Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne zajęcia w Ośrodku Edukacji Regionalnej przybliżają historię

(MAW)
Wyplatanie wikliny, przygotowywanie tradycyjnych potraw czy też wykonywanie bibułkowych ozdób - to tylko niektóre z atrakcji czekających na najmłodszych, którzy wakacje spędzają w domu.

Wyplatanie wikliny, przygotowywanie tradycyjnych potraw czy też wykonywanie bibułkowych ozdób - to tylko niektóre z atrakcji czekających na najmłodszych, którzy wakacje spędzają w domu.

- To bardzo dobra okazja, by przy realizacji tych zajęć przybliżyć młodemu pokoleniu kulturę tradycyjną naszego regionu - mówi Bernadetta Błoniarz, która w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu prowadzi zajęcia z najmłodszymi mieszkańcami ziemi wiśnickiej.
Do tej pory młodzi ludzie mieli okazję poznać sposoby wyplatania różnych przedmiotów z wikliny.
- Na terenie naszej gminy - w Królówce, tradycja wyplatania wikliny ma swoją bogatą historię. Całe rodziny zajmują się tym rzemiosłem, chociaż - jak przyznają - dzisiaj już na mniejszą skalę - wyjaśnia Bernadetta Błoniarz.
Z wikliny można wykonywać przedmioty użytkowe oraz dekoracyjne o niezwykłych walorach estetycznych. Wyrazem tego są prace dzieci powstałe podczas zajęć. Młodzi ludzie, poznając proste sploty i zasady tradycyjnego łączenia wiklinowych witek, realizowali swoje bardzo oryginalne pomysły. Na kolejnym spotkaniu uczestnicy będą mogli własnoręcznie przygotować masło w drewnianej maselnicy, zobaczyć jak się przędzie na kołowrotku nici z owczej wełny.
Uczestnicy zajęć będą się mogli także przekonać, jak młóci się zboże cepami czy też mieli je w żarnach. Będą też zajęcia bibułkarskie. - Podczas tego spotkania przybliżymy wykonywanie bibułkowych kwiatów i wykorzystywanie ich przez naszych przodków, ich funkcje dekoracyjne, obrzędowe - dodaje Bernadetta Błoniarz.
Zajęcia w OER organizowane są w ramach wakacyjnego projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto