Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstydliwa promocja miasta

MAŁGORZATA WIĘCEK
Są spore szanse, że budynek bocheńskiego dworca PKP zostanie solidnie odnowiony. Jego modernizacja jest związana z Euro 2012. - Mamy taki plan, aby odnowić obiekty znajdujące się przy linii 91 od Medyki do Krakowa - ...

Są spore szanse, że budynek bocheńskiego dworca PKP zostanie solidnie odnowiony. Jego modernizacja jest związana z Euro 2012. - Mamy taki plan, aby odnowić obiekty znajdujące się przy linii 91 od Medyki do Krakowa - zapewnia Janusz Bytno, zastępca dyrektora ds. technicznych oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Krakowie.

Remont przewidziany jest jednak nie wcześniej niż w latach 2009-11. Powód? PKP obawia się, że jeśli prace zostaną przeprowadzone wcześniej po modernizacji do Euro 2012 nie będzie śladu.
Tematem zniszczonego holu bocheńskiego dworca PKP zainteresował nas jeden z naszych stałych czytelników.
- Szkoda tego obiektu, bo to piękny, a przede wszystkim zabytkowy budynek. A znajduje się, jak wszyscy wiemy w nie najlepszym stanie. Do Bochni koleją ciągle jeszcze przyjeżdża sporo ludzi. Wchodzą na dworzec i widzą śmierdzące i odrapane ściany i bezdomnych na ławkach. To nie świadczy dobrze o mieście - zapewnia nasz czytelnik.

Temat nie jest nam obojętny
Podobne zdanie na ten temat ma Gustaw Korta, wiceburmistrz Bochni. Gospodarz miasta przyznaje, że to pierwsze zderzenie z Bochnią, poprzez dworzec, dla potencjalnego turysty może być szokiem.
- To nie nasz obiekt - zaznacza wiceburmistrz - i zaraz dodaje, że to wcale nie oznacza, że ten temat jest mu zupełnie obojętny. - Prowadzimy rozmowy z PKP dotyczące co prawda innych zagadnień: przebudowy wiaduktu przy ulicy Wygoda czy przebiegu drogi KN2. Temat modernizacji i zagospodarowania dworca zostanie jednak poruszony podczas spotkania zaplanowanego na sierpień lub wrzesień - obiecuje wiceburmistrz Bochni.
Gospodarz miasta przekonuje, że na odnowieniu tego obiektu bardzo zależy samorządowi. Zapewnia, że miasto zastanawia się nad partycypacją w kosztach remontu dworca, z którego korzysta codziennie tak wielu mieszkańców.

To nas cieszy
Z takiego podejścia do sprawy bardzo zadowolony jest zastępca dyrektora ds. technicznych oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Krakowie.
- Dworzec to duży obiekt i w tej chwili niewykorzystany. Idealnie byłoby zagospodarować wolne pomieszczenia na jakąś miejską placówkę, instytucję kulturalną. Być może straż miejską lub bibliotekę - zastanawia się Janusz Bytno.
Jako przykład podaje inne dworce w Polsce południowej, które udało się ciekawie zagospodarować z ogromnym pożytkiem dla mieszkańców.
Bocheński dworzec jest jednym z trzystu tego typu obiektów w dwóch województwach - podkarpackim i małopolskim. I jak zapewnia dyrektor, wcale nie znajdującym się w najgorszym stanie.
Remont, który obejmie niektóre z tych obiektów, przeważnie położonych na linii Medyka - Kraków, przewidziany jest jednak dopiero za dwa lata.
- Gdybyśmy wcześniej wykonali remonty, w 2012 roku nie było by po nich śladu - ubolewa dyrektor Bytno.
Zanim jednak zapadną decyzje o remontach, właściciele tego obiektu będą musieli rozwiązać problem bezdomnych, których w tym miejscu nie brakuje.
- To poważny problem, bo tak naprawdę nikogo z dworca nie możemy przepędzić. Tę kłopotliwą sytuację według mnie rozwiązało by wprowadzenie jakiegoś regulaminu dworca - mówi Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Bochni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto