Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Jest praca dla rachmistrzów

Magdalena Kozioł
Agnieszka Ilczuk z GUS pokazuje urządzenie rachmistrzów
Agnieszka Ilczuk z GUS pokazuje urządzenie rachmistrzów Fot. Paweł Relikowski
341 stałych i 69 rezerwowych rachmistrzów potrzeba będzie we Wrocławiu, aby w przyszłym roku przeprowadzić Narodowy Spis Powszechny. Właśnie zaczął się ich nabór. Na razie jednak zainteresowanie tą pracą jest znikome.

Do wrocławskiego magistratu, który przyjmuje dokumenty od chętnych, zgłosiły się jedynie cztery osoby.

- Ale dzwonią ludzie z całego Dolnego Śląska, myśląc, że właśnie u nas jest regionalna rekrutacja. A przecież to każda z gmin przeprowadza ją sama - podkreśla Julia Wach z biura prasowego urzędu miejskiego.

Decyzję trzeba podjąć dość szybko. Jeszcze tylko cztery dni zostały, aby zgłoszenie w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych NSP 2011 r." trafiło do urzędników. Musi się to bowiem stać do 13 grudnia.

Dokumenty można złożyć osobiście w Miejskim Biurze Spisowym we Wrocławiu przy pl. Nowy Targ 1/8, pok. 116 (w godz. 9-14), wysyłając je pocztą na pl. Nowy Targ lub mejlem na adres [email protected]. Informacje o rekrutacji uzyskamy pod nr. tel. 71-777-71-47 i 71-777-73-52.

Ile można zarobić w roli rachmistrza? W rozporządzeniu Rady Ministrów zapisano, że stawka za poprawnie wypełniony formularz to 3 zł. Można się spodziewać ok. 1500 zł za miesiąc pracy.

Kandydat na rachmistrza spisowego musi mieć ukończone 18 lat i posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Powinien być również dyspozycyjny, bo praca (łącznie ze szkoleniem) potrwa przez ponad trzy miesiące.

Każdy z rachmistrzów otrzyma od Głównego Urzędu Statystycznego urządzenie, dzięki któremu dane trafią bezpośrednio do GUS. Zanim jednak to nastąpi, rachmistrzowie będą musieli odwiedzać nas w domach. Narodowy Spis Powszechny zacznie się 8 kwietnia przyszłego roku i zakończy się 30 czerwca.

Jakie zadadzą nam pytania?

- Respondenci mają odpowiadać na pytania o wykształcenie, źródła swojego utrzymania, gospodarstwo domowe, mieszkanie i budynki, których jesteśmy właścicielami - mówi Julia Wach.
Spis obejmie cały kraj, przeprowadzać go będzie około 20 tysięcy rachmistrzów. Ostatni raz szczegółowo opowiadaliśmy o sobie osiem lat temu.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, strukturze demograficznej, zawodowej czy warunkach mieszkaniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzegdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto