Żegocina. Samochód bojowy wywalczony w I turze wyborów trafi do OSP Łąkta Górna

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wójt gminy Żegocina zdecydował, że wóz bojowy, wywalczony najwyższą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich, trafi do OSP Łąkta Górna.

FLESZ - Złoto najdroższe od dekady

Po informacji o tym, że to gmina Żegocina dostanie wóz bojowy za najwyższą w Małopolsce frekwencję, rozgorzała dyskusja na temat tego, która jednostka OSP powinna go dostać. Pojawiły się głosy, że Łąkta Górna, posiadająca najstarszy w całej gminie wóz, ale nie brakowało opinii że w tej wsi frekwencja była najniższa w skali gminy i dlatego wóz powinien trafić do Żegociny.

Po serii spotkań w poszczególnych wsiach wójt Wojciech Wrona ostatecznie zdecydował, że wart. 800 tys. zł pojazd trafi ostatecznie do Łąkty. Jak podkreślił, decyzja nie była łatwa, ale jest ostateczna.

- Decyzja nie była prosta biorąc pod uwagę frekwencję w poszczególnych regionach Gminy. Rozumiem też, że każdy posiada indywidualną opinię w tej kwestii - przyznał wójt Wojciech Wrona.

W najbliższym czasie gmina Żegocina ogłosi przetarg na wykonanie i dostarczenie pojazdu, a po jego rozstrzygnięciu za zakup zapłaci Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

***

Oświadczenie wójta gminy Żegocina:

"Wobec szeregu wątpliwości i wielu rozbieżnych opinii dotyczących przyznania samochodu ratowniczo-gaśniczego oświadczam, co następuje:

Po uzyskaniu rekomendacji Zarządu Oddziału Gminnego, po konsultacjach społecznych z Mieszkańcami, członkami Straży Pożarnej, a przede wszystkim po otrzymaniu opinii od Komendanta Powiatowego PSP Mł. Bryg. Roberta Cieśli podjąłem decyzję o przyznaniu samochodu Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Łąkcie Górnej.

Jak czytamy w opinii Komendanta Powiatowego: Jednostka OSP Łąkta Górna posiada na swym wyposażeniu samochód pożarniczy GCBA 6/32 Jelcz z 1988 roku, który w ostatnim czasie bardzo często ulegał uszkodzeniu, co w dużym stopniu utrudniało prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych oraz zmniejszało gotowość operacyjną jednostki. Samochód GCBA 6/32 Jelcz używany w jednostce z Łąkty Górnej nosi znamiona znacznego zużycia i jest jednym z najstarszych pojazdów na wyposażeniu jednostek OSP z terenu Gminy. W ostatnich dwóch latach uległ również awarii podczas dojazdu na powiatowe ćwiczenia taktyczno-bojowe. Po 32-letniej, intensywnej eksploatacji wykazuje znaczną awaryjność, a jego naprawa wiąże się z dużymi środkami finansowymi.

Decyzja nie była prosta biorąc pod uwagę frekwencję w poszczególnych regionach Gminy. Rozumiem też, że każdy posiada indywidualną opinię w tej kwestii. Musimy jednak pamiętać o odpowiedzialności społecznej w szerszym znaczeniu, a na wynik końcowy zapracowały wszystkie Sołectwa Gminy.

Najważniejszym argumentem ponad wszelkimi opiniami jest bezpieczeństwo mieszkańców całej Gminy, nie tylko poszczególnych jej regionów. Nie możemy pozwolić na to, by brak odpowiedniego sprzętu był przeszkodą do wykorzystania potencjału jaki tkwi w doskonale zorganizowanych jednostkach OSP Gminy Żegocina.

Umiejscowienie oraz rzeźba terenu naszej gminy powoduje, że czas dojazdu zastępów Komendy Powiatowej PSP z Bochni wynosi ok. 30 min, wobec czego musimy liczyć sami na siebie.

Należy pamiętać, że odpowiedni sprzęt to tylko połowa sukcesu. Ważne jest, że mamy odpowiedzialnych ludzi, którzy umieją z niego korzystać i chcą pomagać innym w sytuacjach zagrożenia.

Wierzę, że mieszkańcy Gminy jako odpowiedzialni społecznie uszanują moją decyzję, która jest ostateczna.

Wójt Gminy Żegocina

Wojciech Wrona"

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie