Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologiczna niespodzianka w Bochni - odkryto średniowieczne mury zamku

Małgorzata Więcek-Cebula
Archeolog Eligiusz Dworaczyński jest zachwycony odkryciem w centrum Bochni. - Mamy oto tutaj fragmenty murów, które pamiętają jeszcze czasy króla Kazimierza Wielkiego - ekscytuje się
Archeolog Eligiusz Dworaczyński jest zachwycony odkryciem w centrum Bochni. - Mamy oto tutaj fragmenty murów, które pamiętają jeszcze czasy króla Kazimierza Wielkiego - ekscytuje się Małgorzata Więcek-Cebula
Fragmenty XIV-wiecznej budowli odkopano w samym centrum. Archeolodzy są zachwyceni murami, które znaleźli kilka metrów pod ziemią.

To sensacyjne odkrycie, bowiem nikt dotąd nie wiedział, jak dokładnie mógł wyglądać zamek żupny, wzniesiony w Bochni za czasów Kazimierza Wielkiego. Budowla, w której wielokrotnie bywał fundator, a także inne koronowane głowy państwa - Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Zygmunt August czy Stefan Batory - w XVIII wieku została zburzona. Na jej miejscu austriackie władze wybudowały reprezentacyjną kamienicę.

Droga do skarbu?

Nie mający wiele wspólnego z pierwowzorem gmach z czasem przebudowano. Jeszcze kilka lat temu w kamienicy znajdowały się mieszkania komunalne. Lokatorów przeniesiono jednak gdzie indziej ze względu na fatalny stan budynku.

- To w tej chwili kompletna ruina - przyznaje Eligiusz Dworaczyński, tarnowski archeolog, który prowadzi badania na terenie kamienicy przy ul. Regis.

To właśnie w jej bezpośrednim sąsiedztwie natrafił na fragmenty średniowiecznych murów. Znalezisko pozwala wstępnie przyjąć, że pierwotny zamek żupny był sporym obiektem. Liczył około 30 metrów długości i 17 m szerokości.

Historycy natknęli się między innymi na mury wieży na planie kwadratu, której każdy bok miał długość 8 metrów. Wiele wskazuje na to, że niespodzianki kryć się mogą w podziemiach budynku, który posadowiono na miejscu dawnego zamku. - Mamy tu tajemniczą, zamurowaną piwniczkę. Kto wie, co znajduje się za tym zamkniętym wejściem? Może został tam ukryty jakiś salinarny skarb? - zastanawia się tarnowski archeolog.

Odbudują zamek?

Badania, prowadzone na zlecenie bocheńskiego magistratu, będą pomocne przede wszystkim przy odtworzeniu bryły zamku żupnego. Taki pomysł zgłosili już bocheńscy urzędnicy. Zapowiadają starania o środki na rewitalizację nie tylko tej budowli, ale całego centrum miasta. Pieniądze na ten cel Bochnia chce zdobyć z funduszy unijnych.

- Idealnie byłoby odbudować zamek, nawiązując do jego oryginalnego wyglądu z przeszłości - podkreśla Eugeniusz Konieczny, radny miejski. - Musiałby to być jednak obiekt użyteczności publicznej, służący ludziom, na przykład biblioteka - dodaje.

Jedna z koncepcji zakłada uruchomienie w zamku nowoczesnego centrum konferencyjnego z salą ekspozycyjną. Planowane jest też połączenie obiektu przewiązką ze znajdującym się po sąsiedzku Miejskim Domem Kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto