Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocna Paczka Dzieciom na Kresach. Trwa zbiórka artykułów dla naszych rodaków na Wschodzie

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Transport pomocy materialnej z Bochni na Litwę
Transport pomocy materialnej z Bochni na Litwę arch. Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci
W Bochni rozpoczynaj się wielkanocna zbiórka w ramach akcji „Dzieciom na Kresach”. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci, które już od dekady niesie pomoc Polakom na Wileńszczyźnie.

16.02.2024 przedstawiciele Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci udali się do Wileńskiego Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki. Stanowiło torozpoczęcie tegorocznej akcji Wielkanocna Paczka „Dzieciom na Kresach”.

- Wyjazd był bardzo szybki, trwał niecałe 40 godzin, zawieźliśmy m.in. leki, torby medyczne i chemię gospodarczą, które wskazało Hospicjum jako pilna potrzeba. Dodatkowo po sufit załadowaliśmy samochód żywnością długoterminową i artykułami higienicznymi – mówi Grzegorz Pałkowski, prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci.

Kolejny wyjazd z Bochni na Litwę zaplanowany jest w dniach 14-17 marca. Wtedy delegacja odwiedzi dwie polskie szkoły, dla których pomoc jest niezbędna. Pomoc trafi też do będących w potrzebie rodzin wielodzietnych z rejonu Wileńskiego.

Zbiórki będą prowadzone od 4 do 8 marca m.in. szkołach:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej
  • Szkoła Podstawowa w Grobli
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drwini
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni.

- Zachęcamy do włączenia się w akcję szkoły, firmy, instytucje pod adresem mailowym [email protected] - dodaje Pałkowski.

Wileńskie Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki można wesprzeć w zbiórce internetowej.

Podczas Wielkanocnej Paczki będą zbierane produkty:

  • żywność długoterminowa (olej, cukier, ryż, makaron, konserwy mięsne lub rybne, owoce w puszce, herbata, kawa, kakao, czekolada, ciastka, słodycze duże, słodycze drobne)
  • artykuły szkolne (plecaki, kredki, pisaki, farby, kolorowanki itp.)
  • chemia gospodarcza i art. higieniczne (szczoteczki i pasty do zębów, mydła, proszek do prania, płyny do płukania, płyny do naczyń i podłóg, żele pod prysznic, szampony)

- Wileńszczyzna to ziemia odebrana Polsce, przez wieki związana z naszą tradycją i kulturą tworzyła Rzeczpospolitą. Wielka część naszej tożsamości narodowej, to o niej pisał Mickiewicz, za nią tęsknił Słowacki. Na Uniwersytecie Wileńskim powstawała, krzepła i rozwijała się polska nauka. Po II wojnie światowej, za przesuniętą na zachód granicą, pozostali Polacy, do dziś zmagający się z niezliczonymi trudnościami i problemami. Polacy, którzy nigdy z ojczystej ziemi nie wyjeżdżając, znaleźli się nagle za granicą Polski. Z pokolenia na pokolenie zmagają się z trudnym losem, a mimo wszystko dalej są Polakami, chcą żyć jak w Polsce, krzewią wartości kultury polskiej, kultywują tradycje narodowe Polski - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci.

Obecnie polska społeczność na Litwie liczy ponad 235 tys. osób. W okręgu Wileńskim mieszka zdecydowana większość – aż 92 proc. - Wspierajmy ich w zachowaniu polskości. Pokażmy, że los Polaków z kresów, z Wileńszczyzny, nie jest nam obojętny.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto