Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy robot w Centrum Nauki Kopernik. Pies Spot wzbudza ogromne zainteresowanie dzieci i dorosłych. "Przyszłość jest dziś"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Do Centrum Nauki Kopernik trafiło niezwykłe urządzenie
Do Centrum Nauki Kopernik trafiło niezwykłe urządzenie PAP / Rafał Guz
Czworonożny Spot dołączył do rodziny robotów w Centrum Nauki Kopernik. Urządzenie, które zostało wyprodukowane w amerykańskiej firmie Boston Dynamics, przypomina wyglądem psa. Podczas premierowej prezentacji, wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci i dorosłych. Podziwu nie krył również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak informuje dyrektor placówki, robot jest niezwykle zaawansowane technicznie i może służyć do bardzo poważnych zadań.

Spis treści

Robot Spot zaprezentowany w Warszawie

21 marca na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja nowego urządzenia, które poszerzyło zbiory placówki. Mowa o robotycznym psie o imieniu Spot. Urządzenie zostało wyprodukowane w amerykańskiej firmie Boston Dynamics. Jest autonomiczne, a jego ruchami zarządza sztuczna inteligencja.

Robot ma dwa kolory: żółty oraz czarny. Waży 32 kilogramy i mierzy 70 centymetrów w kłębie. Spot sam omija przeszkody, potrafi wchodzić po schodach, a kiedy odpoczywa przybiera pozycję "waruj". Jego ruchy do złudzenia przypominają ruchy prawdziwego zwierzęcia, dlatego ludzie, którzy po raz pierwszy go widzą, obdarzają go psimi cechami i próbują go przywołać, a nawet pogłaskać.

Urządzenie wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jedną z osób, na które robotyczny pies zrobił spore wrażenie, był prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski pojawił się na oficjalnej prezentacji i miał okazję udać się ze Spotem na spacer. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć poniżej.

Do Centrum Nauki Kopernik trafiło niezwykłe urządzenie

Nowy robot w Centrum Nauki Kopernik. Pies Spot wzbudza ogrom...

"Może posłużyć do bardzo poważnych zadań"

Początkowo myślano, że pies będzie miał zastosowanie jako rodzaj ochroniarza, krążąc i sprawdzając bezpieczeństwo lub że przyda się do mapowania przestrzeni. Stało się jednak zupełnie inaczej.

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer tłumaczy, że urządzenie jest niezwykle zaawansowane technicznie i może służyć do bardzo poważnych zadań.

Po wielu latach rozwoju konstrukcji zaprezentowano robota kilka miesięcy przed pandemią. Kiedy liczba zakażeń zaczęła wzrastać, dzięki inżynierom z Massachusetts Institute of Technology oraz lekarzom ze szpitala publicznego w Bostonie został on wykorzystany do triażu, czyli wstępnej diagnostyki pacjentów, u których podejrzewano zakażenie koronawirusem. Chodziło o to, żeby lekarze nie musieli sami narażać się na zakażenie - powiedział Robert Firmhofer.

Tak zaczęła się era wykorzystywania robota do bardzo różnych celów. W Jet Propulsion Laboratory, należącym do NASA, Spoty eksplorowały jaskinie przypominające te marsjańskie. Były testowane pod kątem wykorzystania ich w przyszłej misji na Marsa. Okazało się, że w sposób całkowicie autonomiczny są w stanie poruszać się w terenie tak trudnym, jak jaskinia. Robotyczne psy były też wykorzystywane do badania terenu dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Badały i mapowały teren, niebezpieczny ze względu na poziom promieniowania.

Natomiast po doświadczeniach w bostońskim szpitalu robot wystąpił w roli doktora Spota. Wyposażono go w podstawowe narzędzia diagnostyczne, tak aby mógł badać tętno, temperaturę ciała, częstotliwość oddechu oraz poziom nasycenia krwi tlenem. Okazało się, że pacjenci są do tego przedsięwzięcia bardzo pozytywnie nastawieni i nie bali się robota.

Niesamowite możliwości

Jak informują naukowcy z Centrum Nauki Kopernik, wbrew intuicyjnym przeświadczeniom, robota znacznie łatwiej jest nauczyć mówić i korzystać ze sztucznej inteligencji, niż chodzić i wykonywać zadania ruchowe. Tego odkrycia dokonał w latach 80. XX wieku kanadyjski futurolog Hans Peter Moravec.

Stosunkowo łatwo sprawić, żeby komputery przejawiały umiejętności dorosłego człowieka w testach na inteligencję albo w grze w warcaby, ale jest trudne albo wręcz niemożliwe zaprogramowanie im umiejętności rocznego dziecka w percepcji i mobilności - napisał.

Spot ogląda świat przez kamery, które pozwalają mu rozglądać się w promieniu 360 stopni. Wyposażony jest w czujniki, pozwalające mu mapować okolicę i omijać lub pokonywać przeszkody. Dzięki tym robotycznym zmysłom oraz sztucznej inteligencji sterującej ruchami, pies jest w stanie biegać po nierównych powierzchniach, takich jak m.in.:

  • Kamienistych ścieżki
  • Tereny leśne
  • Wzniesienia
  • Schody

Naukowcy wyjaśniają, że robotem steruje się nim zdalnie, podobnie jak dronem czy postacią w grze video, podglądając trasę przez kamerę.

Robotyczny pies Spot
Do Centrum Nauki Kopernik trafiło niezwykłe urządzeniePAP / Rafał Guz

"Przyszłość jest dziś"

Specjaliści z Centrum Nauki Kopernik informują, że NASA zaprezentowała niedawno Spota, który zostanie wysłany na Marsa. Urządzenie pomoże w założeniu bazy i stworzeniu mapy okolicy. Pracujący obecnie na Marsie łazik Curiosity stabilnie porusza się jedynie w płaskim terenie i jest znacznie wolniejszy. Osiąga prędkość 0,14 km/h, a robotyczny pies - 5 km/h.

Ciało Spota to bardzo precyzyjny układ mechatroniczny, kontrolowany przez sztuczną inteligencję, która odtwarza motorykę prawdziwego zwierzęcia. Wiedza o tym, jak budować takie układy, pomaga w projektowaniu doskonałych protez kończyn. Kto wie, może w przyszłości podobne Spoty będą ułatwiać i umilać życie osób niepełnosprawnych i zostaną niezawodnymi psami przewodnikami - czytamy na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Robot znajduje się na wystawie "Przyszłość jest dziś". Każdy kto ją odwiedzi, może osobiście pokierować Spotem i przekonać się, ile potrafi.

Źródło: PAP / Centrum Nauki Kopernik / Warszawa Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto