Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Zakładu Uzdatniania Wody w Bochni

Małgorzata Więcek-Cebula
Wszystkie urzędzenia w nowym  zakładzie zostały wykonane z najlepszych materiałów
Wszystkie urzędzenia w nowym zakładzie zostały wykonane z najlepszych materiałów Małgorzata Więcek-Cebula
Ma być krystalicznie czysta a przede wszystkim smaczna. Woda z miejskiego wodociągu, przystosowana do spożycia przez nowoczesny Zakład Uzdatniania Wody, będzie spełniać najwyższe normy jakości. Zmianę na lepsze odczują nie tylko mieszkańcy Bochni, ale także Drwini, Rzezawy i gminy Bochnia, które są podłączone do magistrali.

Całkowite uruchomienie Zakładu Uzdatniania Wody - dzięki któremu woda zyska nową jakość - przeciąga się jednak w czasie. Opóźnienia to pokłosie powodzi, która nie oszczędziła także Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

- Zalało nas w zasadzie dwukrotnie, zamiast zajmować się rozruchem zakładu, byliśmy zmuszeni ratować się przed powodzią - mówi Zbigniew Rachwał, prezes MPWiK.

Gdyby nie to, otwarcie zakładu byłoby kwestią najbliższych dni. Wszystko jednak musi przeciągnąć się w czasie. Otwarcie zakładu przewidziane jest na przełom lipca i sierpnia.

Inwestycja, w ramach której został zmodernizowany Zakład Uzdatniania Wody, a także powstało prawie 40 kilometrów sieci kanalizacyjnej, a kolejne 4,5 km zostało wyremontowane - jest realizowana w ramach olbrzymiego projektu współfinansowanego przez Fundusz Spójności.

Unia Europejska dała na ten cel 10 milionów euro, pozostałe dwa miliony euro MPWiK musiało samo zapewnić. Zdecydowano o zaciągnięciu pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wykorzystano też fundusze systematycznie gromadzone.

Do tego zadania Miejskie Przedsiębiorstwo Wogociągów i Kanalizacji - odpowiedzialne za realizację zadania - przygotowywało się od kilku lat, zbierając odpowiednie środki.

W ramach tej największej w ostatnich latach inwestycji Bochnia zyska zakład, w którym będą wykorzystywane najnowsze rozwiązania. Zostanie wprowadzony kilkustopniowy proces uzdatniania wody poprzez zastosowanie najnowszych technologii.

Nowością będzie na przykład wykorzystanie dwutlenku chloru, ozonu zamiast chloru oraz filtracja wody na węglu aktywnym. A to wszystko zdecydowanie powinno poprawić smak wody.

Zakończenie tego olbrzymiego przedsięwzięcia zbiega się z obchodami stulecia bocheńskich wodociągów. Sto lat temu Bochni nowoczesny wodociąg i kanalizację zafundował miastu ówczesny burmistrz Ferdynand Maiss.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto