Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej osób na mszach świętych. Dodatkowa okazja do spowiedzi i przyjęcia komunii w kościołach

Paweł Chwał
Paweł Chwał
We mszach św. znowu może uczestniczyć więcej wiernych
We mszach św. znowu może uczestniczyć więcej wiernych Paweł Chwał
W kościołach diecezji tarnowskiej we mszach św. może już uczestniczyć więcej niż pięcioro wiernych, pod warunkiem, że świątynia jest odpowiednio duża, a gromadzące się na nabożeństwach osoby zachowują między sobą dystans. To konsekwencja nowych rządowych decyzji, które łagodzą wcześniejsze obostrzenia dotyczące kultu religijnego.

FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?

W ślad za decyzjami rządowymi ordynariusz tarnowski – bp Andrzej Jeż zaktualizował swój wcześniejszy dekret dotyczący celebracji w diecezji. Zgodnie z nim, od dziś (20 kwietnia) msze św. ponownie mogą być sprawowane nie tylko w świątyniach parafialnych, ale również w kościołach i kaplicach filialnych oraz dojazdowych.

Limity wiernych na mszach świętych

- Liczba wszystkich osób przebywających w kościele lub kaplicy nie może przekraczać limitu wyznaczonego przez władze państwowe. Należy więc poinformować wiernych o powierzchni budynku i maksymalnej liczbie osób mogących w nim przebywać, między innymi wywieszając tę informację na drzwiach świątyni - pisze w dekrecie ordynariusz tarnowski.

Ten limit to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni kościoła, nie wliczając kapłanów i osób posługujących do mszy św.

Zgodnie z tymi wyliczeniami we mszy św. w tarnowskiej katedrze może uczestniczyć od poniedziałku do 50 osób. W największej w mieście świątyni, czyli pod wezwaniem bł. Karoliny na "Falklandach" jednorazowo może zgromadzić się ponad 200 osób, - 140 w kościele górnym i kilkadziesiąt – w dolnym, który posiada osobne wejście i jest nagłośniony.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w parafii Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce. Zabytkowy, drewniany kościółek ma zaledwie 120 m kw. powierzchni. A to oznacza, że podczas nabożeństwa w środku może przebywać tylko osiem osób.

- Wyznaczyliśmy miejsca, które wierni mogą zająć, z zachowaniem odpowiedniej odległości od siebie – wyjaśnia ks. Daniel Pietryka, proboszcz parafii.

Ponieważ kościołek jest niewielki, sporo wiernych, od wiosny do jesieni uczestniczyło w nabożeństwach stojąc na zewnątrz. Z myślą o nich ustawione były ławki oraz zadbano o nagłośnienie placu przykościelnego. Proboszcz planował teraz porozstawiać ławki w oddaleniu od siebie, aby tym samym umożliwić większej liczbie wiernych udział w nabożeństwach.

- Radziłbym w tego typu działaniach ostrożność. Wytyczne rządowe mówią tylko o świątyniach jako budynkach, a nie o ich otoczeniu. Jeżeli wokół nich zgromadzi się większa liczba osób, może być to potraktowane jako złamanie zakazu zgromadzeń. Czekamy na precyzyjne wyjaśnienia w tej kwestii – przyznaje ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Dyspensa od udziału we mszy św. przedłużona

W związku z trwającymi ograniczeniami bp. Andrzej Jeż podtrzymuje dyspensę od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją lub – w przypadku mszy pogrzebowej – najbliższa rodzina. Pozostałe osoby mogą w niej uczestniczyć w miarę wolnych miejsc. - Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji mszy św. i nabożeństw – zachęca ordynariusz tarnowski.

Bp Andrzej Jeż w specjalnym zarządzeniu wydanym 20 kwietnia ponowił prośbę do duszpasterzy, aby tam gdzie to tylko możliwe, zorganizowali możliwość transmisji internetowych mszy św. i nabożeństw z własnego kościoła. Jak wyjaśnia, jest to szczególnie ważne dla budowania poczucia jedności wspólnoty parafialnej oraz dla utrzymania kontaktu wiernych ze swoimi duszpasterzami.

Tarnów. Triduum Paschalne bez udziału wiernych [ZDJĘCIA]

Zgodnie z jego zalecaniami każda parafia winna zorganizować codzienną adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z dyżurem kapłana w konfesjonale oraz w określonych godzinach poza mszami św. udzielać wiernym komunii św. dobierając taką ich częstotliwość, aby w tym obrzędzie uczestniczyła mała grupa osób.

- Celebrując nabożeństwa należy równocześnie zwrócić uwagę na rolę spowiedzi św. w życiu duchowym wiernych, stwarzając przy tym możliwość przyjmowania sakramentu pokuty w naszych świątyniach - dodaje ordynariusz.

Jak teraz będą wyglądać pogrzeby?

Nowe wytyczne zezwalają na większą liczbę osób podczas pogrzebów. W pochówku na cmentarzu może uczestniczyć ich nawet 50, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub zatrudnionych przez zakład pogrzebowy.

- Obrzędy pogrzebu powinny się ograniczyć do stacji przy grobie. Mszę żałobną dla większej liczby wiernych należy odprawić w kościele parafialnym, gdy już ustanie stan epidemii, zaś w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny i bez udziału ciała zmarłego, przy zachowaniu limitu osób – wyjaśnia ordynariusz tarnowski.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto