Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto tarnowskiego Kościoła. W sobotę sesja plenarna na koniec V Synodu diecezji. W katedrze podpisane zostaną ważne statuty

Paweł Chwał
Paweł Chwał
V Synod Diecezji Tarnowskiej rozpoczął się 21 kwietnia 2018 r. procesją ulicami Tarnowa z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do katedry, w której uczestniczyły tłumy wiernych z całej diecezji i osoby duchowne
V Synod Diecezji Tarnowskiej rozpoczął się 21 kwietnia 2018 r. procesją ulicami Tarnowa z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej do katedry, w której uczestniczyły tłumy wiernych z całej diecezji i osoby duchowne Archiwum/Paweł Chwał
Sesja plenarna, po której odprawiona zostanie uroczysta msza święta dziękczynna, sprawowana przez metropolitę krakowskiego - arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zwieńczą w sobotę (2 grudnia) trwające od ponad pięciu lat prace w ramach V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W trakcie wydarzenia bp Andrzej Jeż podpisze statuty synodalne, które docelowo staną się obowiązującym prawem diecezjalnym.

Ponad pięć lat pracy wiernych świeckich i duchownych w ramach V Synodu

Obrady V Synodu Diecezji Tarnowskiej zostały zainaugurowane w kwietniu 2018 roku. Pierwotnie były one planowane na trzy lata, ale ostatecznie wydłużyły się niemal dwukrotnie. Powodem tego była pandemia i związane z nią trudności oraz ograniczenia dotyczące organizacji spotkań, połączonych z dyskusjami i wymianą myśli na temat aktualnego stanu i wyzwań dotyczących różnych sfer życia religijnego diecezji. Podczas nich podejmowane były tematy dotyczące m.in. rodziny, katechizacji, funkcjonowania parafii i ewangelizacji w obecnych realiach. W pracach synodu uczestniczyły zarówno osoby duchowne, jak również bardzo wielu świeckich, w tym na poziomie oddolnym, gdyż w każdej z blisko pół tysiąca parafii powołane były zespoły synodalne.

- Owoce tej pracy stanowiły istotny wkład w przygotowanie statutów synodalnych, ażeby jak najlepiej odpowiadały one na wyzwania współczesności – pisze bp Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie do diecezjan z okazji zakończenia obrad V Synodu. Dziękuje w nim wszystkim, którzy byli zaangażowani w to dzieło tarnowskiego Kościoła.

Ostatnia sesja plenarna i msza św. dziękczynna w Tarnowie

IX Sesja Plenarna, wieńcząca ponad pięcioletnie prace synodalne rozpocznie się w sobotę (2 grudnia) o godz. 10 procesyjnym wejściem do katedry. Ordynariusz tarnowski Andrzej Jeż podpisze w trakcie niej statuty synodalne, które docelowo staną się obowiązującym prawem diecezjalnym.

- Trzeba zaznaczyć jednak, że podpisanie statutów nie jest równoznaczne z ich promulgacją, czyli ogłoszeniem i wprowadzeniem w życie. Nastąpi to poprzez specjalny dekret biskupi i będzie miało miejsce najprawdopodobniej w przyszłym roku – tłumaczy ks. Ryszard Nowak, Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego.

W ostatniej sesji synodalnej wezmą udział członkowie V Synodu, reprezentujący całą diecezję tarnowską. W wydarzeniu mogą wziąć udział także inni diecezjanie, którzy jednak ze względów organizacyjnych proszeni są o zgłoszenie swojej obecności poprzez elektroniczny kwestionariusz zamieszczony na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

Na uroczystość zamknięcia V Synodu zostali zaproszeni: Nuncjusz Apostolski w Polsce, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, biskupi z metropolii krakowskiej oraz biskupi wywodzący się z diecezji tarnowskiej. Mszę św. dziękczynną sprawować będzie arcybiskup Marek Jędraszewski, który przewodniczył także liturgii na otwarcie V Synodu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto