Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Młody biznes zmieni nasze miasto

Paulina Marcinek
Mariola Kamińska, zwyciężczyni konkursu Tarnowski Junior Biznesu, zainwestuje nagrodę finansową w swój dalszy rozwój
Mariola Kamińska, zwyciężczyni konkursu Tarnowski Junior Biznesu, zainwestuje nagrodę finansową w swój dalszy rozwój Paulina Marcinek
W Tarnowie nagrodzono najciekawsze pomysły uczniów i studentów na prowadzenie własnej firmy. Laureaci chcą założyć całodobowe przedszkole, serwować zdrową żywność, otwierać sklepy.

- Z Tarnowa wcale nie trzeba wyjeżdżać za pracą. Wystarczy znaleźć lukę na rynku i wpaść na ciekawy pomysł na biznes - przekonuje Mariola Kamińska, zwyciężczyni konkursu Tarnowski Junior Biznesu w kategorii szkół wyższych.

Studentka III roku ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie chciałaby związać swoją przyszłość z miastem, dlatego opracowała biznesplan na całodobowy klub dziecięcy „Promyczek”. W Tarnowie nie ma ani jednego miejsca, które pomagałoby rodzicom małych dzieci godzić obowiązki zawodowe z wychowywaniem pociech.

- W dzisiejszych czasach wiele osób pracuje na zmiany, albo na co dzień późno wraca do domów i nie ma z kim zostawić dzieci. Tymczasem wszystkie przedszkola w Tarnowie kończą dyżury w godzinach popołudniowych. Nasz klub wypełniłby lukę w tarnowskiej edukacji - wyjaśnia 22-latka.

Prowadzony przez nią „Promyczek” działałby 24 godziny na dobę przez cały rok, w rejonie blokowisk przy ul. Bitwy pod Monte Casino. Z kilku kolorowych salek korzystałyby dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Standardowa opieka nad maluchami byłaby od godziny 6 do 17. Później rodzice mogliby korzystać z tzw. Promyczkowej Linii.

- Stworzyłabym bazę niań na telefon, które będą opiekowały się maluchami w godzinach wieczornych i nocnych. Wystarczyłoby uprzedzić nas 20 minut wcześniej, że są potrzebne - wyjaśnia szczegóły projektu Mariola.

Dzieciaki za dodatkową opłatą byłyby nawet dowożone z domu do przedszkola.

22-latka ma już w swojej głowie cały plan. Nagrodę 2 tys. zł za zwycięstwo w konkursie, zainwestuje w siebie. Zamierza kontynuować studia na kierunku finansowym, by w przyszłości dobrze zarządzać klubem. Fundusze na uruchomienie przedszkola chciałaby pozyskać z dotacji - np. z Powiatowego Urzędu Pracy.

Choć na razie koncentruje się na nauce, wyzwań się nie boi i chciałby iść w ślady mamy. - Kiedyś zaryzykowała, założyła własną firmę i do dzisiaj prowadzi warsztat samochodowy. Jest bardzo przedsiębiorcza - podkreśla Mariola Kamińska.

Całodobowy Klub Dziecięcy „Promyczek” był jednym z kilku nagrodzonych w konkursie pomysłów. II miejsce zajęła Edyta Zaranek. Studentka II roku ekonomii w PWSZ chciałaby stworzyć strefę zdrowego smaku „Czysta micha”, czyli restaurację ze zdrową żywnością. Na podium uplasował się także student informatyki planujący m.in. wirtualny sekretariat dla małych firm.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych największe uznanie zdobył biznes plan studia projektowo-marketingowego (Przemysław Kowal z ZSOiT im. Szczepanika w Tarnowie). Nagrodzono także „Eco - zakątek”, czyli sklep ze zdrową żywnością i... jadalnymi kwiatami (Daria Pasternak z III LO) oraz portal dla przyszłych studentów „ZnajdźStudia.pl” (Tomasz Babiec z II LO).

- Te projekty mają szansę na realizację w niedalekiej przyszłości - ocenia Agnieszka Klimek z Wydziału Obsługi Przedsiębiorców UMT.

Na nagrody dla przyszłych biznesmenów miasto przeznaczyło w sumie 12 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto