Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zabawie koło Tarnowa pomogą wyprostować życie tym, którzy nie umieją pozbyć się traumy po wypadku drogowym lub stracie bliskiej osoby

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie wciąż przybywają tabliczki z nazwiskami osób, które straciły życie na drogach i w katastrofach. Przyjeżdżają tu osoby z całej Polski, aby ukoić swój ból i zmierzyć się z traumą
Na Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie wciąż przybywają tabliczki z nazwiskami osób, które straciły życie na drogach i w katastrofach. Przyjeżdżają tu osoby z całej Polski, aby ukoić swój ból i zmierzyć się z traumą Paweł Chwał
W Zabawie pod Tarnowem rusza pilotażowy program bezpłatnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób, które uczestniczyły w wypadkach drogowych lub straciły w nich swoich bliskich. Dotąd organizowane były tutaj kilkudniowe warsztaty dla tych, którzy doświadczyli traumy z tego powodu i nie mogą się z nią uporać. Teraz, dzięki kontraktowi z NFZ, będą mogli liczyć na stałe i kompleksowe wsparcie.

W Zabawie pomagają ofiarom wypadków ukoić ból i zmierzyć się z traumą

O konieczności objęcia osób doświadczonych przez wypadki drogowe specjalistyczną pomocą mówi się od dawna. Próbę zwrócenia uwagi na ten nasilający się problem podjęto w Zabawie, gdzie powstał jedyny w Polsce pomnik dedykowany ofiarom wypadków oraz zawiązane zostało stowarzyszenie, które corocznie organizuje rekolekcje połączone z warsztatami terapeutycznymi. Te odbywały się zazwyczaj przy okazji listopadowych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych i choć trwały tylko przez weekend, to pozwoliły wielu osobom na to, aby inaczej spojrzeć na to, co ich spotkało i zmierzenie się z traumą.

- Po wypadku życie teoretycznie powinno biegnąć dalej, a wielu przypadkach nie biegnie. Ci, którzy stracili kogoś bliskiego często nie potrafią przeżyć żałoby, źle ją przeżywają, albo wpływa ona tak mocno na nich, że ich życie całkowicie się przekręciło i chodzi o to, aby pomóc je teraz wyprostować – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosza sanktuarium Zabawie i prezes stowarzyszenia „Przejście”.

Dzięki podpisanej właśnie umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia, w należącym do parafii budynku, stojącym naprzeciw domu bł. Karoliny w Wał Rudzie powstała przychodnia, w której stale przyjmować będzie czterech psychologów oraz jeden psychiatra. Pacjenci potrzebujący wsparcia mogą zgłosić się po nią do ośrodka bez skierowania (rejestracja odbywa się telefonicznie: 505717815 lub przez e-mail: [email protected]).

Pilotażowy program ułatwi dostęp do specjalistów

Pomoc ma być świadczona wszystkim, którzy doświadczyli traumy - nie tylko rodzicom, czy małżonkom ale również rodzeństwu czy znajomym i przyjaciołom zmarłego oraz osobom, które brały udział w wypadkach i nie mogą się po tym pozbierać.

- Trauma dotyka szerokie grono osób i z czasem jest coraz trudniejsza do wyleczenia. Zdarza się, że przez to małżeństwa się rozpadają, a dzieci popadają w uzależnienia. Przy takiej tragedii nie można czekać, trzeba działać szybko. Niestety dostanie się do specjalistów było dotąd utrudnione, a czas oczekiwania był długi – zauważa Beata Budzik, która w wypadku straciła syna.

W tym roku w ramach kontraktu z NFZ nowa placówka będzie mogła objąć opieką dwieście osób, ale program ma być kontynuowany także w przyszłym roku. Osoba, która zgłosi się na pierwszą wizytę dowie się, czy w jej przypadku wystarczy konsultacja psychologiczna czy też konieczne jest wdrożenie dłuższego procesu terapii – w formie indywidualnej lub grupowej.

- Do tej pory nie było takiego dedykowanego programu dla ofiar wypadków drogowych. To nowość. Istotne jest też to, że skupiamy w jednym ośrodku pacjentów, którzy mają podobne przeżycia. Dzięki temu, co jest równie ważne, to wspomaganie powrotu do normalności odbywać się będzie przy wsparciu osoby, która też to przeżyła i wie, jak duży jest to problem – zauważa Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Czarne statystyki wypadków na małopolskich drogach

Kontrakt z NFZ to duży krok do utworzenia w Zabawie Centrum Leczenia Traumy, gdzie ta pomoc dla ofiar wypadków drogowych ma być jeszcze szersza. O tym, jak duży jest to problem mówią policyjne statystyki. Te są wprawdzie lepsze, niż dekadę temu, a ich ilość wciąż przeraża. W 2022 roku tylko na drogach Małopolski doszło do 2226 wypadków, w których zginęły 102 osoby a 2615 zostało rannych. W siedmiu miesiącach tego roku wydarzyły się już 1153 wypadki, które pochłonęły 69 zabitych i 1347 rannych.

Od września duże zmiany dla kierowców

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto