Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodna trasa Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu ma już rok. Pięć powodów dlaczego warto ją odwiedzić

Redakcja
Marzena Bugała-Azarko
Nieco ponad rok temu w Zabrzu została otwarta wodna trasa turystyczna w Sztolni Królowa Luiza. Odwiedzający mogą przepłynąć wodami XIX-wiecznej sztolni tuż pod ścisłym centrum miasta. Z tej atrakcji skorzystało już wielu turystów, a my przypominamy dlaczego warto odwiedzić zabrzańskie podziemia.

Ponad 30 tysięcy turystów odwiedziło już podziemną trasę wodną w sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Przypomnijmy, że ta wyjątkowa atrakcja turystyczna została otwarta we wrześniu 2018 roku i już osiągnęła wynik podobny do tych osiąganych przez tarnogórską Sztolnię Czarnego Pstrąga, gdzie również turyści mogą pokonać fragment podziemnej trasy na łodziach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

To tyle jeśli chodzi o statystyki. Dlaczego jednak warto zajrzeć do zabrzańskiego portu i wybrać się w podróż wodami dawnej sztolni? Oto pięć powodów:

Po pierwsze: Podziemna trasa wodna w Sztolni Królowa Luiza ma długość ponad 1100 metrów i jest najdłuższą tego typu trasą w Polsce i jedną z najdłuższych w Europie. Dla porównania - wspomniana wcześniej trasa w Sztolni Czarnego Pstrąga oferuje turystom 600-metrowy spływ połączonymi łodziami.

Zobaczcie koniecznie

Po drugie: Niezapomniane atrakcje audiowizualne. Sama podróż łodzią rozpoczyna się przy ulicy Sienkiewicza skąd turyści dopływają do portu letniego przy ul. Miarki. Podczas trwającej około 2,5 godziny wycieczki czekają na nich niezapomniane przeżycia. Już sama taka podróż ciasnymi korytarzami, wydrążonymi ponad 200 lat temu jest nie lada gratką. To jednak nie jedyna atrakcja. Podczas podziemnego spływu możemy poznać historię obiektu i dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonowała sztolnia w XIX wieku. Przygotowano również specjalne iluminacje. Mieniące się wszystkimi kolorami tęczy korytarze wzbogacą wycieczkę, podczas której z umieszczonych wewnątrz głośników lektor będzie opowiada śląskie legendy ze Skarbnikiem i Utopkiem w roli głównej.

Po trzecie: Surowe piękno, skały i minerały. Sztolnia Królowa Luiza to też autentyczne podziemne przestrzenie, cechujące się różnorodnością skał i form geologicznych. Napotkać możemy nacieki wapienne, zazwyczaj podziwiane w jaskiniach, czy żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i 90 proc. dawki wilgoci w powietrzu, rosną prawie 40 metrów pod ziemią.

Po czwarte: Mrok, szum wody i dreszczyk emocji. Podróż łodziami po sztolni Królowa Luiza może być dobrym pomysłem na randkę. Podziemne przestrzenie sztolni nie muszą być atrakcją tylko dla koneserów i miłośników geologii czy industrii. Mogą posłużyć też za przestrzeń do wspólnego przeżycia przygody, bo mroczne i ciasne korytarze naturalnie zbliżają do siebie ludzi.

Po piąte: Pamięć o historii i przemysłowym dziedzictwie. Nawet jeśli ktoś nie jest wielkim fanem postindustrialnych obiektów, może na własne oczy przekonać się jak wyglądała praca górników w przemysłowym sercu Polski, posłuchać kilku ciekawych historii i zabłysnąć nimi potem w towarzystwie czy na rodzinnym spotkaniu.

Drążenie tej sztolni rozpoczęto ponad 200 lat temu. Jej rolą było odwodnienie kilku pobliskich kopalni. Woda, która się tutaj znajduje służyła temu, żeby transportować łodziami węgiel. Była to podziemna arteria, dzięki której węgiel z naszych kopalni trafiał na zachód, często aż do Berlina. Była to też sztolnia, która odkrywała kolejne pokłady węgla. To chodnik wręcz legendarny - mówi Roman Chytry, przewodnik po Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. - Teraz wodami sztolni możliwa będzie podróż, dzięki której zwiedzający mogą poznać historię nie tylko tej sztolni, ale także historię górnictwa z XIX wieku, a także historii Śląska, całego tego regionu - dodaje Chytry.

Bilet normalny na zwiedzanie sztolni kosztuje 60 złotych. Za ulgowy zapłacimy z kolei 45 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto