Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę w Rajbrocie odbędzie się Święto Truskawki

Małgorzata Więcek-Cebula
Truskawkowe święto w Rajbrocie przyciąga co roku wiele osób z okolicznych miejscowości
Truskawkowe święto w Rajbrocie przyciąga co roku wiele osób z okolicznych miejscowości Małgorzata Więcek-Cebula
To najlepsze truskawki w Polsce - mówią z przekonaniem mieszkańcy Rajbrotu. Od lat do tej niewielkiej wsi na południu powiatu bocheńskiego przyjeżdżają amatorzy tych owoców. Plantatorzy nie mają problemu ze zbytem truskawek. Zwłaszcza w tym roku, kiedy jest ich tak niewiele. - Przesądziły o tym deszcze i brak słońca - mówi Stanisława Fiter z Rajbrotu, właścicielka plantacji owoców.

Pierwsze truskawki, w króciutkim tegorocznym sezonie mieli gospodarze z Dominicznej Góry, sporego, bo położonego około 500 metrów n.p.m. wzniesienia. Nieco później pozostali, których pola zlokalizowane są w centrum położonej w kotlince wioski. W tym roku sezon na te słodkie owoce trwa od tygodnia. Zakończy się jednak w ten weekend. Rajskie truskawki są w tym czasie produktem numer jeden w posiłkach przygotowywanych przez miejscowe gospodynie.

- To nie tylko pierogi i ciasto. Z truskawkami jemy też makarony i ryż. Przyrządzamy dżemy, soki i kompoty - wyliczają mieszkańcy gminy. O tym, że owoce z tej gminy, są wyjątkowe, przekonuje Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. - Mają w sobie to coś niezwykłego, wszyscy bardzo żałujemy, że w tym roku jest ich tak niewiele - podkreśla.

Znawcy tematu zapewniają, że ten wyjątkowy smak truskawki z Rajbrotu zawdzięczają specyficznemu mikroklimatowi, jaki tutaj panuje. Nie bez znaczenia jest żyzna gleba i odpowiednie nasłonecznienie. I położenie, bo to teren otoczony pięknymi lasami, z dala od wielkiego przemysłu. - Od lat organizujemy Rajskie Święto Truskawki. Podczas imprezy, na którą co roku przyjeżdża coraz więcej osób, gospodynie podają potrawy, do przygotowania których użyły właśnie naszych truskawek - mówi Tadeusz Klimek, wójt gminy Lipnica Murowana.

Być może rajbrockie truskawki, których smak dociera coraz dalej, staną się tak sławne jak choćby lipnickie palmy. - Pracujemy nad przygotowaniem strategii promocyjnej naszej gminy. Chcemy pokazać, że warto do nas przyjechać nie tylko dla wspaniałych zabytków, także dla najlepszych pod słońcem truskawek - przekonuje Katarzyna Korta, koordynator ds współpracy z mediami i promocji gminy Lipnica Murowana.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto