Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

400 m od wieży widokowej na Bocheńcu w Jadownikach stanęła wieża radiokomunikacyjna. Zdjęcia i wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na wzgórzu Bocheniec w Jadownikach stoi już druga z planowanych wież. Chodzi o obiekt radiokomunikacyjny, który wybudowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ma pomóc w nawigacji samolotów. Ku niezadowoleniu mieszkańców i władz gminy, nowa wieża stoi w odległości 400 metrów od otwartej 14 października wieży widokowej.

Na Bocheńcu w Jadownikach stanęła druga wieża - do obsługi ruchu lotniczego

Wieża radiokomunikacyjna OR Brzesko została wybudowana na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Obiekt o konstrukcji strunobetonowej ma 40,13 m wysokości i został pomyślany jako element krajowej sieci radiokomunikacyjnej, zapewniającej łączność służb kontroli ruchu lotniczego ze statkami powietrznymi.

Od początku pomysł budowy tego typu wieży w tym miejscu budził kontrowersje w lokalnej społeczności. W 2018 roku, po protestach mieszkańców, PANSA wycofała wniosek o budowę. W 2020 roku opracowano jednak nowy projekt. Choć negatywnie zaopiniował go burmistrz Brzeska, PANSA Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wystąpiła do urzędu wojewódzkiego w Krakowie z wnioskiem o wydanie decyzji ZRIL (zezwolenia na realizację inwestycji w ruchu lotniczym). Latem 2021 roku wojewoda wydał taką zgodę, nadając inwestycji rygor natychmiastowej wykonalności.

Skutek jest taki, że nieco ponad miesiąc po uroczystym otwarciu wieży widokowej, zaledwie 400 metrów od niej w kierunku wschodnim góruje o 15 metrów wyższa wieża radiokomunikacyjna.

- Od początku odnosiliśmy się do tego w sposób krytyczny. W tak widokowym miejscu, o dużych walorach historycznych, nie powinno być tego typu obiektów. Mieszkańcy protestowali, ale koniec końców wojewoda wydał taką decyzję - nie kryje rozgoryczenia Jarosław Sorys, sołtys Jadownik, radny miasta i gminy Brzesko.

Również burmistrz Tomasz Latocha uważa, że druga wieża nie powinna była powstać w tej lokalizacji. - Ze swej strony podnieśliśmy paletę argumentów, które wedle mojej oceny jednoznacznie wskazywały, że ta wieża nie powinna tam powstać. Dotyczy to aspektów historycznych i widokowych. Niestety pan wojewoda uznał inaczej.

Budowa wieży radiokomunikacyjnej w Jadownikach kosztowała blisko 2,1 mln zł. Na placu budowy trwają jeszcze ostatnie prace.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto