Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie tarnowskim przybywa atrakcji w ramach „Źródlanego szlaku”

Paweł Chwał
Projekt Parku Zdrojowego w Ciężkowicach
Projekt Parku Zdrojowego w Ciężkowicach archiwum
Prawdopodobnie jeszcze w marcu ogłoszone zostaną przetargi na budowę Parku Zdrojowego z ogrodami sensorycznymi oraz centrum edukacji ekologicznej ze ścieżką w koronach drzew w Ciężkowicach.

Trwają właśnie ostatnie uzgodnienia w sprawie specjalizacji przetargowej na obie inwestycje, które - według szacunkowych wyliczeń - mogą przyciągnąć do Ciężkowic w sezonie dodatkowo nawet 200 tysięcy turystów. To ponad dwa razy więcej niż liczba osób, które obecnie przewijają się w ciągu roku przez największą atrakcję gminy, czyli Skamieniałe Miasto.

Na ciężkowicki Park Zdrojowy składać się będą ścieżki spacerowe z wrzosowiskiem o zróżnicowanym stopniu trudności, miejsca do odpoczynku dla dzieci i dorosłych, które zostaną obsadzone różnymi rodzajami kwiatów oraz specjalnie zaprojektowane - ogród sensoryczny, alpinarium i arboretum, a także zespół basenów, sadzawek i brodzików z leczniczymi wodami siarczkowymi.

- Park ma być jednym z naszych koronnych atutów w staraniach o uzyskanie statusu gminy uzdrowiskowej - przyznaje Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic. Kolejnym argumentem będzie utworzenie długiej na ok. 1 km ścieżki w koronach drzew, biegnącej na wysokości ok. 18-22 metrów z wieżą widokową oraz Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. - Na obydwa projekty zdobyliśmy dofinansowanie unijne. Chcemy je zrealizować do 2021 roku, ale niewykluczone, że ścieżka będzie gotowa wcześniej. Dużo zależy teraz od przetargów i tego, czy uda się znaleźć dobrych wykonawców - dodaje Jurkiewicz.

Obie inwestycje to elementy szerszego projektu pod nazwą „Źródlany szlak”, który połączyć ma pięć sąsiadujących ze sobą gmin: Ciężkowice, Zakliczyn, Pleśną, Rzepiennik Strzyżewski i Gromnik. Koordynatorem projektu jest Tarnowska Organizacja Turystyczna. - Spójna oferta przełoży się na większe zainteresowanie turystów, którzy zatrzymają się na dłużej w naszym regionie, aby odkryć wszystkie elementy szlaku - twierdzi Marcin Pałach, prezes zarządu TOT.

Z niektórych atrakcji turyści już mogą korzystać. W Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna) udostępniono zwiedzającym wieżę widokową, z której można podziwiać panoramę całej okolicy, a w Lichwinie - ścieżkę geologiczną, w ramach której można zobaczyć m.in. skamieniałe pnie drzew liczące ok. 66 mln lat czy nieczynny kamieniołom. W Łowczówku powstała ścieżka przyrodnicza, a w Lubince - stanica rowerowa dla entuzjastów dwóch kółek.

W ubiegłym tygodniu - w centrum Gromnika - oddano natomiast do użytku budynek, który pełnić ma rolę centralnego punktu informacyjnego „szlaku”. - To swoiste wrota Pogórza, gdzie turyści dowiedzą się wszystkiego na temat tego, co i gdzie warto zobaczyć w okolicy - mówi Bogdan Stasz, wójt Gromnika. Dalsze plany obejmują m.in. zagospodarowanie na nowo dawnego ośrodka Relax nad Białą w Pleśnej, budowę łazienek mineralno-leczniczych w Turzy oraz łazienek mineralnych z wodnym placem zabaw w Brzozowej, a także 12-metrowej wieży widokowej w Rzepienniku Strzyżewskim.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W regionie tarnowskim przybywa atrakcji w ramach „Źródlanego szlaku” - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto