Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Święty Roch rządzi w Dąbrówce

Katarzyna Gajdosz
Halina Zabrzańska (z lewej) i Antoni Ruchała (z tabliczką) zainicjowali utworzenie ulicy św. Rocha
Halina Zabrzańska (z lewej) i Antoni Ruchała (z tabliczką) zainicjowali utworzenie ulicy św. Rocha Katarzyna Gajdosz
Mieszkańcy osiedla Dąbrówka na nową ulicę czekali 12 lat. Chcieli, żeby nosiła imię ich świętego. Mówią, że Roch działa cuda w ich dzielnicy - pomaga na kryzysy małżeńskie i nieuleczalne choroby

- Dąbrówce od wieków patronuje święty Roch. Na osiedlu brakowało ulicy jego imienia - mówi Halina Zabrzańska, która zainicjowała starania o powstanie nowej drogi, od razu z myślą o patronie. Pierwsze pismo w tej sprawie mieszkańcy wysłali do władz miasta w 2004 roku. Dwa lata później otrzymali odpowiedź, że ulica jest ujęta w planach zagospodarowania przestrzennego miasta. Nie czekając ludzie sami utwardzili drogę.

- Cierpliwie, bo aż dziesięć lat czekaliśmy na oficjalne uznanie tej ulicy i nadanie jej imienia świętego Rocha - mówi Antoni Ruchała, mieszkaniec Dąbrówki. Rada Miasta podjęła tę decyzję podczas ostatniej sesji. Mieszkańcy już planują dzień uroczystego otwarcia. - Chcemy uroczyście świętować 24 lipca - mówią.

W tym czasie będą trwały Światowe Dni Młodzieży, a parafianie z os. Dąbrówka mają gościć pielgrzymów z Francji. - Na ten dzień przenieśliśmy również coroczny Bieg św. Rocha - informuje Michał Kądziołka, przewodniczący Zarządu Osiedla Dąbrówka i radny miejski, który wsparł mieszkańców w staraniach o nową ulicę. Dodaje, że to święto ulicy powinno zintegrować mieszkańców, dzielnicy i ich gości z Francji.

- Właściwie chcemy to zrobić też dla nich, bo nasz święty Roch pochodzi z ich kraju - wyjaśnia Kądziołka. Radny liczy, że francuscy pielgrzymi wezmą tez udział w biegu św. Rocha. Liczba biegaczy rośnie z roku na rok. W ostatniej edycji pobiegło ponad 300 osób. Jedni pobiegną, inni będą się cieszyć nadaniem nazwy ulicy uroczyście odsłaniając tabliczki.

- Ogromnie się cieszę na zmianę adresu - przyznaje pani Halina. Nowa ulica pozwoli bowiem na budowę kolejnych domów. - Mamy tu działki, które chcielibyśmy przekazać dzieciom, ale do tej pory nie mogliśmy uzyskać pozwoleń na budowę, bo nie ma dojazdu - mówi.

Nie ukrywa jednak, że dla niej nadanie imienia ulicy świętego Rocha ma większe znaczenie niż powstanie samej drogi.

Kult pielgrzyma i ascety z Francji trwa w Dąbrowce od wieków. Niedaleko znajduje się zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem świętego Rocha. Według miejscowej tradycji świątynię miał ufundować król Władysław Jagiełło, który polował w sądeckich lasach. Inne podania głoszą, że było to jego wotum za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

- Ja w tym kościółku byłam chrzczona, brałam też ślub - wspomina pani Halina, dodając, że małżeństwa w nim zawarte, co potwierdzają sami parafianie, są bardzo udane. Rozwody należą do rzadkości.

- Wierzymy, że święty Roch nad nami czuwa tu od zawsze. Nasi dziadkowie już wspominali, że w czasach zarazy najmniej ucierpiała Dąbrówka - wspomina Antoni Ruchała.

- W trudnych chwilach, w nieuleczalnych chorobach, otrzymujemy łaski za wstawiennictwem świętego. Tu zdarzają się cuda - mówi pani Halina. Święty Roch jest bowiem patronem chroniącym od zarazy. Opiekuje się też chorymi, aptekarzami, lekarzami, ale też więźniami.

- Ta ulica to wyraz naszego podziękowania dla niego - mówią mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto