Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok walczyli o pełny kontrakt

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tarnów nie jest już białą plamą na mapie opieki psychiatrycznej w Małopolsce. W ośrodku przy szpitalu św. Łukasza otwarto drugie piętro dla kolejnych 35 chorych.

Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie może wreszcie pracować w pełnym zakresie. Dla chorych otwarto właśnie drugie piętro, na którym leczy się kolejnych 35 pacjentów.

- Oddział błyskawicznie został zapełniony. Widać, że taki ośrodek w tej części regionu był bardzo potrzebny - przyznaje Łukasz Cichocki, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii i jednocześnie koordynator tarnowskiego ośrodka.

Po latach starań i zabiegów, wyczekiwana placówka oficjalnie została oddana do użytku w październiku ubiegłego roku. Władze szpitala św. Łukasza w Tarnowie, przy którym działa ośrodek, cały czas drżały jednak o to, czy NFZ przeznaczy wystarczające środki na jego uruchomienie. Po długich negocjacjach dopiero na początku tego roku pierwsi pacjenci trafili na oddział. - Do dyspozycji mieliśmy 35 łóżek - zaznacza Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza.

Druga część oddziału musiała dalej czekać na kontrakt z NFZ. Pachnące nowością sale dla 35 kolejnych pacjentów stały puste przez kilka miesięcy. Przełom nastąpił dopiero na początku września. Podpisano wtedy długo oczekiwany kontrakt. Dzięki temu ośrodek jest już wypełniony w całości. Pacjenci z regionu nie muszą pokonywać wielu kilometrów do szpitali w Krakowie czy placówki w Straszęcinie pod Dębicą. - Średni czas oczekiwania na przyjęcie do naszego ośrodka wynosi 3 tygodnie. Pobyt na oddziale trwa zwykle ponad 20 dni. Najwięcej osób ma zdiagnozowaną schizofrenię, ale są też pacjenci z innymi zaburzeniami. Wielu z nich boryka się z różnymi uzależnieniami. - podkreśla Łukasz Cichocki.

Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie jest teraz jednym z najbardziej nowoczesnych w Polsce. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia planuje w nim uruchomić pilotażowy system leczenia pacjentów.

- Chodzi o to, żeby jeden ośrodek koordynował całą terapię pacjenta. W tym celu chory będzie miał swojego przewodnika, lekarza i dzięki temu będzie wiedział, gdzie ma dalej się udać. Taki lekarz będzie znał historię choroby, będzie wiedział, czy pacjent bierze leki. Chory do ośrodka trafi jedynie w nagłych przypadkach - mówi Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Testowana metoda leczenia ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Finansowanie zapewni NFZ.

Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie powstał za 22 mln zł. Szpital im. św. Łukasza wyłożył na ten cel tylko 190 tys. Reszta pochodziła z funduszy unijnych, Urzędu Marszałkowskiego i Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto