Zmiany w obostrzeniach antycovidowych od 1 grudnia. Jak zmienią nam życie?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu nowych obostrzeń sanitarnych związanych pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa Omikron. Restrykcje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Zmiany w kwarantannie, bardziej restrykcyjne limity osób m.in. w kościołach, obiektach sportowych, kinach czy teatrach, czy zakaz lotów z niektórych afrykańskich państw - to nowe obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią COVID-19, które znalazły się w rządowym rozporządzeniu. Dokument przewiduje też m.in., że osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen będą objęte 14-dniową kwarantanną. Zobaczcie szczegóły

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Obostrzenia wprowadzane ze względu na pojawienie się nowej mutacji Omikron obowiązywać będą w większości od 1 do 17 grudnia br. Na liście terytoriów objętych zakazem przylotów do Polski w dniach od 30 listopada do 13 grudnia znalazły się Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów - niezależnie jaką drogą - będą musiały odbyć wydłużoną do 14 dni kwarantannę. Z kolei podróżujący z krajów spoza strefy Schengen będą objęci kwarantanną wydłużoną do 14 dni, z której jednak będą mogli być zwolnieni na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Według rozporządzenia będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 mkw. w siłowniach, klubach i centrach fitness, kasynach/salonach gier, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (obecny limit to jedna osoba na 10 mkw.). Ponadto maksymalnie 100 osób będzie mogło uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak np. wesela, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (obecny limit to 150 osób).

Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązywać będzie również w obiektach handlowych (obecnie jedna osoba na 10 mkw.). Maksymalnie 50 proc. obłożenia będzie obowiązywało z kolei w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury oraz podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Podobne zasady obowiązywać będą także w obiektach sportowych, np. basenach i aquaparkach. Dodatkowo z 500 do 250 osób zostanie zmniejszony limit osób w przypadku wydarzeń sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

Sprecyzowano również przepisy o obowiązku odbycia kwarantanny. Według rozporządzenia nie stosuje się go wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną nie zostanie również objęta osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19, która legitymuje się unijnym, cyfrowym zaświadczeniem COVID lub zaświadczeniem o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 .

Zgromadzenia i imprezy

We wszystkich typach zgromadzeń może uczestniczyć maks. 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 100 osób.

W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 150 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 100 osób.

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Wesela, komunie, konsolacje i inne uroczystości

Można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 150. Tego typu wydarzenia mogłą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 100 osób.

Kultura i rozrywka

Muzea i galerie sztuki

Funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 10 m2.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - 1 os. na 15 m2.

Kina

Funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu- maks. 50 proc. obłożenia.

Teatry, opery, filharmonie

Na świeżym powietrzu:

Funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia. Zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 50 proc. obłożenia.

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

W pomieszczeniach:

Funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia. Zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 jego powierzchni. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana - maks. 50 proc. obłożenia. Jednocześnie limit - 1 os. na 15 m2.

Domy i ośrodki kultury

Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 75 proc. uczestników. Zapewnienie, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 50 proc. uczestników.

Koncerty i widowiska cyrkowe

Wznowiono działalność koncertową w pomieszczeniach zamkniętych pod następującymi warunkami:

  • udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 75 proc. liczby miejsc,
  • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz zapewnienia aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych,
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 50 proc. liczby miejsc. Jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Koncerty i widowiska cyrkowe mogą być organizowane w plenerze pod następującymi warunkami:

  • udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej 75 proc. liczby miejsc,
  • zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19,
  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 50 proc. liczby miejsc.

Parki rozrywki na świeżym powietrzu

Parki rozrywki na świeżym powietrzu wznowiły działalność przy maks. 75 proc. obłożeniu.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 50 proc. obłożenia.

Biblioteki

Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 10 m² powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - nie więcej niż 1 osoba na 15 m².

Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia:

  • udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami;
  • aby uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia funkcjonują w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit – maks. 150 osób.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - maks. 100 osób.

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Targi, wystawy, kongresy, konferencje

Targi, kongresy i konferencje mogą być organizowane z zachowaniem limitu - 1 osoba na 10 m2.

Uwaga! Od 1 grudnia zmiana obowiązującego limitu - 1 osoba na 15 m².

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w obostrzeniach antycovidowych od 1 grudnia. Jak zmienią nam życie? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie