Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Łapanów już bez zagrożenia skażeniem wody. Pomogła modernizacja stacji uzdatniania za 4,4 mln zł. Zobacz wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
Po latach systematycznych problemów z jakością wody pitnej gmina Łapanów pozbyła się zagrożenia powtórką sytuacji z 2017 roku. Z powodu skażenia bakterią zgorzeli gazowej 5 tysięcy mieszkańców przez kilka tygodni było pozbawionych wody pitnej. Samorząd musiał dostarczać ją w plastikowych butelkach, a także beczkowozami. Dzięki modernizacji stacji uzdatniania parametry wody pitnej są lepsze niż kiedykolwiek. Inwestycja pochłonęła blisko 4,4 mln zł.

Gmina Łapanów czerpie wodę pitną z rzeki Stradomka, a stacja uzdatniania znajduje się w Chrostowej. Przez wiele lat problemem tej stacji była zbyt wysoka mętność wody, która ograniczała możliwości dezynfekcji lampą UV. - Duża mętność wody powodowała, ze czasami bakterie się przemyciły - mówi wójt Andrzej Śliwa.

Zakończona jesienią 2022 roku modernizacja stacji spowodowała poprawę jakości wody pitnej. Doszło m.in. do zamiany koagulantu z siarczanu glinu na flokor. Nie powoduje to przenoszenia glinu do wody pitnej.

- Została zastosowana nowa technologia w osadnikach, mamy w tym momencie pracujący zgarniacz, który na bieżąco usuwa osady. Mamy też automatyczny pomiar mętności wody w Stradomce. W zależności od mętności zmierzonej w rzece automatycznie jest dozowany koagulant, co znacznie poprawiło jakość wody - wyjaśnia Adam Góral, kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Łapanowie.

Mniejsza mętność wody spowodowała poprawę skuteczności lampy UV, a także środków dezynfekujących wodę (podchloryn sodu i dwutlenek chloru). - Od kiedy stacja została zmodernizowana, nie mieliśmy problemu ze skażeniem wody. Można ją pić bez przegotowania - zapewnia Adam Góral.

Modernizacja stacji uzdatniania wody w Chrostowej kosztowała blisko 4,4 mln zł. 2 mln zł stanowiło dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, ma 1,9 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto