Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Bochni odsłonięcie muralu Józefa Piłsudskiego na os. Niepodległości. Zobacz wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
W Święto Niepodległości nastąpi w Bochni symboliczne odsłonięcie muralu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Malowidło powstało na północnej ścianie bloku nr 14 przy ulicy Jakubowskiego na osiedlu Niepodległości. Jego inicjatorem było Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci.

Wśród mieszkańców osiedla Niepodległości można usłyszeć ciepłe słowa na temat realizacji na ścianie bloku nr 14.

- Bardzo ładnie to wygląda, wzbogaciło trochę nasze osiedle, zrobiło się ładniejsze - uważa Beata Goc, mieszkanka os. Niepodległości w Bochni.

Mural stanowi formę upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pomysł pochodził od prezesa Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci. Grzegorz Pałkowski wpadł na niego już kilka lat temu, ale na realizację przyszedł czas dopiero jesienią 2023.

Prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci wystąpił o zgodę do Spółdzielni Mieszkaniowej w Bochni, która dała zielone światło po akceptacji projektu. Zarząd spółdzielni nie kryje słów uznania dla inicjatywy Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci. - Jego tematyka bezpośrednio nawiązuje do nazwy osiedla, na którym powstał – zwraca uwagę Lucyna Konieczna, prezes zarządu spółdzielni.

- Mamy nadzieję, że będzie on również zachętą dla młodego pokolenia do odkrywania historii Polski i krzewienia ducha patriotyzmu. Oprócz niewątpliwych walorów artystycznych, podnoszących estetykę osiedla Niepodległości, posiada on również wartość historyczną, odnoszącą się do tak ważnego wydarzenia w dziejach Polski, jakim było odzyskanie niepodległości – dodaje Lucyna Konieczna.

- Jeśli słyszymy słowo „niepodległość”, kojarzy nam się ono z Józefem Piłsudskim. Jeśli teraz będziemy mówić „osiedle Niepodległości”, też będzie się kojarzyło z Józefem Piłsudskim. Myślę, że jest to bardzo ładny mural, który pełni też funkcję edukacyjną - mówi Grzegorz Pałkowski, prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci i przewodniczący zarządu osiedla Niepodległości.

W programie sobotniego odsłonięcia zaplanowano IV Rajd Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 14 na parkingu przed sklepem Społem PSS "Floris". Meta będzie miała miejsce przy ul. Jakubowskiego 14 obok loku z muralem. Symboliczne odsłonięcie nastąpi o godz. 15.

Mural został zrealizowany przy wsparciu finansowym Tauron Polska Energia SA, który jest partnerem tytularnym projektu.

11.11.2023 odsłonięcie muraluafisz

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto