Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy oblegają MORD w Tarnowie, żeby skorzystać z odpłatnych kursów i zredukować liczbę punktów karnych. Ceny mocno poszły jednak w górę

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Teraz dodatkowo kierowcy muszą wziąć udział w zajęciach praktycznych  z hamowania pojazdu, które odbywają się na placu MORD
Teraz dodatkowo kierowcy muszą wziąć udział w zajęciach praktycznych z hamowania pojazdu, które odbywają się na placu MORD Archiwum MORD
Do miesiąca trzeba czekać w tym momencie w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie na pierwszy, wolny termin kursu, podczas którego można zredukować liczbę punktów karnych. Taka możliwość wróciła po blisko roku, a chętnych jest mnóstwo. Do Tarnowa przyjeżdżają niejednokrotnie osoby z innych miast i części Polski.

Kierowcy tłumnie ruszyli do MORD na kursy redukujące punkty karne

Możliwość zredukowania posiadanych punktów karnych powróciła od niedawna, i choć cena za udział w specjalnym kursie, jest niemal trzykrotnie wyższa niż to było ponad rok temu, zanim je zawieszono, to chętnych nie brakuje.

- Jesteśmy nawet trochę zaskoczeni tym, że zainteresowanie jest tak ogromne. Ludzie dzwonili już wcześniej i pytali, od kiedy będzie taka możliwość, czy można się wcześniej zapisywać na te kursy. To przede wszystkim osoby, których wykonywana praca związana jest z używaniem samochodu: kierowcy firm transportowych, kurierzy, taksówkarze, którzy nie mogą pozwolić sobie na utratę prawa jazdy, bo jest ono im w tym przypadku niezbędne – tłumaczy Paweł Gurgul, dyrektor MORD w Tarnowie.

W związku z nowym, zaostrzonym taryfikatorem mandatów obecnie za różnego rodzaju wykroczenia drogowe o wiele łatwiej jest zdobyć punkty karne, na dodatek w większej ilości niż dawniej. Przekroczenie limitu 24 punktów oznacza utratę prawa jazdy od razu na wszystkie, posiadane kategorie i konieczność przystąpienie do egzaminu, czego wielu kierowców za wszelką cenę pragnie uniknąć. Niezaliczenie go skutkuje bowiem ponownym odbyciem całego kursu i dodatkowy, niemały wydatek z tym związany.

- Kierowcy nawet z wieloletnią praktyką boją się powtórnego egzaminu, gdyż mają świadomość tego, że nie zawsze jeżdżą zgodnie z przepisami, a egzaminator bezwzględnie wyłapie zła nawyki, które mają za kierownicą – zauważa Paweł Gurgul.

Już nie tylko teoria, ale także zajęcia praktyczne na placu

Organizowane przez MORD od połowy września według nowych zasad kursy pozwalają jednorazowo na zredukowanie sześciu punktów karnych. Można w nich wziąć udział raz na pół roku, czyli podobnie jak to było wcześniej. Zmieniła się jednak cena (zamiast 350 złotych teraz odpłatność wynosi 900 zł). To - jak tłumaczą w ośrodku - związane jest w głównej mierze z nową formułą kursu i większą liczbą godzin, którą trzeba na nim spędzić.

Zajęcia odbywają się w tym momencie wyłącznie w formie stacjonarnej (nie ma już kursów on-line) i trzeba zarezerwować sobie na nie praktycznie cały dzień. Najpierw jest teoria (wykłady prowadzone przez policjanta dotyczące zasad i przepisów ruchu drogowego, przyczyn, skutków i zapobiegania wypadkom oraz odpowiedzialności karnej, a także z psychologiem na temat aspektów kierowania pojazdem), a po niej – co jest nowością – uczestnicy biorą udział w zajęciach praktycznych. Polegają one na awaryjnym hamowaniu przy prędkości 30 i 50 km/h.

- Na szczęście mamy własny, duży plac manewrowy, na którym możemy takie szkolenie praktyczne zorganizować, a nie musimy go wynajmować, jak niektóre ośrodki. To jednak stwarza dla nas dodatkowe problemy, gdyż w tym samym czasie nie można przeprowadzać egzaminów praktycznych na prawo jazdy. A to przecież nasza podstawowa działalność – zauważa Paweł Gurgul, który ma nadzieję, że po tym początkowym boomie z czasem sytuacja się ustabilizuje.

Kiedy wolny termin?

W tym momencie, ze względu na bardzo duże zainteresowanie, w tygodniu organizowane są dwa kursy – jeden w wybranym dniu od poniedziałku do piątku, drugi w sobotę. Grupy nie mogą być duże. Maksymalnie może uczestniczyć w nich 15 osób. Zajęte są już wszystkie terminy do końca października. W innych miastach trzeba czekać jeszcze dłużej, stąd do Tarnowa na kurs, a by zredukować swój bilans punktów karnych przyjeżdżają kierowcy również z innych części Małopolski oraz reszty kraju.

900 złotych za kurs redukujący punkty karne w Tarnowie to jedna z niższych cen w Polsce. W większości ośrodków wynosi ona tysiąc złotych. Duży wpływ na podwyżkę miało właśnie to, że doszły zajęcia praktyczne. MORD doliczył sobie koszty użytkowania pojazdów, w tym między innymi częstszą wymianę klocków hamulcowych.

Na kurs można się zapisać osobiście w siedzibie MORD Tarnów (ul. Okrężna 2F) Dział Szkoleń – I piętro, lub telefonicznie pod numerem telefonu 14 626 95 12.

Mandat za jazdę w słuchawkach? Jest petycja w tej sprawie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto