Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najchętniej wybierane w 2023 roku porodówki w Małopolsce i regionie tarnowskim! Przyszło w nich na świat najwięcej dzieci

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie i regionie tarnowskim jest sześć porodówek. Na kolejnych zdjęciach w galerii prezentujemy, ile porodów przyjęto w każdej z nich w ub. roku
W Tarnowie i regionie tarnowskim jest sześć porodówek. Na kolejnych zdjęciach w galerii prezentujemy, ile porodów przyjęto w każdej z nich w ub. roku Archiwum
W 2023 roku w małopolskich szpitalach odebrano w sumie 28,4 tys. porodów. To o trzy tysiące porodów mniej niż przed rokiem. Spadek widać również na porodówkach w Tarnowie i regionie tarnowskim.

Najchętniej wybierane porodówki w Małopolsce w 2023 roku

Jak wynika z danych małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia liderem, jeżeli chodzi o liczbę odebranych porodów, było w ub. roku Centrum Medyczne Ujastek w Krakowie. W placówce przyjęto 4,8 tys. porodów – dwa razy więcej niż w drugim w tym zestawieniu krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim.

Podium zamyka nowosądecki Medikor III (1 887 porodów), który awansował z piątej pozycji. Na czwartym i piątym miejscu tego zestawienia uplasowały się kolejne szpitale krakowskie: im. Stefana Żeromskiego (1 839), oraz na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego (1 775).

W regionie tarnowskim rodzi się coraz mniej dzieci

W czołowej dziesiątce szpitali z największą liczbą porodów w 2023 roku są tylko dwie placówki z regionu tarnowskiego (szczegóły w galerii).

Cały subregion tarnowski, sumując porody w szpitalach w Tarnowie, Tuchowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku oraz w Bochni plasuje się dopiero na trzecim miejscu, ustępując wyraźnie – krakowskiemu oraz nieznacznie, co może być zaskoczeniem dla wielu, również subregionowi nowosądeckiemu.

- W naszym województwie działa 25 porodówek. W ich przypadku nie obowiązuje oczywiście rejonizacja ani limity finansowania. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy poród. Kobiety w ciąży swobodnie mogą więc wybierać lecznice, w których chcą urodzić, kierując się tymi kryteriami, które są dla nich istotne - wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Jak tłumaczą w NFZ najbardziej obiektywne zestawienie popularności i zaufania porodówek tworzą przyszłe mamy – decydując o tym, gdzie ich dziecko ma przyjść na świat.

CenterMed teraz też przy ulicy Bandrowskiego w Tarnowie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto