MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź wyniki wyborów do rady powiatu bocheńskiego. Kogo wybrano w Twoim powiecie w 2024 roku?

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Wyniki głosowania do rady powiatu bocheńskiego w wyborach samorządowych 2024
Wyniki głosowania do rady powiatu bocheńskiego w wyborach samorządowych 2024 Karolina Misztal
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2024. Jak rozłożyły się głosy mieszkańców powiatu bocheńskiego? Jakie wyniki uzyskali poszczególni kandydaci? Zobacz, kto otrzymał mandat do rady powiatu z okręgów 1, 2, 3, 4, 5.

Wyniki wyborów 2024 do rady powiatu bocheńskiego w okręgach nr 1, 2, 3, 4, 5

Pojawiły się oficjalne wyniki wyborów 2024 do rady powiatu bocheńskiego w okręgach nr 1, 2, 3, 4, 5 podane przez PKW. Jak głosowali mieszkańcy Twojego regionu? Poniżej prezentujemy oficjalne wyniki.

Wyniki wyborów do rady powiatu bocheńskiego z okręgu nr 1

  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:

    • KOKOSZKA Krzysztof Piotr: pozycja 1 : 3,83% (3 515 głosów)
    • ZAJĄC Mariusz Artur: pozycja 2 : 3,83% (3 515 głosów)
    • KRUK Barbara Władysława: pozycja 3 : 3,83% (3 515 głosów)
    • KORALEWSKI Mirosław Tomasz: pozycja 4 : 3,83% (3 515 głosów)
    • STANO-KULAS Joanna Edwarda: pozycja 5 : 3,83% (3 515 głosów)
    • DE LORME Janusz: pozycja 6 : 3,83% (3 515 głosów)
    • HEBDA Katarzyna Joanna: pozycja 7 : 3,83% (3 515 głosów)
    • TROJAN Sławomir Marian: pozycja 8 : 3,83% (3 515 głosów)
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:

    • MARZEC Jarosław Andrzej: pozycja 1 : 2,6% (2 390 głosów)
    • GAWŁOWICZ Róża Patrycja: pozycja 2 : 2,6% (2 390 głosów)
    • DUDEK Robert: pozycja 3 : 2,6% (2 390 głosów)
    • WOJEWODA Monika Wiktoria: pozycja 4 : 2,6% (2 390 głosów)
    • MASTAJ-TROJAN Sylwia Małgorzata: pozycja 5 : 2,6% (2 390 głosów)
    • ERTELT Sławomir Jerzy: pozycja 6 : 2,6% (2 390 głosów)
    • ZYSKOWSKA Izabella Zofia: pozycja 7 : 2,6% (2 390 głosów)
    • SUŁEK Krzysztof Jan: pozycja 8 : 2,6% (2 390 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:

    • MACOŃ Radosław Michał: pozycja 1 : 0,78% (716 głosów)
    • GONDEK Mariusz Krzysztof: pozycja 2 : 0,78% (716 głosów)
    • SOBAS-BANKIEWICZ Joanna Maria: pozycja 3 : 0,78% (716 głosów)
    • KUBIK Jacek Artur: pozycja 4 : 0,78% (716 głosów)
    • GŁÓD Zbigniew Aleksander: pozycja 5 : 0,78% (716 głosów)
    • SZYDŁOWSKI Stanisław Józef: pozycja 6 : 0,78% (716 głosów)
    • DATA Sylwia: pozycja 7 : 0,78% (716 głosów)
    • POLANOWSKA-KOKOSZKA Monika: pozycja 8 : 0,78% (716 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA WSPÓLNA SPRAWA:

    • KORTA Adam Janusz: pozycja 1 : 2,6% (2 387 głosów)
    • RUDNIK Michał Maciej: pozycja 2 : 2,6% (2 387 głosów)
    • PACZYŃSKA Elżbieta Małgorzata: pozycja 3 : 2,6% (2 387 głosów)
    • KAWALEC Jacek Andrzej: pozycja 4 : 2,6% (2 387 głosów)
    • SZYDŁOWSKA Teresa: pozycja 5 : 2,6% (2 387 głosów)
    • JANTA Wanda Maria: pozycja 6 : 2,6% (2 387 głosów)
    • MIĘDZIK Agnieszka Barbara: pozycja 7 : 2,6% (2 387 głosów)
    • KUKLIŃSKA Dorota Katarzyna: pozycja 8 : 2,6% (2 387 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NIEZALEŻNI DO POWIATU BOCHEŃSKIEGO I GMINY:

    • KOLAWIŃSKI Stefan Mieczysław: pozycja 1 : 1,12% (1 024 głosów)
    • RAJCA Alicja Maria: pozycja 2 : 1,12% (1 024 głosów)
    • PRZYBOROWSKA Kinga Elżbieta: pozycja 3 : 1,12% (1 024 głosów)
    • KRUPA Mariusz Robert: pozycja 4 : 1,12% (1 024 głosów)
    • WAŁKOWSKI Wojciech Kazimierz: pozycja 5 : 1,12% (1 024 głosów)
    • FAMIELEC Anna Maria: pozycja 6 : 1,12% (1 024 głosów)
    • DWORAK Anna Maria: pozycja 7 : 1,12% (1 024 głosów)
    • STABRAWA Paweł: pozycja 8 : 1,12% (1 024 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNA DROGA:

    • WOJAKIEWICZ Anna Maria: pozycja 1 : 1,57% (1 444 głosów)
    • SZEWCZYK Wojciech Piotr: pozycja 2 : 1,57% (1 444 głosów)
    • MYŚKÓW-SKOCZEK Beata Maria: pozycja 3 : 1,57% (1 444 głosów)
    • SZYMCZYK Bogdan Janusz: pozycja 4 : 1,57% (1 444 głosów)
    • SITKO Jakub Stanisław: pozycja 5 : 1,57% (1 444 głosów)
    • SALAMON Bożena Anna: pozycja 6 : 1,57% (1 444 głosów)
    • NOWAK Jacek Zygmunt: pozycja 7 : 1,57% (1 444 głosów)
    • TRUŚ Maksymilian Jan: pozycja 8 : 1,57% (1 444 głosów)

Wyniki wyborów do rady powiatu bocheńskiego z okręgu nr 2

  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:

    • CAŁKA Tomasz Jacek: pozycja 1 : 4,96% (2 334 głosów)
    • POKŁADOWSKI Edmund Jan: pozycja 2 : 4,96% (2 334 głosów)
    • JASZCZYŃSKA Teresa Anna: pozycja 3 : 4,96% (2 334 głosów)
    • OCHEL Janusz Władysław: pozycja 4 : 4,96% (2 334 głosów)
    • TYNKA Ewa Halina: pozycja 5 : 4,96% (2 334 głosów)
    • WÓJCIK Iwona: pozycja 6 : 4,96% (2 334 głosów)
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:

    • GUCWA Jarosław Wojciech: pozycja 1 : 1,89% (891 głosów)
    • MATŁOK Celina: pozycja 2 : 1,89% (891 głosów)
    • PYZIAK Piotr Jacek: pozycja 3 : 1,89% (891 głosów)
    • ŁACH Lucyna Barbara: pozycja 4 : 1,89% (891 głosów)
    • KRÓL Sławomir Mirosław: pozycja 5 : 1,89% (891 głosów)
    • GAJEWSKA Agata Krystyna: pozycja 6 : 1,89% (891 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:

    • SERAFIN Karol Zygmunt: pozycja 1 : 0,58% (272 głosów)
    • RZYCZKOWSKA Angelika Anetta: pozycja 2 : 0,58% (272 głosów)
    • GRABOWSKI Roman Stanisław: pozycja 3 : 0,58% (272 głosów)
    • IMIOŁEK Iwona Justyna: pozycja 4 : 0,58% (272 głosów)
    • SAMULCZYK Radosław: pozycja 5 : 0,58% (272 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA WSPÓLNA SPRAWA:

    • GĄSIOREK Bernadetta: pozycja 1 : 2,44% (1 150 głosów)
    • CAGIEL Stanisław: pozycja 2 : 2,44% (1 150 głosów)
    • GRUDZIEŃ Danuta: pozycja 3 : 2,44% (1 150 głosów)
    • ŁAPCZYŃSKI Łukasz Mateusz: pozycja 4 : 2,44% (1 150 głosów)
    • KUŚNIERZ Monika Katarzyna: pozycja 5 : 2,44% (1 150 głosów)
    • ŁĄCKI Jan Adam: pozycja 6 : 2,44% (1 150 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NIEZALEŻNI DO POWIATU BOCHEŃSKIEGO I GMINY:

    • MAKOWSKA Ewelina Anna: pozycja 1 : 3,43% (1 616 głosów)
    • WIDŁA Mateusz Piotr: pozycja 2 : 3,43% (1 616 głosów)
    • KULAS Dariusz: pozycja 3 : 3,43% (1 616 głosów)
    • KOZŁOWSKA Małgorzata: pozycja 4 : 3,43% (1 616 głosów)
    • PUŁAWSKA Katarzyna Ewa: pozycja 5 : 3,43% (1 616 głosów)
    • LEO Witold Przemysław: pozycja 6 : 3,43% (1 616 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNA DROGA:

    • RUDKA Rafał Henryk: pozycja 1 : 3,46% (1 630 głosów)
    • RACZYŃSKI Jerzy: pozycja 2 : 3,46% (1 630 głosów)
    • KRAWCZYK Justyna Krystyna: pozycja 3 : 3,46% (1 630 głosów)
    • CHOLEWA Renata Janina: pozycja 4 : 3,46% (1 630 głosów)
    • WEŁNA Iwona Lucyna: pozycja 5 : 3,46% (1 630 głosów)
    • SKOCZEK Władysław Stanisław: pozycja 6 : 3,46% (1 630 głosów)

Wyniki wyborów do rady powiatu bocheńskiego z okręgu nr 3

  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:

    • BŁONIARZ Bernadetta Barbara: pozycja 1 : 8,85% (2 768 głosów)
    • CIEŚLA Robert Piotr: pozycja 2 : 8,85% (2 768 głosów)
    • KUCHNIK Grzegorz Józef: pozycja 3 : 8,85% (2 768 głosów)
    • BAKALARZ Irena Ewa: pozycja 4 : 8,85% (2 768 głosów)
    • GRZESIK Jolanta: pozycja 5 : 8,85% (2 768 głosów)
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:

    • PIĘTA Marta Monika: pozycja 1 : 1,41% (441 głosów)
    • BABRAJ Ryszard Grzegorz: pozycja 2 : 1,41% (441 głosów)
    • GÓRKA Iwona Katarzyna: pozycja 3 : 1,41% (441 głosów)
    • MIŚKOWIEC Krzysztof Edward: pozycja 4 : 1,41% (441 głosów)
    • ŁACHUT Marcin Marian: pozycja 5 : 1,41% (441 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:

    • ZYGMUNT Mateusz Adam: pozycja 1 : 0,6% (189 głosów)
    • GŁÓD Agnieszka Wiesława: pozycja 2 : 0,6% (189 głosów)
    • KAMYCZEK Piotr Szczepan: pozycja 3 : 0,6% (189 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA WSPÓLNA SPRAWA:

    • KOŁODZIEJCZYK Krzysztof Bogdan: pozycja 1 : 5,86% (1 833 głosów)
    • BRZEGOWA Małgorzata Zofia: pozycja 2 : 5,86% (1 833 głosów)
    • TABOR Marcin Grzegorz: pozycja 3 : 5,86% (1 833 głosów)
    • WOJTAS Sławomir: pozycja 4 : 5,86% (1 833 głosów)
    • KORTA Małgorzata: pozycja 5 : 5,86% (1 833 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NIEZALEŻNI DO POWIATU BOCHEŃSKIEGO I GMINY:

    • ADAMCZYK Rafał Władysław: pozycja 1 : 0,74% (230 głosów)
    • ZYM Dawid: pozycja 2 : 0,74% (230 głosów)
    • WOŁOWCZYK Anna: pozycja 3 : 0,74% (230 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNA DROGA:

    • KOZIOŁ Tadeusz: pozycja 1 : 3,07% (961 głosów)
    • KIEREPKA Renata Bernadetta: pozycja 2 : 3,07% (961 głosów)
    • DYMURA Jerzy Michał: pozycja 3 : 3,07% (961 głosów)
    • DUDEK Natalia: pozycja 4 : 3,07% (961 głosów)
    • DANIEC Marcin Jan: pozycja 5 : 3,07% (961 głosów)

Wyniki wyborów do rady powiatu bocheńskiego z okręgu nr 4

  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:

    • LEŚNIAK Paweł Maksymilian: pozycja 1 : 7,41% (3 226 głosów)
    • ADAMSKA Elżbieta Józefa: pozycja 2 : 7,41% (3 226 głosów)
    • DANIEC-KAPAŁKA Barbara Katarzyna: pozycja 3 : 7,41% (3 226 głosów)
    • KRUK Grzegorz Krzysztof: pozycja 4 : 7,41% (3 226 głosów)
    • SIUDAK Mirosław Paweł: pozycja 5 : 7,41% (3 226 głosów)
    • HNATÓW Sylwia Bożena: pozycja 6 : 7,41% (3 226 głosów)
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:

    • SZUMAŃSKI Stanisław Kazimierz: pozycja 1 : 1,57% (682 głosów)
    • CZESAK Halina Jolanta: pozycja 2 : 1,57% (682 głosów)
    • DZIURDZIA Marzena Maria: pozycja 3 : 1,57% (682 głosów)
    • TURZYNIECKI Wojciech Piotr: pozycja 4 : 1,57% (682 głosów)
    • PLEWA Wiktoria Teresa: pozycja 5 : 1,57% (682 głosów)
    • GŁADKI Tomasz Władysław: pozycja 6 : 1,57% (682 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:

    • WOŚKO Adam: pozycja 1 : 1,2% (521 głosów)
    • BARTYZEL Piotr Tomasz: pozycja 2 : 1,2% (521 głosów)
    • DZIADOWIEC Justyna Karolina: pozycja 3 : 1,2% (521 głosów)
    • SZADY Elżbieta Anna: pozycja 4 : 1,2% (521 głosów)
    • MULTAN Kacper Bartłomiej: pozycja 5 : 1,2% (521 głosów)
    • BOCHENEK Ewelina Maria: pozycja 6 : 1,2% (521 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA WSPÓLNA SPRAWA:

    • PUZIA Beata Teresa: pozycja 1 : 2,56% (1 113 głosów)
    • GONDEK-MATUSIK Barbara: pozycja 2 : 2,56% (1 113 głosów)
    • KŁUŚ Krzysztof Bogusław: pozycja 3 : 2,56% (1 113 głosów)
    • KAZEK Jarosław Roman: pozycja 4 : 2,56% (1 113 głosów)
    • JEWIARZ Wanda Celina: pozycja 5 : 2,56% (1 113 głosów)
    • ZYCH Józef: pozycja 6 : 2,56% (1 113 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NIEZALEŻNI DO POWIATU BOCHEŃSKIEGO I GMINY:

    • STAROSTKA-WIŚNIOWSKA Anna Patrycja: pozycja 1 : 1,99% (866 głosów)
    • MACHAJ Leszek Stanisław: pozycja 2 : 1,99% (866 głosów)
    • RADECKI Mateusz Grzegorz: pozycja 3 : 1,99% (866 głosów)
    • GAJLI Barbara Maria: pozycja 4 : 1,99% (866 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNA DROGA:

    • SŁONINA Józef: pozycja 1 : 2,6% (1 132 głosów)
    • KLASA Anna Teresa: pozycja 2 : 2,6% (1 132 głosów)
    • BRYDNIAK Radosław Zbigniew: pozycja 3 : 2,6% (1 132 głosów)
    • GORCZYCA Monika Maria: pozycja 4 : 2,6% (1 132 głosów)
    • PIEKŁO Magdalena Małgorzata: pozycja 5 : 2,6% (1 132 głosów)
    • POLOK Piotr Jan: pozycja 6 : 2,6% (1 132 głosów)

Wyniki wyborów do rady powiatu bocheńskiego z okręgu nr 5

  • KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:

    • PATALITA Marek Jan: pozycja 1 : 5,25% (4 395 głosów)
    • KĄCKI Andrzej Mikołaj: pozycja 2 : 5,25% (4 395 głosów)
    • GAŻA Damian Michał: pozycja 3 : 5,25% (4 395 głosów)
    • PĄCZEK Rafał: pozycja 4 : 5,25% (4 395 głosów)
    • KULA Elżbieta Marta: pozycja 5 : 5,25% (4 395 głosów)
    • KRAWCZYK Jadwiga Teresa: pozycja 6 : 5,25% (4 395 głosów)
    • KRZYSZKOWSKA Maria: pozycja 7 : 5,25% (4 395 głosów)
    • WIDŁA Anna Maria: pozycja 8 : 5,25% (4 395 głosów)
  • KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:

    • ZDEBSKA-SROKA Anna Aneta: pozycja 1 : 1,47% (1 232 głosów)
    • SIENKIEWICZ Grzegorz Krzysztof: pozycja 2 : 1,47% (1 232 głosów)
    • SZEWCZYK Przemysław Łukasz: pozycja 3 : 1,47% (1 232 głosów)
    • STALMACH Anna Kinga: pozycja 4 : 1,47% (1 232 głosów)
    • FURTAK Dawid Dominik: pozycja 5 : 1,47% (1 232 głosów)
    • SATOŁA Marcin Jakub: pozycja 6 : 1,47% (1 232 głosów)
    • PLEWA Magdalena Maria: pozycja 7 : 1,47% (1 232 głosów)
    • KUBICZ Wojciech Mateusz: pozycja 8 : 1,47% (1 232 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KBC NOWA NADZIEJA:

    • WRONA Wojciech Józef: pozycja 1 : 0,42% (352 głosów)
    • WÓJCIK Jan: pozycja 2 : 0,42% (352 głosów)
    • ŁAPCZYŃSKA Paulina Natalia: pozycja 3 : 0,42% (352 głosów)
    • ORZEŁ Jarosław Wojciech: pozycja 4 : 0,42% (352 głosów)
    • KULAS Magdalena Klaudia: pozycja 5 : 0,42% (352 głosów)
    • BURAKOWSKI Marcin: pozycja 6 : 0,42% (352 głosów)
    • SERAFIN Jolanta Karolina: pozycja 7 : 0,42% (352 głosów)
    • KRAWCZYK Piotr Paweł: pozycja 8 : 0,42% (352 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA WSPÓLNA SPRAWA:

    • KUKLA Wiesław: pozycja 1 : 1,97% (1 648 głosów)
    • GRABOWSKI Bartosz Michał: pozycja 2 : 1,97% (1 648 głosów)
    • MATLĘGA Dorota Agata: pozycja 3 : 1,97% (1 648 głosów)
    • KRAWCZYK Krzysztof Tomasz: pozycja 4 : 1,97% (1 648 głosów)
    • MIROWSKA Kamila: pozycja 5 : 1,97% (1 648 głosów)
    • ZDUNEK Sławomir Ludwik: pozycja 6 : 1,97% (1 648 głosów)
    • MICHAŁEK Agnieszka Beata: pozycja 7 : 1,97% (1 648 głosów)
    • RADZIĘTA Marcin: pozycja 8 : 1,97% (1 648 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NIEZALEŻNI DO POWIATU BOCHEŃSKIEGO I GMINY:

    • NOWOJOWSKA Wioletta Iwona: pozycja 1 : 1,21% (1 012 głosów)
    • POLEK Damian: pozycja 2 : 1,21% (1 012 głosów)
    • ZDEBSKA Maria Magdalena: pozycja 3 : 1,21% (1 012 głosów)
    • KĘPA Marek: pozycja 4 : 1,21% (1 012 głosów)
    • SAŁAJA Artur Jerzy: pozycja 5 : 1,21% (1 012 głosów)
    • ŻAK Halina Ewa: pozycja 6 : 1,21% (1 012 głosów)
    • DZIEDZIC Justyna Weronika: pozycja 7 : 1,21% (1 012 głosów)
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNA DROGA:

    • DROŻDŻAK Ryszard: pozycja 1 : 2,33% (1 955 głosów)
    • BŁONIARZ Jerzy: pozycja 2 : 2,33% (1 955 głosów)
    • ŁUKASIK Krystyna: pozycja 3 : 2,33% (1 955 głosów)
    • NOWAK Józef Władysław: pozycja 4 : 2,33% (1 955 głosów)
    • KASZUBA Katarzyna Maria: pozycja 5 : 2,33% (1 955 głosów)
    • STOCHEL Krzysztof Stanisław: pozycja 6 : 2,33% (1 955 głosów)
    • DRWAL Karolina Magdalena: pozycja 7 : 2,33% (1 955 głosów)
    • PATALITA Władysław: pozycja 8 : 2,33% (1 955 głosów)

Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.

Może Cię zainteresować

Jakie zadania pełni rada powiatu?

Rada powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym samorządu terytorialnego. Radni są wybierani w wyborach samorządowych. Organem nadzorującym jest wojewoda. Rozpatruje on skargi na działania i kontroluje działalność rady powiatu.
Rada powiatu posiada swoje określone zadania. Są to m.in:

  • uchwalanie budżetu powiatu,
  • stanowienie aktów prawa miejscowego,
  • wybór i odwołanie zarządu powiatu,
  • ustalenie wynagrodzenia przewodniczącego zarządu powiatu,
  • ustalanie kierunków działania zarządu powiatu,
  • rozpatrywanie sprawozdań z działalności zarządu,
  • rozpatrywanie raportu o stanie powiatu.

Może Cię zainteresować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto