Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiśnicz: zabytkowy kościół Karmelitów Bosych do remontu

Małgorzata Więcek-Cebula
To, co pozostało po pięknym kościele, wymaga natychmiastowej restauracji
To, co pozostało po pięknym kościele, wymaga natychmiastowej restauracji Małgorzata Więcek-Cebula
Zaczną od zabezpieczenia sięgających dwunastu metrów ścian kościoła i znajdujących się na nich stiuków wykonanych przez włoskiego mistrza Falconiego. Później zajmą się kryptami. W Nowym Wiśniczu powstał dokładny plan zabezpieczenia barokowego kościoła Karmelitów Bosych, znajdującego się na terenie tamtejszego więzienia. Z założeniami koncepcji w poniedziałek zapoznali się miejscowi radni.

Czytaj także: Bochnia: wielka podwyżka ceny wody

Prace budowlane ruszą zaraz po wakacjach. Ich realizacja jest możliwa dzięki porozumieniu, jakie kilka tygodni temu podpisał wiśnicki samorząd z dyrektorem więzienia. Piękny kościół, doszczętnie zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej, znajduje się bowiem na terenie zakładu karnego. Wykonanie jakichkolwiek prac wymagało więc zgody właścicieli tego miejsca.

Dokumentacja potrzebna do odbudowy kościoła jest gotowa od ubiegłego roku. Kilka dni temu uzupełniła ją koncepcja zabezpieczenia tego, co pozostało. Według tych zapisów, we wrześniu z murów kościoła zniknie eternit, zastąpią go specjalne płyty, które zabezpieczą mury przed zalewaniem. Kolejny etap - zaplanowany na początek przyszłego roku - będzie obejmował prace w podziemnych kryptach.

Wszystkie roboty realizuje samorząd, wykorzystując pozyskane na ten cel środki. - Kilka tygodni temu uruchomiliśmy konto, na które systematycznie wpływają pieniądze. To dary od osób prywatnych, firm i stowarzyszeń. Wszystkim dziękujemy - mówi Stanisław Gaworczyk, burmistrz Nowego Wiśnicza.
W odrestaurowanych wnętrzach świątyni będą się mogły odbywać spotkania i koncerty. Świątynia ma być udostępniana - za zgodą dyrektora zakładu - także turystom odwiedzającym miasteczko.

Kościół Karmelitów Bosych w Wiśniczu został ufundowany przez Stanisława Lubomirskiego po jego zwycięstwie pod Chocimiem. Był jedną z trzech wczesnobarokowych budowli sakralnych w Rzeczypospolitej. Świątynię konsekrowano 1 lipca 1635 roku. W październiku 1939 roku hitlerowcy założyli w tym miejscu obóz pracy. Przez dwa kolejne lata doszczętnie zniszczyli świątynię

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć finansowo odbudowę, mogą wpłacać fundusze na konto: Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oddział w Nowym Wiśniczu 06 8589 0006 0230 0610 0039 0131.

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto