionu. - Tonaż nie będzie blokował przejazdu ciężkich samochodów, myślę, że przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje firmy i zaopatrywać je w towar. Na pewno ten most ma znaczenie komunikacyjne dla mieszkańców, ponieważ leży na trasie przelotowej z terenu Limanowszczyzny przez Wieliczkę do Krakowa. Most był już tak zagrożony, że kolejna powódź spowodowałaby zapewne, że mógłby już być całkowicie wyłączony z ruchu - mówi Andrzej Śliwa.

Budowa mostu pochłonie 27,1 mln zł. Województwo małopolskie, które jest inwestorem, dostało na jego realizację dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. Wykonawcą jest Nowak-Mosty sp. z o.o. Planowany termin zakończenia robót to sierpień 2024 roku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Kobylcu w gm. Łapanów powstaje nowy most na Stradomce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 966. Zobacz zdjęcia i wideo - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto