Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rajbrocie odsłonięto mural przestawiający zagrożone gatunki, pomnik przyrody i zabytkowy kościół z gminy Lipnica Murowana

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Mural na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie
Mural na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie arch. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
Na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie odsłonięto mural wykonany w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Wkomponowano w niego obiekty związane z miejscowością oraz gatunki zwierząt, jakie można spotkać na terenie parku. Drugi mural wykonany na 25-lecie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego powstał na budynku poczty w Nowym Wiśniczu.

Mural wykonany na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie ukazuje m.in. zabytkowy kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie oraz skałę Okręt, należącą do grupy Kamieni Brodzińskiego, które są pomnikiem przyrody. W malowidło wkomponowano również podobizny kilku gatunków zwierząt występujących na terenie parku: dzięcioła dużego, myszołowa, gronostaja oraz nietoperza podkowca małego i motyla czerwończyka nieparka. Dwa ostatnie objęte są ochroną i znajdują się na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.

- Ten mural ma z jednej strony symbolizować 25-letnią rocznicę powstania Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, a z drugiej przypominać o tym, jak ważna jest troska o naturę i jej skarby - gatunki zagrożone wyginięciem czy pomniki przyrody – podkreślił podczas uroczystego odsłonięcia dzieła wicemarszałek Józef Gawron.

Mural na budynku szkoły w Rajbrocie jest jednym z dwóch, jakie powstały w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Drugie malowidło znajduje się w Nowym Wiśniczu, na budynku poczty przy wiśnickim rynku. Jest ono wzorowane na szkicu wykonanym przez Jana Matejkę i przedstawia drewnianą zabudowę miasteczka tuż przed pożarem w 1863 roku.

- Koncepcja muralu w Rajbrocie była wynikiem współpracy pomiędzy pracownikami tarnowskiego oddziału ZPKWM i pracownikami gminy Lipnica Murowana. Treść obu murali dobrano tak, aby „opowiadały” o wartościach Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie jak najlepiej pasowały tematycznie do miejsc, gdzie zostały namalowane, podnosząc przy tym ich walory estetyczne. Forma przekazu, jaką jest mural, dociera do dużego grona odbiorców. Murale są czymś, co przez dłuższy czas pozostaje w lokalnej przestrzeni, przypominając mieszkańcom o ich dziedzictwie i jednocześnie stanowią swoistą atrakcję turystyczną - mówi Patrycja Łabuz-Walczak, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Wykonawcą obu murali jest firma HELT Przemysław Potoczny. Prace pochłonęły 41 820 zł i sfinansowano je z budżetu ZPKWM.

W ramach obchodów jubileuszu Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego zorganizowano w 2022 roku konferencję na zamku w Wiśniczu, posadzono pamiątkowe drzewa i przygotowano przewodnik turystyczny po parku. Opracowano także katalog form i wzorców architektonicznych dla parku - jako wskazówkę, jak kształtować w regionie nowoczesną architekturę bazującą na tradycyjnych wzorcach.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto