Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zabawie pod Tarnowem upamiętnią ofiary wypadków drogowych przy odnowionym pomniku "Przejście". Rzeźba pełni też rolę terapeutyczną

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pomnik "Przejście" przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie przeszedł w ostatnich tygodniach gruntowny remont
Pomnik "Przejście" przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie przeszedł w ostatnich tygodniach gruntowny remont Archiwum Stow. Przejście
Dobiega końca remont pomnika „Przejście” w Zabawie koło Tarnowa. To jedyny taki monument w kraju, upamiętniający osoby, które nagle – w wyniku różnego rodzaju wypadków komunikacyjnych - straciły życie. W najbliższą niedzielę (19 listopada) odbędą się przy nim ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

To jedyny taki pomnik i miejsce w Polsce

Stojący od 2012 roku obok sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie pokaźnych rozmiarów pomnik stanowi cel podróży wielu osób z całej Polski. To nie tylko rzeźba, będąca symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia, ale również, a może przede wszystkim miejsce, gdzie osoby, które straciły w wypadkach najbliższych próbują zrozumieć ich śmierć i pogodzić się z ich odejściem. Pomnik pełni tym samym funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonywaniu kilku bram w formie poszarpanych krzyży, które symbolizują kolejne etapy doświadczenia psychologicznego po otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby.

- W tym roku gościem niedzielnych obchodów będzie lekarz, który stracił syna w wypadku 25 lat temu. Tyle czasu zajęło mu to, aby zamknąć czas traumy oraz zmagania się z tym bolesnym doświadczeniem i wyjść stąd z nową jakością życia. Po ćwierć wieku chce wyzwolić się z tego, co jest dla niego ciężarem – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie i prezes stowarzyszenia „Przejście”.

Stowarzyszenie od lat organizuje nie tylko listopadowe uroczystości przy pomniku, ale również cykliczne warsztaty terapeutyczne skierowane do ofiar wypadków i ich rodzin. Przyjeżdżają na nie osoby z całej Polski. Jedne skończą się w najbliższą niedzielę, kolejne odbędą się w przyszły weekend.

Pomoc dla osób, które zmagają się z traumą

Od ponad dwóch miesięcy w Zabawie działa także pilotażowy program bezpłatnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób, które uczestniczyły w wypadkach drogowych lub straciły w nich swoich bliskich. Dzięki podpisanej umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia, w należącym do parafii budynku, stojącym naprzeciw domu bł. Karoliny w Wał Rudzie powstała przychodnia, w której stale przyjmuje czterech psychologów oraz jeden psychiatra.

Pomoc świadczona jest wszystkim, którzy doświadczyli traumy - nie tylko rodzicom, czy małżonkom ale również rodzeństwu czy znajomym i przyjaciołom zmarłego oraz osobom, które brały udział w wypadkach i nie mogą się po nich pozbierać. Z usług centrum można korzystać za darmo i nie wymagane jest skierowanie. Rejestracja jest możliwa pod numerem: 505717815 lub mailowo: [email protected]. Zainteresowanie placówką – jak przyznaje ks. Szostak – jest bardzo duże.

Kontrakt z NFZ to duży krok do utworzenia w Zabawie Centrum Leczenia Traumy, gdzie ta pomoc dla ofiar wypadków drogowych ma być jeszcze szersza.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Niedzielne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie rozpoczną się o godz. 10.30 w sanktuarium bł. Karoliny wypominkami i programem muzycznym „Przejście… przez ból”. O godz. 11.15 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin, a po niej uczestnicy przejdą pod pomnik, gdzie zaplanowano krótkie spotkanie połączone ze słowami wsparcia i świadectwami ofiar. Posadzone zostanie również kolejne drzewo w Alei Pamięci, dedykowane osobom, które zginęły na polskich drogach przez ostatni rok.

Sam pomnik przeszedł poważny remont. Został odnowiony, na nowo ułożona została kostka oraz metalowe krzyżyki, które upamiętniają ofiary wypadków. Na ścianach monumentu jest ich już ponad 400. Wokół niego dodatkowo leży zakopanych wiele innych krzyży, przywiezionych do Zabawy przez bliskich ofiar, które stały na poboczach i przy drogach, w miejscach wypadków. Nowym elementem pomnika są zamontowane wokół niego liny, wzorowane na tych, które stoją przy autostradach, które mają mieć formę ogrodzenia. Ma ono zapewnić większy szacunek dla tego miejsca i osób, które w nim przebywają.

Drogowcy w Tarnowie twierdzą, że zima ich nie zaskoczy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto