Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie styczeń dawno nie był taki ciepły. Za to w 1979 roku cały kraj zaatakowała zima stulecia. Ale było sniegu!

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
W styczniu na Piaskówce kwitną krzewy, a srogie zimy były kiedyś. W 1979 r. Polska znalazła się w szponach zimy stulecia
W styczniu na Piaskówce kwitną krzewy, a srogie zimy były kiedyś. W 1979 r. Polska znalazła się w szponach zimy stulecia Narodowe Archiwum Cyfrowe
Początek stycznia w Tarnowie i regionie jest wyjątkowo ciepły. We wtorek (2.01) było 15 stopni Celsjusza na plusie. Tymczasem dokładnie 44 lata temu Polska znalazła się w kleszczach zimy stulecia, która przyniosła ekstremalne opady śniegu i siarczyste mrozy. Zobaczcie, jak wtedy radzono sobie z zimą.

Tak wyglądała zima stulecia w Polsce. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Spis treści

Zima stulecia sparaliżowała na początku 1979 roku życie w Polsce

Zima zaatakowała w Sylwestra 1978 roku. Najpierw tak obficie sypnęło śniegiem, że w pierwszych dniach stycznia 1979 roku cały kraj znalazł się pod grubą pokrywą białego puchu.

Grubość pokrywy śniegu sięgała od ponad 80 cm w północno-wschodniej części kraju, po 70 cm w centrum i blisko 40 cm na południu. Po zamieciach miejscami zaspy miały kilka metrów wysokości.
Po obfitych śnieżycach przyszły siarczyste mrozy.

Komunikacja drogowa i kolejowa praktycznie została sparaliżowana. Szacowano, że w kraju zasypanych zostało 18 tysięcy kilometrów dróg. Do odśnieżania rzucony najcięższy sprzęt, włączenie z gąsienicowymi spychaczami i czołgami. Odkopywać z zasp trzeba było również linie kolejowe.

W miastach organizowano czyny społeczne, w trakcie których grupy mieszkańców wyposażone w łopaty odśnieżały ulice. Po pierwszym ataku zimy komunikacja miejska w miastach została praktycznie sparaliżowana. Szwankował także transport towarów, co jeszcze bardziej spotęgowało problemy z marnym w tamtych czasach zaopatrzeniem sklepów.
Odwilż po zimie stulecia 1979 roku przyszła dopiero w marcu.

Zimowe rekordy ciepła w Tarnowie

44 lata po zimie stulecia pogoda w Tarnowie nie przypomina na razie nawet typowej zimy. Grudniowy śnieg zniknął jeszcze przed świętami, a w Nowy Rok padł nowy, styczniowy rekord ciepła w Polsce – w Warszawie zanotowano aż 18,9 stopni Celsjusza.

W Tarnowie na razie najcieplejszym dniem był wtorek (2.01), kiedy termometry pokazywały 15 stopni Celsjusza na plusie. Warto jednak przypomnieć, że Tarnów dzierży rekordy temperatur innych zimowych miesięcy: 19 grudnia 1989 r. zanotowano u nas 19,5 stopni Celsjusza, a 25 lutego 1990 r. aż 20,6 stopni Celsjusza.

W prognozie pogody dla Tarnowa powrotu zimy na razie nie widać

Od środy (4 stycznia) w Tarnowie jest już co prawda nieco chłodniej, ale w prognozach na razie nie widać powrotu zimy.

Na czwartek (5 stycznia) zapowiadane są opady deszczu i silny wiatr z kierunku zachodniego.

W kolejnych dniach temperatura w dzień od 6 do 9 stopni Celsjusza, w nocy możliwe są temperatury poniżej zera. Podobnie wyglądają prognozy dla większej części kraju.

Co robić w lesie zimą?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto