Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek w Bochni pogrzeb śp. Jana Flaszy. W Muzeum, którym kierował, jest wystawiona księga kondolencyjna

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Księga kondolencyjna pamięci Jana Flaszy w Muzeum im. Stanisława Fischera
Księga kondolencyjna pamięci Jana Flaszy w Muzeum im. Stanisława Fischera Muzeum im. Stanisława Fischera
W piątek 27.10.2023 w Bazylice św. Mikołaja w Bochni odbędą się uroczystości pogrzebowe zmarłego 21.10 Jana Flaszy, wieloletniego dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera, Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochni oraz jego Honorowego Ambasadora.

Pogrzeb śp. Jana Flaszy odbędzie się w piątek 27.10.2023. Msza żałobna zostanie odprawiona w Bazylice św. Mikołaja w ogodz. 12. Po niej ciało zmarłego zostanie odprowadzone na cmentarz przy ul. Orackiej.

W piątek w Bochni pogrzeb śp. Jana Flaszy. W Muzeum, którym kierował, jest wystawiona księga kondolencyjna

W Muzeum im. Stanisława Fischera w holu została wystawiona księga kondolencyjna, w której można pozostawiać pamiątkowew wpisy, poświęcone pamięci wieloletniego dyrektora tej placówki.

Jan Flasza zmarł w sobotę 21.10.2023 w wieku 71 lat. W 2021 roku przeszedł na emeryturę po 18 lata pełnienia funkcji dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Miał jeszcze mnóstwo planów i zamierzeń, które brutalnie przerwała śmierć.

Tuż przed swoim przejściem na emeturytę udzielił wywiadu "Gazecie Krakowskiej". Na pytanie, co będzie robił po zakończeniu pracy w Muzeum, odpowiedział:

"Co rusz spotykam emeryta i słyszę wciąż to samo: „teraz dopiero nie mam czasu!”. Dlatego chcę sprawdzić czy rzeczywiście tak jest, jak mówią. Myślę, że postawa taka wynika, tak to sobie nazywam, z pewnego „rozhermetyzowania”. Bo, gdy chodzę do pracy, utrzymuję dyscyplinę: muszę wstać, umyć się, ogolić się, pomyśleć, co będę dziś robił. Ósma to jest ósma, a nie dwunasta.
Poza tym mam rozpoczętych kilka książek, na przykład o rodzinnych Gierczycach. Oczywiście nigdy nie porwę się na monografię miejscowości, ponieważ jest to niewykonalne w krótkim czasie, może bardziej w ciągu trzydziestu lat. Mogę raczej nazwać moje opracowanie np. jakoś tak: „kartki z dziejów”. Bardzo chciałbym napisać książkę o pomniku króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, do czego usilnie namawia mnie przyjaciel, prof. dr Mieczysław Rokosz.
Chciałbym również opisać, na ile oczywiście potrafię, przemiany polskiej rzeczywistości 2. połowy XX wieku na przykładzie takich wsi, jak Gierczyce, Chełm, Dąbrowica, Siedlec, Łapczyca. To, jak się one zmieniły w ciągu ostatniego półwiecza. Zbieram także materiały do książki o ludziach, których spotkałem w swoim życiu, i którzy wywarli na mnie wpływ. Jest to szerokie grono obejmujące kilkaset osób, pośród nich m.in. takie postaci, jak Aleksander Gieysztor, Juliusz Wiktor Gomulicki, Ryszard Kapuściński, Andrzej Wajda, Henryk Samsonowicz, Krzysztof Krauze
".

W Bochni można zdobyć odznakę gwarka za zwiedzenie obiektów

od 16 lat

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W piątek w Bochni pogrzeb śp. Jana Flaszy. W Muzeum, którym kierował, jest wystawiona księga kondolencyjna - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto