Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Pleśnej otrzymają darmowe kompostowniki. To pierwsza z gmin, która skorzysta z nowego programu, realizowanego w Małopolsce

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Podpisaniu umowy pomiędzy urzędem marszałkowskim i gminą Pleśna towarzyszyło przekazanie bonusowego kompostownika dla miejscowego przedszkola. Służyć ma on m.in. edukacji ekologicznej
Podpisaniu umowy pomiędzy urzędem marszałkowskim i gminą Pleśna towarzyszyło przekazanie bonusowego kompostownika dla miejscowego przedszkola. Służyć ma on m.in. edukacji ekologicznej Paweł Chwał
Do 128 gmin w całej Małopolsce trafią specjalne kompostowniki, które zostały zakupione dzięki dofinansowaniu urzędu marszałkowskiego. Jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy gminy Pleśna. Samorząd rozda je za darmo, a ci, którzy zdecydują się na przetwarzanie w ten sposób bioodpadów zyskają nie tylko ekologiczny nawóz, ale będą także płacić mniej za wywóz śmieci.

Umowa podpisana. Do Pleśnej trafi 150 kompostowników

Wicemarszałek Małopolski – Józef Gawron oraz wójt gminy Pleśna – Józef Knapik podpisali w środę (13 marca) umowę w sprawie dofinansowania przez województwo małopolskie zakupu 150 kompostowników. Gmina, jako pierwsza przystąpiła do nowego programu, który realizowany jest od tego roku w Małopolsce, polegającego na dotowaniu działań związanych z przetwarzaniem bioodpadów. Samorząd otrzymał na ten cel 33 tysiące złotych, a sam – z własnych środków – dołożył niemal drugie tyle.

- Kompostowniki to najprostsze rozwiązanie, które można wdrożyć w celu zmniejszenia ilości bioodpadów. Zagospodarowanie ich poprzez przetwarzanie na terenie gospodarstwa to czysty zysk ekologiczny. W ten sposób otrzymujemy nawóz, który można później wykorzystać – zauważa Józef Gawron.

Gmina już przygotowuje się do rozdysponowania kompostowników wśród mieszkańców. Te przekazane zostaną im nieodpłatnie.

- 150 kompostowników to jest maksymalna ilość, o jaką mogliśmy się starać. Chcemy promować tę formę przetwarzania odpadów, dlatego w pierwszej kolejności trafią one do gospodarstw, w których do tej pory nie była ona prowadzona. Nabór będzie otwarty, każdy będzie mógł złożyć taki wniosek do urzędu. Jeżeli kompostowników zostanie, to rozdzielimy je również wśród osób, które już kompostują, a nie mają kompostownik, tylko robią to na przykład w pryzmach – wyjaśnia Józef Knapik.

Jak dodaje, program umożliwia selektywną zbiórkę odpadów zielonych by poziom ich recyklingu był coraz większy, do czego gminę obligują przepisy.

Nietypowy prezent dla przedszkola

Dodatkową korzyścią dla osób, które decydują się na kompostowanie odpadów jest to, że dzięki temu mogą płacić o 4 zł mniej na mieszkańca za wywóz śmieci. Taka zasada obowiązuje w większości gmin.

Podpisaniu umowy towarzyszyło przekazanie kompostownika dla przedszkola w Pleśnej.

- To bonus dla gminy za szybkość działania i błyskawiczne złożenie wniosku. Będzie to przy okazji element edukacji ekologicznej najmłodszych, co robić z bioodpadami, żeby je wykorzystać powtórnie - stwierdził Józef Gawron.

Po Pleśnej, umowy podpisywane będą w pozostałych gminach. Dofinansowano wszystkie wnioski, które wpłynęły do programu, czyli od 128 samorządów. To oznaczało konieczność zwiększenia planowanego budżetu na to zadanie z 2 do 4 mln zł.

W Tarnowie przy ruchliwych ulicach posadzone zostaną sporych rozmiarów drzewa

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto