Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce zaczęli szczepić seniorów przeciwko COVID-19, ale nie we wszystkich punktach

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W poniedziałek o 8 rano zaczęły się szczepienia populacyjne m.in. w szpitalu tymczasowym w Hali EXPO przy ul. Galicyjskiej.
W poniedziałek o 8 rano zaczęły się szczepienia populacyjne m.in. w szpitalu tymczasowym w Hali EXPO przy ul. Galicyjskiej. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Po tzw. grupie zero, w której szczepieni byli m.in. medycy, przyszedł czas na ludzi z grupy pierwszej. Wczoraj ruszyły szczepienia populacyjne, osób powyżej 70. roku życia. - Poczułam ulgę. Cieszę się, że mam to już za sobą, bo to nasza szansa na powrót do normalności - mówi 85-letnia pani Irena, która wczoraj otrzymała pierwszą dawkę preparatu w szpitalu tymczasowym EXPO w Krakowie. Niektóre placówki bały się jednak wyznaczać terminy od razu w poniedziałek, żeby potem nie odsyłać seniorów, gdyby jednak preparat nie dotarł na czas.

FLESZ - Nie ma szczepionek i terminów

W poniedziałek w całym kraju rozpoczęły się tzw. szczepienia populacyjne przeciwko COVID-19 dla ludzi z grupy pierwszej. Na początek szczepieni są głównie seniorzy z grupy 80 plus.

Największymi punktami szczepień w naszym regionie są na ten moment trzy szpitale tymczasowe. W Krakowie: CUMRiK przy ul. Kopernika i w Hali EXPO przy ul. Galicyjskiej oraz w Krynicy Zdroju przy ul. Kraszewskiego. Dziennie każdy z nich będzie mógł zaszczepić minimum 200 pacjentów.

- Proces szczepienia idzie sprawnie. Seniorzy w miarę możliwości przychodzą przygotowani - mają ze sobą wypełnione wcześniej ankiety, listy leków, które zażywają, a także dokumentacje medyczną. Nie muszą stać w kolejkach. Nasz punkt jest czynny od poniedziałku do niedzieli od godz. 8 do 20 - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dodaje, że wczoraj nie obyło się jednak bez zamieszania, które nie wynikło z winy szpitala.

- W poniedziałek miały do nas dotrzeć szczepionki Moderny, którymi mieliśmy szczepić seniorów. Tak się jednak nie stało. By nie odwoływać umówionych terminów, musieliśmy sięgnąć po szczepionki Pfizera, które były przygotowane do dalszego szczepienia grupy zero. To stanowi dla nas pewnego rodzaju komplikację, bo teraz tym seniorom również będziemy musieli podać drugą dawkę preparatu od tego samego producenta. Ponadto preparatem Pfizera trzeba szczepić drugi raz po czterech tygodniach, w przypadku Moderny jest to tydzień krócej.

Wyjaśnia jednak, że szpital stara się tak organizować całą procedurę, by seniorzy nie odczuli żadnego chaosu. Od dzisiaj pozostałym zapisanym na przyjęcie preparatu podawana będzie szczepionka Moderny. Plan zakłada, że do końca tygodnia w tym miejscu ma zostać zaszczepionych 1600 osób.

„To szansa na normalność”

Wśród osób w Małopolsce, które wczoraj przyjęły pierwszą dawkę szczepionki była m.in. 85-letnia pani Irena.

- Jestem bardzo zadowolona. W moim punkcie szczepień wszystko zostało profesjonalnie zorganizowane. Cieszę się, że mam to już za sobą, bo to nasza szansa na powrót do normalności

- relacjonuje seniorka, którą zaszczepiono w szpitalu tymczasowym EXPO w Krakowie.

85-latka przyznaje, że czuje się bardzo dobrze. - Nie czułam nic nieprzyjemnego, zarówno w trakcie szczepienia, jak i po nim. Po rejestracji, jak każdy pacjent zostałam zbadana przez lekarza, który przeprowadził ze mną szczegółową rozmowę na temat mojego stanu zdrowia. Samo szczepienie trwało dosłownie chwilę. Potem jeszcze przez 15 minut poproszono mnie o postanie pod obserwacją lekarską.

Nie wszyscy szczepią

Mimo tego, że akcja masowych szczepień rozpoczęła się teoretycznie w poniedziałek, wcale nie oznaczało to, że tego dnia seniorzy mogli się już szczepić we wszystkich wskazanych punktach. Dotyczy to większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej należących do Porozumienia Zielonogórskiego. Tak było również m.in. w przychodni w Limanowej, która podawanie pierwszych dawek preparatów zaplanowała na dzisiaj.

- 30 szczepionek dotarło do nas wczoraj rano. Szczepienia rozpoczniemy jednak od dzisiaj. Zostawiliśmy sobie dzień zapasu na wypadek, ewentualnych opóźnień z transportem. We wtorek zaszczepimy 18 osób, w środę kolejnych 12 - mówi dr Lesław Szot, prezes Porozumienia Zielonogórskiego w Małopolsce, który również prowadzi POZ. Dodaje, ze zainteresowanie szczepieniami seniorów jest ogromne.

- Wszystkie terminy do końca marca mamy zajęte. Na kolejne miesiące w związku z brakiem harmonogramu szczepień nie przyjmujemy zapisów. Mamy też zapełnione listy rezerwowe. Prosimy więc seniorów o cierpliwość. Z pewnością będziemy informować, kiedy powróci możliwość rejestracji, ale w naszym przypadku będzie to najwcześniej pod koniec kwietnia – wyjaśnia.

Od dzisiaj seniorów zacznie szczepić także szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Jak przygotować się do szczepienia?

Do punktu szczepienia trzeba zabrać dowód, dokumentację medyczną jeśli szczepienie nie dobywa się w naszej przychodni oraz spis zażywanych leków. Ważne jest też, by nie zapomnieć o okularach jeśli mamy kłopoty ze wzrokiem, ponieważ przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz, który składa się z dwóch części.

Pierwsza część ankiety dotyczy koronawirusa. Pojawia się w niej m.in. pytanie czy nie byliśmy zakażeni w ostatnich czterech tygodniach albo nie mamy objawów, które mogłyby sugerować SARS-CoV-2 jak np. utrata węchu, smaku, gorączka czy kaszel. Z kolei w drugiej części zadawane są pytania o inne choroby pacjenta.

Medycy apelują, że aby przyśpieszyć całą procedurę, ankietę można wydrukować i wypełnić w domu. Pobrać ją można ze strony internetowej www.pacjent.gov pl. lub strony internetowej swojego punktu szczepień.

Lekarze przypominają również, że seniorzy przed szczepieniem nie powinni zapomnieć o zjedzeniu śniadania oraz zażyciu codziennych leków. Ważne jest też ubranie. Zalecają, żeby zamiast zapinanych na guziki koszul i bluzek, w dniu szczepienia ubrać luźną podkoszulkę z krótkim rękawem, na którą można nałożyć sweter lub bluzę. Wtedy wystarczy tylko odsłonić ramię bez zdejmowania ubrania.

Tymczasem ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 2 419 osób, z czego 115 z nich dotyczy mieszkańców Małopolski. To o blisko o drugie tyle mniej niż w niedzielę. W najnowszym raporcie odnotowano także znaczący spadek zgonów. Minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 38 osób, dzień wcześniej zgonów było ponad 100.  W Małopolsce w poniedziałek nie odnotowano żadnego zgonu z powodu koronawirusa.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Małopolsce zaczęli szczepić seniorów przeciwko COVID-19, ale nie we wszystkich punktach - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto