Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę Rajd samochodów zabytkowych z Nowego Wiśnicza do Wierzbna śladami generała Okulickiego

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W niedzielę 22.05 w powiatach bocheńskim i proszowickim odbędzie się rajd śladami generała Leopolda Okulickiego
W niedzielę 22.05 w powiatach bocheńskim i proszowickim odbędzie się rajd śladami generała Leopolda Okulickiego materiały organizatorów
W niedzielę 22.05 w powiatach bocheńskim i proszowickim odbędzie się rajd pieszy i rajd zabytkowych samochodów na trasie z Nowego Wiśnicza do Proszowic. Będzie to forma upamiętnienia skoku spadochronowego generała Leopolda Okulickiego, jaki miał miejsce z 21/22 maja 1944 roku w miejscowości Wierzbno. Wydarzenie organizują wspólnie Muzeum Armii Krajowej i Europejska Asocjacjacja Automobilerów z Krakowa.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

Współorganizatorami są: Willa Koryznówka w Nowym Wiśniczu, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych "Galicya" z Nowego Sącz i Fundacja im. Tadeusza Kościuszki.

Impreza rozpocznie się w niedzielę 22.05.2022 przed Willą Jana Matejki „Koryznówka” w Wiśniczu ok. godziny 10. W ogrodach obecnego Muzeum Pamiątek po Janie Matejce planowane jest spotkanie. Kolejnymi punktami rajdu będą Bochnia i pomnik Leopolda Okulickiego oraz Bratucice i Izba Pamięci gen. Okulickiego. Zakończenie Rajdu przewidziane jest ok. godz. 16 w Wierzbnie.

W wydarzeniu weźmie udział ok 20 samochodów.

***

Trasa rajdu Niedźwiadka. Od „Pileckiego do Okulickiego”

Nowy Wiśnicz – Bochnia – Okulice – Bratucice – Wierzbno - ok. 60 km

  • do godz. 10.00 - przyjazd samodzielny do Nowego Wiśnicza, poniżej „Willi Koryznówka” – ok. 10.00 Spotkanie w ogrodach willi
  • ok. 12.00 - start Rajdu przy Willi Koryznówka – Muzeum Jana Matejki, przejazd z Nowego Wiśnicza do Bochni– 10 km
  • 12.00-13.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem gen L. Okulickiego i prezentacja samochodów. Przejazd przez Okulice do Bratucic k. Okulic – 15 km.
  • 14.00 - Zwiedzanie izby pamięci w Bartucicach. Przejazd z Bratucic do Wierzbna – 35 km
  • 16.00 - Wierzbno – złożenie kwiatów pod pomnikiem gen L. Okulickiego i zakończenie Rajdu. Poczęstunek na Rynku w Proszowicach

***

Leopold Okulicki (1898-1946)

– generał brygady WP, legionista, ostatni dowódca Armii Krajowej, jeden z szesnastu przywódców podziemia porwanych przez Sowietów. Zamordowany w Moskwie w więzieniu na Łubiance. Używał, między innymi, pseudonimu „Niedźwiadek”.

Urodził się 12 listopada 1898 roku w Bratucicach w powiecie bocheńskim. Był synem Błażeja Okulickiego i Anny Korcyl. Rodzina Leopolda miała chłopskie korzenie, jednakże wraz ze stopniowym powodzeniem materialnym i uznaniem społecznym podniosła swój status, czego wyrazem była zmiana nazwiska z Kicka na Okulicki w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Leopold rozpoczął edukację w szkole powszechnej w Okulicach. Następnie pobierał nauki w gimnazjum w Bochni.
W maju 1913 roku w Bochni wstępuje do miejscowego Związku Strzeleckiego i rozpoczyna kursy podoficerskie zakończone zdaniem w 1914 roku egzaminu. 14 sierpnia 1914 roku ucieka z domu, aby wstąpić do Legionów Polskich. Przechodzi cały szlak bojowy Legionów i uczestniczy w wojnie polsko-bolszewickiej. Do 1939 służy w Wojsku Polskim na wysokich stanowiskach dowódczych.

Uczestniczy w działaniach bojowych wojny obronnej 1939. Walczy w obronie Warszawy. Tworzy Służbę Zwycięstwu Polski. przemianowaniu jej na Związek Walki Zbrojnej Okulicki został pełniącym obowiązki komendanta ZWZ Okręgu Łódzkiego a później objął komendę Obszaru II Lwowskiego ZWZ. 22 stycznia 1941 roku Okulicki został aresztowany przez NKWD, przewieziony do Moskwy i osadzony więzieniu na Łubiance. Zwolniony po zawarciu Układu Majski-Sikorski. Uczestniczył w tworzeniu Armii Polskiej w ZSRR. 21 maja 1944 roku został zrzucony do Polski i objął stanowisko Komendanta Głównego AK.

27 marca 1945 r gen Leopold Okulicki został podstępnie aresztowany przez Sowietów i skazany w procesie szesnastu przywódców Polskiego Podziemia na 10 lat więzienia.

Zamordowany 24 grudnia 1945 r. Miejsce spoczynku jest do dziś nieznane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto