Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protesty rolników. Prawie cała obwodnica Bydgoszczy jest już przejezdna. Zablokowany jest węzeł w Białych Błotach

mc
Akcja protestacyjna rolników była prowadzona również na większości ważnych dróg w Kujawsko-Pomorskiem
Akcja protestacyjna rolników była prowadzona również na większości ważnych dróg w Kujawsko-Pomorskiem Arkadiusz Wojtasiewicz
Ruch na S5 pod Bydgoszczą w kierunku Gdańska odbywa się już bez przeszkód, ale rolnicy jeszcze blokują nitkę wiodącą do Poznania. Węzeł w Białych Błotach-Pawłówku to ostatnie miejsce, w którym trwa rolniczy protest.

- My zeszliśmy z drogi już we wtorek, z tego co wiem, to protest jeszcze trwa na węźle w Białych Błotach - mówi organizator protestu rolniczego w Żołędowie pod Bydgoszczą.

Trasa S5 była nieprzejezdna, ale ruch w kierunku Gdańska odbywa się już normalnie. Inna sytuacja jest jednak na węźle dróg ekspresowych S10 i S5 we Pawłówku niedaleko Białych Błot. S5 w tym miejscu biegnie częściowo obwodnicą Bydgoszczy, to jedna z najbardziej uczęszczanych tras w regionie. Wiedzie stąd ruch osobowy i tranzyt z Wielkopolski na Pomorze. Z naszych informacji wynika, że nitka w kierunku Poznania wciąż jest blokowana.

Protest w tym miejscu ma potrwać do północy 22 lutego. Przypomnijmy, że główna akcja protestacyjna w około stu miejscach na terenie całego kraju odbyła się 20 lutego. W związku z działaniem protestujących na węźle dróg ekspresowych, powstają korki też w samej Bydgoszczy, na ulicach: Nakielskiej, Grunwaldzkiej i między innymi Bronikowskiego.

Blokowane były wjazdy na autostradę, drogi ekspresowe, krajowe i wojewódzkie. Zdjęcia z blokad dróg zobaczysz w artykule poniżej:

Dlaczego rolnicy w Polsce protestują? Oto powody:

  • Żądamy całkowitego odejścia od założeń Zielonego Ładu.
  • Żądamy całkowitego zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i krajów trzecich.
  • Żądamy zmniejszenia biurokracji w sferze rolniczej.
  • Żądamy odejścia od pomysłów ograniczenia lub zakazywania chowu i hodowli zwierząt w Polsce. W tym zaostrzania warunków dobrostanowych.
  • Żądamy wypłaty odszkodowań dla Gospodarstw Rolnych, które ucierpiały w wyniku suszy w 2023 roku (w tym rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej).
  • Żądamy utrzymania w 2024 roku wysokości środków pomocowych do wszystkich zbóż, rzepaku, owoców oraz innych produktów rolnych na poziomie z 2023 roku. W związku z destabilizacją rynków spowodowaną napływem produktów rolnych z poza UE.
  • Żądamy deklaracji zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie na poziomie 2zł/litr.
  • Żądamy kontynuacji programu Locha+.
  • Żądamy równego traktowania rolników z Polski z rolnikami z krajów Starej Unii.
  • Żądamy regulacji prawnych, które pozwolą chronić opłacalność w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Będą zabezpieczały gospodarstwa rolne przed gwałtownymi wzrostami kosztów produkcji oraz gwałtownymi spadkami cen poniżej kosztów produkcji.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto