Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochrona zieleni w mieście. Lata mijają, obiecanego zarządzenia wciąż nie ma, a rzeczywistość jak jest, każdy widzi

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Jak zapewniają władze Torunia obecnie wszelkie prace budowlane w obrębie zieleni należy prowadzić w oparciu o zapisy, które m.in. zabraniają gromadzenia przy drzewach materiałów budowlanych, zobowiązują również wykonawców do zabezpieczenia pni i wytyczenia stref ochronnych. Jak widać, na tej budowie na rogu ul. Bydgoskiej i Przybyszewskiego nikt się tym nie przejął.
Jak zapewniają władze Torunia obecnie wszelkie prace budowlane w obrębie zieleni należy prowadzić w oparciu o zapisy, które m.in. zabraniają gromadzenia przy drzewach materiałów budowlanych, zobowiązują również wykonawców do zabezpieczenia pni i wytyczenia stref ochronnych. Jak widać, na tej budowie na rogu ul. Bydgoskiej i Przybyszewskiego nikt się tym nie przejął. Grzegorz Olkowski
Szumnie zapowiadana zielona konstytucja Torunia wciąż pozostaje na papierze. Władze miasta zapewniają, że przed rozpoczęciem prac inwestorzy są informowani o zasadach ochrony miejskiej zieleni, jednak skutków tych nauk na placach budów nie widać.

Zobacz wideo: Pensja minimalna 2024

od 7 lat

Budowa sali koncertowej na toruńskich Jordankach trwała ponad dwa lata. Ogromna inwestycja warta ponad 150 milionów złotych. Tysiące ton betonu, wykopy głębokie na ponad 20 metrów... Również ponad dwa lata trwają prace nad zarządzeniem prezydenta Michała Zaleskiego dotyczącym ochrony zieleni na placach budów. Miało ono być uzupełnieniem przyjętego przez Radę Miasta Torunia we wrześniu 2021 roku "Program ochrony środowiska miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028".

Polecamy

- Mamy do czynienia z zieloną konstytucją Torunia - mówił wtedy wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski. - Ważnym elementem uzupełniającym ten dokument są trzy załączniki, które ustanawiają nowy standard ochrony zieleni miejskiej. Jest w nich mowa m.in. o tym, jak należy przygotować plac budowy, jakie kroki powinni podjąć inwestorzy i wykonawcy. Dokument reguluje współpracę między nimi i Biurem Ogrodnika Miejskiego. Jest to instrukcja obsługi, która będzie przekazywana wszystkim prowadzącym na terenie miasta prace ziemne.

Jak już wcześniej wiele razy wspominaliśmy, konstytucja w gruncie rzeczy miała być rewolucją. Czekali na nią m.in. obrońcy miejskiej zieleni oraz ludzie świadomi tego, jaki majątek marnuje się wraz z drzewami usychającymi, bądź umierającymi i przewracającymi się po tym, gdy np. podczas robót ziemnych ktoś im zniszczy korzenie.

Konstytucja tylko na papierze?

Już w 2021 roku niektórzy radni, dziennikarze i społecznicy zgłaszali obawy, że szumnie zapowiedziana konstytucja pozostanie tylko na papierze zamkniętym w jakiejś szufladzie. Najwyraźniej były one uzasadnione, ponieważ wspomniane uzupełniające zarządzenie prezydenta, które pierwotnie miało się pojawić do końca 2021 roku, nie ujrzało światła dziennego do dziś. Przypomnijmy, że mamy już rok 2024, a program ochrony środowiska jest opracowany na lata 2021-2024.

Polecamy

Za rok, za dwa, za chwilę?

Niemal za każdym razem, gdy dziennikarze pytają o prezydenckie zarządzenie, a robią to dość często słyszą, że jest ono opracowywane. Od dwóch lat słyszymy również, że wszelkie prace budowlane na terenach zielonych należy prowadzić zgodnie z zapisami dotyczącymi ochrony drzew w procesach inwestycyjnych, które znajdują się w zielonej konstytucji.

- Ponadto pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii przy uzgodnieniach i wydawaniu opinii do konkretnych inwestycji wskazują inwestorom i projektantom na problemy, które mogą pojawić się w konkretnych sytuacjach: np. należy odpowiednio zabezpieczyć drzewa rosnące w pasie drogowym, aby nie doszło do uszkodzeń korzeni i pni spowodowanych pracą maszyn, wszelkie prace w bezpośrednim sąsiedztwie drzew prace należy wykonać ręcznie, właściwie zabezpieczyć teren przyległy , aby nie dopuścić do zniszczenia zieleni sąsiadującej - wylicza Malwina Jeżewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Należy odpowiednio zorganizować plac budowy i organizację ruchu maszyn, aby nie naruszyć systemów korzeniowych drzew, itp. Każdorazowo wpisywana jest adnotacja, że należy pisemnie powiadomić Wydział Środowiska i Ekologii UMT co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem robót oraz bezpośrednio po ich zakończeniu.

Polecamy

Niestety, jak wielokrotnie pokazywaliśmy my, a także inni toruńscy dziennikarze, założenia te są w gruncie rzeczy fikcją. Nawet na największych budowach prowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta zieleń była dewastowana, a ci, którzy ją niszczyli o wytycznych albo nie mieli pojęcia, albo zupełnie ich one nie obchodziły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto