Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie pracy. Kontrola trzeźwości w miejscu pracy i praca zdalna. Teraz szef może sprawdzić, czy jesteś trzeźwy

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Od 21 lutego 2023 kontrolę trzeźwości można przeprowadzić w miejscu pracy
Od 21 lutego 2023 kontrolę trzeźwości można przeprowadzić w miejscu pracy Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W ostatnim czasie zapowiadane były duże zmiany w Kodeksie pracy. W chwili obecnej zostały uchwalone dwie główne zmiany i oczekują na wejście w życie. Przepisy dotyczące kontroli trzeźwości wejdą w życie 21 lutego 2023 roku, z kolei przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać 7 kwietnia 2023 roku. Przepisy przybliża radca prawny Jonasz Kita.

Zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku

Badanie trzeźwości w miejscu pracy

Przepisy dotyczące kontroli trzeźwości wskazują, iż jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Kontrola trzeźwości obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Badanie polega na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w organizmie pracownika albo obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości (stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 proc. do 0,5 promila alkoholu we krwi albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, z kolei stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3).

Wprowadzenie kontroli trzeźwości, grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości i sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

O wprowadzeniu kontroli trzeźwości, pracodawca informuje pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy. Informację dotyczącą podstawy niedopuszczenia pracownika do pracy przekazuje się pracownikowi do wiadomości. Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego.

Od 21 lutego 2023 kontrolę trzeźwości można przeprowadzić w miejscu pracy. Może to zrobić także pracodawca
Od 21 lutego 2023 kontrolę trzeźwości można przeprowadzić w miejscu pracy. Może to zrobić także pracodawca Jaroslaw Pruss/Polska Press

Warto zaznaczyć, że jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.

Ponadto wskazane powyżej zasady stosuje się odpowiednio do pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, a także do osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez tych pracodawców.

W kolejnym artykule omówione zostaną kwestie dotyczące przepisów regulujących pracę zdalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto