Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie. Inspektorzy PIP w oczyszczalniach ścieków. Kontrole zarządzono m.in. po tragicznym wypadku w gminie Wietrzychowice

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy będą kontrolować obiekty gospodarki komunalnej, w tym przede wszystkim oczyszczalnie ścieków i to, jak pracownicy stosują się w nich do procedur
Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy będą kontrolować obiekty gospodarki komunalnej, w tym przede wszystkim oczyszczalnie ścieków i to, jak pracownicy stosują się w nich do procedur Archiwum NM
Państwowa Inspekcja Pracy w Tarnowie chce mocniej przyjrzeć się temu, jak wygląda praca i czy przestrzegane są wymagane procedury i zalecenia w oczyszczalniach ścieków i zakładach zajmujących się przetwarzaniem odpadów. To między innymi konsekwencja coraz częstszych wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym, do których dochodzi w zakładach i obiektach, zajmujących się gospodarką komunalną.

Przybywa oczyszczalni w regionie tarnowskim

Wraz z dynamiczną rozbudową sieci kanalizacji w regionie tarnowskim stale przybywa też oczyszczalni ścieków. To niejednokrotnie nieduże, gminne obiekty. Dochodzi w nich do procesów biologiczno-chemicznych, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.

- O ile w dużych oczyszczalniach, świadomość niebezpieczeństwa, które czyha na osoby, które zajmują się bieżącą obsługą i konserwacją urządzeń jest spora, to w przypadku tych mniejszych instalacji już tak nie jest. Pracownicy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń i przepisów bhp – zauważa Benedykt Zygadło, kierownik tarnowskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

W oczyszczalniach i kanałach prawie zawsze występuje podwyższone stężenie siarkowodoru i dwutlenku węgla oraz pojawia się metan. Najbardziej niebezpieczny dla pracowników jest silnie toksyczny siarkowodór. Jest cięższy od powietrza, zalega w studzienkach i różnego rodzaju zagłębieniach. Jego podwyższone stężenie powoduje natychmiastowe porażenie zakończeń nerwowych, wskutek czego nie reagują one na zapach siarkowodoru, przez co nieświadomie mogą ulec zatruciu.

Inspektorzy PIP ruszają z kontrolami w obiektach

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w ubiegłym roku m.in. na terenie oczyszczalni ścieków w gminie Wietrzychowice. W jednym ze zbiorników znaleziono ciała dwóch pracowników. W regionie odnotowano również inne groźne dla zdrowia i życia pracowników zdarzenia w obiektach związanych z gospodarką komunalną.

- Będziemy przeprowadzać kontrole pilotażowe wybranych oczyszczalni, aby wychwycić nieprawidłowości, które byłyby podstawą do objęcia kontrolami wszystkich tego typu obiektów lub przygotowania szerokiego programu działań profilaktycznych, żeby uzmysłowić pracownikom skalę zagrożeń – tłumaczy Benedykt Zygadło.

Intensywne kontrole inspektorzy PIP zapowiadają także na budowach. Będę zwracać podczas nich szczególną uwagę na prace wykonywane na wysokości, a także w wykopach ziemnych – czy są one odpowiednio zabezpieczone, gdyż tego typu wypadki w ostatnim czasie również się nasiliły w regionie tarnowskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarnowskie. Inspektorzy PIP w oczyszczalniach ścieków. Kontrole zarządzono m.in. po tragicznym wypadku w gminie Wietrzychowice - Tarnów Nasze Miasto

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto