18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody sikawek konnych w Śmiglu - wystartowało prawie 40 drużyn

Anna Szklarska-Meller
zawody sikawek konnych w Śmiglu
zawody sikawek konnych w Śmiglu A. Szklarska-Meller
Zawody sikawek konnych w Śmiglu, podobnie jak w poprzednich latach w Cichowie, otworzył Waldemar Pawlak. Z kolei jednym z prowadzących imprezę był poseł Wojciech Ziemniak. W rywalizacji udział wzięło blisko 40 drużyn z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Zawody sikawek konnych w Śmiglu rozpoczął koncert orkiestry dętej OSP Kościan. Podczas oficjalnego otwarcia imprezy wręczone zostały odznaczenia i dyplomy dla osób najbardziej zasłużonych dla ratowania zabytkowych sikawek, organizacji zawodów i międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Specjalny upominek otrzymał Waldemar Pawlak.

- W naszej gminie odkryto jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Europie. Osada sprzed 4 tysięcy lat w Bruszczewie świadczy o tym, że już wtedy okolice te stwarzały dobre warunki do życia. Z okazji zawodów sikawek konnych w Śmiglu mam dla pana premiera wyjątkowy prezent. To replika grotu odkrytego w Bruszczewie. Taki upominek otrzymało zaledwie kilka osób, bo jest on zarezerwowany dla ludzi wyjątkowych - przyznał Wiktor Snela, burmistrz Śmigla.

W zawodach sikawek konnych w Śmiglu wystartowało prawie 40 drużyn z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W rywalizacji najważniejszy był nie tylko czas, w jakim strażacy wykonywali ćwiczenie bojowe, lecz także prezentacja drużyny. Liczył się wygląd mundurów oraz samej sikawki. Swych sił w obsłudze zabytkowych sikawek konnych próbowały najpierw panie. Potem zaprezentowało się 6 drużyn zagranicznych, a na koniec ponad 20 zespołów męskich.

Zobacz teżWybory Miss Europy OSP w Śmiglu [zdjęcia]

- Nasza sikawka pochodzi z końca dziewiętnastego wieku. Mając taki sprzęt, grzechem byłoby nie wystartować w zawodach - przyznaje Piotr Krzyżostaniak, naczelnik OSP w Borowie. - To okazja do pokazania zabytkowego wyposażenia straży i podtrzymywania tradycji. Najtrudniejsze w obsłudze sikawki jest pompowanie wody. Potrzeba do tego sporo siły. Największym sukcesem naszego zespołu było drugie miejsce zdobyte w 2003 roku.

Zawody sikawek konnych w Śmiglu stały nie tylko pod znakiem rywalizacji. Publiczność mogła obejrzeć pokaz cięcia drewna, a także strażackiego ćwiczenia bojowego na miniaturowych sikawkach, w wykonaniu dzieci z Bielewa i Dobropola Pyrzyckiego. Na zakończenie zawodów odbył się pokaz działania sikawek parowych, które do Śmigla przyjechały z Czech.

ZAWODY SIKAWEK KONNYCH W ŚMIGLU - WYNIKI
drużyny kobiece
1 Kaniew
2 Chróścin
3 Jastrzębie Górne

drużyny zagraniczne
1 Sumeg - Węgry
2 Senec - Słowacja
3 Budapeszt - Węgry

drużyny męskie
1 Świbie
2 Kaniew
3 Topola Mała

GRAND PRIX ŚMIGIEL 2013 - OSP Świbie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto