MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Rynku w Bochni rozdawano sadzonki drzewek w zamian za plastikowe nakrętki. Zobacz zdjęcia i wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Blisko 5 tys. sadzonek drzew i krzewów rozdano w czwartek 11.04 na bocheńskim Rynku w ramach III Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Warunkiem otrzymania sadzonki było przyniesienie pięciu nakrętek. Akcji towarzyszyły warsztaty tematyczne.

W ramach pikniku ekologicznego na Rynku w Bochni w czwartek 11.04.2024 rozdano blisko 5 tys. sadzonek drzew: grusz, jabłoni, śliw, klonów, dębów, akacji, świerków, jodeł, sosen oraz krzewów borówki amerykańskiej. Warunkiem otrzymania sadzonki było przyniesienie pięciu plastikowych nakrętek.

- Jest to wspaniała akcja charytatywna na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Każdy mógł wybrać sobie drzewko - mówi Jan Kasprzycki z Bochni.

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty. Przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych uczyli się tworzenia ogródków. Przedstawiciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie wyjaśniali, jak sadzić i pielęgnować warzywa. Dzieci z pomocą prowadzącej warsztaty oraz uczniów sadziły m.in. rzodkiewkę, cebulę, sałatę i koperek.

— Ktoś kiedyś powiedział, że drzewa nie istnieją osobno, ani samotnie — tym, co je łączy, są korzenie. Te same słowa można skierować do ludzi, którzy integrując się, działają w słusznej sprawie… Jedną z takich inicjatyw był właśnie wczorajszy piknik ekologiczny. Bocheński rynek zgromadził mnóstwo „ekologów” i, pomimo że zdobycie drzewek nie było najłatwiejsze (jedna sadzonka za pięć zakrętek), bardzo cieszy nas, że drzewka rozeszły się praktycznie w dwie godziny — mówi starosta bocheński Adam Korta.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty z tworzenia naturalnych świec, zorganizowanych przez gospodarstwo agroturystyczne Borówkowy Rój z Lipnicy Górnej. Można było zobaczyć, jak wygląda ul i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół.

Z kolei Leszczynski Spichlerz prezentował zdrowe, lokalne produkty i domowe przetwory. Można było spróbować m.in. ...dżemu z ogórka.

Młodzież z kolei uczestniczyła w prelekcjach z zakresu ochrony i pielęgnacji drzew, prowadzonych przez Nadleśnictwo Brzesko, Nadleśnictwo Niepołomice oraz Zespół Parków Krajobrazowych.

Była również gra terenowa #ekopowiat, prowadzona przez doradcę ds. klimatu. Najszybsza okazała się reprezentacja II LO w Bochni.

- Duże podziękowania należą się uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Bochni, którzy już kolejny rok pomagają nam przy rozdawaniu drzewek. W tym roku po raz pierwszy na własnym stanowisku pokazywali też, jak projektować ogrody deszczowe oraz jakie rozwiązania ekologiczne dostępne są w nowoczesnym budownictwie - mówi Katarzyna Kępa-Hamuda z bocheńskiego starostwa.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto