Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi piją, ale gdzie kupują, nie wiadomo

Łukasz Jaje
Sklepy, które biorą udział w kampanii, można rozpoznać chociażby po plakatach wywieszonych wewnątrz
Sklepy, które biorą udział w kampanii, można rozpoznać chociażby po plakatach wywieszonych wewnątrz Łukasz Jaje
Pozory mylą, dowód nie - ogólnopolska kampania pod takim hasłem dobiega końca. Statystyki policyjne w Brzesku i Bochni nie są jednoznaczne, jeżeli chodzi o sprzedaż alkoholu nieletnim. Wskazują bowiem, że w regionie nie sprzedaje się młodocianym takich napojów lub po prostu młodzi nie zdradzają, którzy ze sprzedawców poją ich napojami wyskokowymi.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

W ubiegłym roku brzeska policja nie przyłapała sprzedawców na takim procederze. Co nie oznacza, że on nie istnieje. Niedawno funkcjonariusze z "Piwnego Grodu" wychwycili przypadek 15-latka, któremu sprzedano alkohol. - Patrol zatrzymał grupę nieletnich. Jak się okazało, w reklamówce mieli piwo. Alkohol został im sprzedany nie przez właściciela sklepu, a zatrudnioną osobę - mówi młodszy aspirant Ewelina Buda z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.

Sprzedawca odpowie za popełnienie przestępstwa, ale to jeszcze nie wszystko - placówce handlowej grozi odebranie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Natomiast żadnej tego typu sprawy nie prowadzi bocheńska policja. Co prawda odnotowano przypadki picia nieletnich w miejscach publicznych lub zakłócania ciszy nocnej przez pijanych młodych ludzi, jednak nikogo nie ukarano za sprzedaż alkoholu niepełnoletnim. Zresztą, jak wskazują doświadczenia z lat ubiegłych samorządy z powiatu bocheńskiego nie są specjalnie zainteresowane karaniem kogolwiek. - Kilka lat temu skierowaliśmy 11 jedenaście wniosków o cofnięcie koncesji. Żadnej z nich nie cofnięto... - opisuje st. asp. Leszek Machaj z Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

Bocheńscy funkcjonariusze zazwyczaj aktywnie uczestniczą w kampanii "Pozory mylą, dowód nie". W poprzednich edycjach przeprowadzili liczne szkolenia dla sprzedawców. Teraz jest jednak inaczej. - Gminy nie wystąpiły do nas z prośbą o ich przeprowadzenie. Jesteśmy otwarci na współpracę przez cały rok. W każdej chwili możemy zorganizować szkolenie, które jest darmowe, a jego uczestnicy otrzymują certyfikat - dodaje Leszek Machaj.

Funkcjonariusze zdają sobie sprawę, że pomimo niemal pustych statystyk, nastolatkowie u kogoś alkohol kupują. Do problemu podchodzą jednak z "ludzką twarzą". Najpierw profilaktyka, gdy nie przynosi ona skutków, wówczas należy spodziewać się kłopotów z prawem. - Z rozmów z ludźmi wynika, że sprzedawcy coraz bardziej się pilnują i wolą sprawdzić dowód osobisty klienta. Jeżeli otrzymujemy sygnały o sprzedaży alkoholu nieletnim, to staramy się najpierw rozmawiać ze sklepikarzami i uświadamiać ich o odpowiedzialności, jaka na nich ciąży - kończy Leszek Machaj dodając, że sprzedaż nawet tylko jednego piwa nieletniemu może skończyć się wyrokiem, utratą pracy i dramatem rodzinnym.

Jedno jest pewne - żadna gmina z brzesko-bocheńskiego nie otrzyma tytułu "Odpowiedzialnej Gminy 2011". Do konkursu organizowanego w ramach tegorocznej kampanii nie przystąpił żaden z samorządów w regionie...

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto